Samaa mieltä muista nykyisen Venäjän federaation saappaan alla olevista finnougrilaisista kansoista. Sääli nähdä miten heidän kielet ja kulttuurit on russifikoitu tai täysin tukahdettu (olisi varsin mielenkiintoista päästä kuulemaan miltä kielet kuulostivat ennen assimilaatiota). Mutta näinhän asiat menee kun uusi herra saapuu vieraille maille, valitettavasti. Vertaa esim. Amerikan alkuperäiskansojen kohtaloon. Eikä meidän muinaiset esi-isät olleet ensimmäisiä Suomen maallakaan, täällä asui indoeurooppalaista väkeä, tietääkseni. (Ennen ajanlaskun alkua, tai siellä tienoilla)
Tämä mielipiteeni oli vuosi sitten riittävä 'provokaatio' saamaan useamman (vinksahtaneen nationalistin, kuten oletan useimpien täällä monesti kävijöiden olevan) henkilön pitämään minua Putinin trollina. Järki käteen.
Sitä paitsi, Karjalan palauttaminen Suomelle olisi helvetin kallista, jos haluaisimme infrastruktuuria tuoda nykypäivän tasolle. Toinen huoli olisi Karjalan nykyiset asuttajat. Mihinkä he joutuisivat tässä skenaariossa?
Tämä mielipiteeni oli vuosi sitten riittävä 'provokaatio' saamaan useamman (vinksahtaneen nationalistin, kuten oletan useimpien täällä monesti kävijöiden olevan) henkilön pitämään minua Putinin trollina. Järki käteen.
Sitä paitsi, Karjalan palauttaminen Suomelle olisi helvetin kallista, jos haluaisimme infrastruktuuria tuoda nykypäivän tasolle. Toinen huoli olisi Karjalan nykyiset asuttajat. Mihinkä he joutuisivat tässä skenaariossa?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Mainittakoon vielä saamelaiset. Hekin ansaitsevat itsenäisyyden, tietenkin. Mutta tälläistä vastanarratiivia onkin useimpien nationalistien hankala hyväksyä.
Suomessa on monia muuttotappiosta kärsiviä haja-asutusalueita, joille Karjalan nykyiset asukkaat voidaan asuttaa mikäli he joutuvat luovuttamaan nykyiset kotinsa Karjalassa niiden oikeille omistajille ja mikäli Venäjä kieltäytyy heistä huolehtimasta (mikä Venäjän oikeastaan pitäisi tehdä).
Ei kyllä pidä tehdä koska koko ajatus on mieltä vailla. Kuinka joku hupsu kuvittelee oikeasti
että suomalaiset haluaisivat jotain karjalanpalautusta niin kiss my ass! Mie en ymmärrä.
Suomen+evakois+vaiku+10%+oldih+karjalazie.+Lopuškat+oldih+päivänlaskun+suomalazie.+
Karjalazet+ollah+suomalaissugrilaińi+rahvas,+kudain+pagizou+karjan+kieleks.+Nygöin+kuin+paissah+karjalazih+niškoi+ga+puaksuh+segovutetah+karjalazet+da+päivänlaskun+suomalazet+kessenäh,+hod+nene+ollah+kaksi+eri+rahvastu.+
Karjalan+kieli+rodih+viralliseks+vähembistökieleks+Suomes+odva+yheksän+vuotta+aijembah+a+vie+tänpiän+ei+Suomes+ellennetä,+kui+karjalazet+ollah+oma+eriluaduińi+rahvas.+Oma+kieli,+oma+kirikkö,+oma+etnińi+rodu+i+muga+ielleh...+
Myö+emmä+ole+suomalazie,+i+veńalaziks+emmä+taho+rodie,+vot+olemma+karjalazie!
Juuri näin<3
Lenkissä https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Karjalan_historia kerrotaan mm. seuraavaa: ”Karjalan asutus jakaantui keskiajalla, kun Karjala jaettiin Ruotsin ja Novgorodin ja siten katolisen ja ortodoksisen kirkon kesken. Uskonnollinen ero, kulttuuri- ja kauppayhteyksien suuntautuminen sekä muuttoliikkeet johtivat siihen, että Novgorodin puolella muinaiskarjalan kielestä kehittyi vähitellen karjalan kieli eli varsinaiskarjala. Ruotsin Karjalassa puhuttu kieli muodostui läntisten vaikutteiden voimasta ns. viipurinkarjalaksi ja lopulta suomen kielen kaakkoismurteiden ryhmäksi, jota nimitetään myös suomen kielen karjalaismurteiksi. Myös Savossa ja Pohjois-Karjalassa puhutut suomen savolaismurteet palautuvat muinaiskarjalaan. Pohjois-Karjalassa puhuttavissa suomen itäisissä savolaismurteissa on yhä runsaasti karjalan kielestä periytyvää sanastoa.
Ristiretkiajalla Muinais-Karjala kuului Novgorodin kauppatasavallan vaikutuspiiriin. Ruotsalaiset valtasivat Karjalankannakselta Viipurin ja perustivat Ruotsin marski Torgils Knutsonin johdolla saaressa sijainneelle, entisen karjalaisen linnakkeen paikalle, Viipurin linnan 1293.”
Siten karjalaisiksi pitäisi laskea varsinaiskarjalaa puhuvien lisäksi myöskin viipurinkarjalaiset. Myöskin savolaiset, joita muutti runsaasti silloiseen Käkisalmen lääniin 1600-luvulla, polveutuvat osittain Laatokan Karjalasta 1300-luvulla savoon muuttaneista uudisasukkaista (katso https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Savolaiset ). Kuten lenkistä https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Pähkinäsaaren_rauha käy ilmi, oli tuo 1300-luvun muuttoliike Laatokan Karjalasta Savoon ainakin osittain pakolaisuutta.
Paskapuhetta. Jos Karjala kuuluu karjalaisille, varmaan sitten myös minulle koska sukuni on Rautjärveltä ja Antreasta. Eivät ole ortodokseja. Katsos kun karjalaisuutta ei voi rajata livviä haastaviin ortodokseihin.
Miksi ryssän alle jääneet olisivat enemmän karjalaisia kuin Ruotsin vallan alle jääneet?
Ennen sotia puhuttu livvi ei Suomessa ollut oma kielensä, vaan oli liuennut suomen murteeksi. Kaikki nykyajan käsitteet olivat suomenkielestä. Tämä siitä syystä että kirjakielisuomea oli opetettu Raja-karjalan kouluissa 60 v. Talvisotaan mennessä. Nykyinen livvi siis poikkeaa tästä ja on sitä mitä on puhuttu Itä-karjalassa eli venäjän vaikutuksen alaisesta murteesta.
Viena on aivan selvää suomea.
Tilannetta voisi verrata Italiaan 1870-luvulla. Maassa puhuttiin kymmeniä pieniä latinalaisia kielimuotoja jotka olivat kauempana toisistaan kuin esim. Livvi ja eteläpohjanmaan murre. Oli kuitenkin voimakas tahto luoda yhtenäinen kirjakieli-italia nuorelle valtiolle. Sama tahto oli Suomessa 1820-1944. Kuka hyötyy yhtenäisen kalevalaisen kansan hajotuksesta?
EU:n liittovaltio.
Joku kirjoitti että Suomessa puhuttiin jotain indoeurooppalaista kieltä vielä 2000 vuotta sitten.
No, kielitieteilijöiden mukaan jo 6000 vuotta sitten tyypillisenkampakeramiikan kansa puhui suomalais-ugrilaista kieltä. Miesten Y-kromosomin haploryhmä N, liitetää tähän kansaan.
Tässä mainio opetusvideo Avarakatseiselle, Evakkopojalle ja muille palstalla päivystäville "ruoččiloille"
https://www.youtube.com/watch?v=paVOz1n7OBY
Kaunis karjalainen nainen opettamassa karjalanpiirakoitten tekoa. Ja selvällä karjalan kielellä!
oma sukuni asunu yli 300 vuotta karjalassa ja se karjalaisille kuuluu se maa, sanon näin vain,
Etnisiä karjalankieltä puhuvia karjalaisia on Venäjän Karjalassa hyvin vähän. Enemmistö on kieleltään ja mieleltään venäläisiä.
https://yle.fi/a/3-8624285
Kuinka moneen venäläiseen valtioon Venäjän Federaatio voi jakautua?