Tilastot 2019

Eroakirkosta.fi-palvelun kautta erosi 51837 ihmistä vuonna 2019, kun vuotta aiemmin luku oli 56879. Muutos johtuu osittain markkinaosuuden laskusta, joka kertonee useampien konservatiivien eronneen enemmän kirkkoherranviraston tiskillä. Silti valtionkirkoista eronneita lienee ollut nyt pari prosenttia vähemmän kuin vuotta aiemmin.

Mediaani-ikä kasvoi 32,8 → 33,1 vuotta eli ei juurikaan. Naisten osuus väheni 47,8 → 47,5 prosenttia eli käytännössä entisellään sekin.

Alueellisissa tilastoissa erottuu lähinnä Helsinki, jonka osuus erovirrasta oli nyt 12,1 %, aiemmin 12,7 %. Espoon ja Vantaan osuuksissa ei ole vastaavia muutoksia.

Verrattuna kunnan väkilukuun vuosien 2018-2019 vaihteessa kolmen kärki oli seuraava:

Pyhäranta 2028 37 1.82%
Kristiinankaupunki 6596 117 1.77%
Konnevesi 2698 45 1.67%

Vain yksi kunta oli aivan nollilla. Yleisesti kaikkien pienimmissä kunnissa suhteellinen eroluku yhtenä vuonna ei kerro paljoa, kun eroajia absoluuttisin luvuin on esimerkiksi kymmenen.

Kaikkiaan 0,94 % suomalaisista käytti palvelua viime vuonna. 20 suurimmassa kaupungissa luvut olivat seuraavia:

Helsinki 0.96%
Espoo 0.91%
Tampere 1.20%
Vantaa 0.90%
Oulu 1.09%
Turku 1.12%
Jyväskylä 1.18%
Lahti 1.14%
Kuopio 1.15%
Pori 0.97%
Kouvola 1.03%
Joensuu 1.07%
Lappeenranta 1.02%
Vaasa 1.01%
Hämeenlinna 0.89%
Seinäjoki 0.92%
Rovaniemi 1.04%
Mikkeli 1.27%
Kotka 0.94%
Salo 0.77%

Ikäjakaumissa vaikkapa Kotkan eroajien mediaani-ikä oli 37,6 prosenttia eli monta vuotta muuta maata vanhempi. Tämä kertonee kuitenkin enemmän kaupungin väestöjakaumasta yleensä, ja järkevään vertailuun pitäisi ottaa mukaan tarkemmat väestötiedot.

Ortodoksien osuus oli käytännössä ennallaan.
1569
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Onko olemassa tarkempaa tietoa eroakirkosta.fi ulkopuolisten erojen jakaantumisesta kirkkoherranvirastojen ja suomi.fi portaalin välillä?

Äänestä
  • Aloittaja

    Ei ainakaan mitään virallista, ja tuskin kirkollakaan on koottua tietoa eri seurakunnista. Sen sijaan ihan suomi.fi:n ylläpito tämän tietysti tietää, eikä tieto voi kai mitenkään olla salainen. Katsotaan jos saisi selville. Mielenkiintoinen kysymys kyllä.

    1Äänestä

Tällaiset tilastot ovat tärkeitä. Meikälä'inenkin ymmärtää niiden sanoman.
Arvioisin siis, että tänä vuonna on yhteensä kirkosta eronneita noin 56 000 ?

Äänestä
  • Aloittaja

    Juu, sellaista minä suunnilleen veikkaan.

    Äänestä

Kirkko lupailee viikolla 5 viralliset luvut. Sitten päästään tarkemmin laskemaan miltä tilanne näyttää. Ainakin kasteosuuden lopullinen prosentti on mielenkiintoinen.

Äänestä

3rdw.net/eroakirkosta-sivustolla on käppyrä kastettujen määrästä kuukausittain 11/2019 asti. Alempana olevassa taulukossa on käppyrä vuotuisista kasteista 2019 asti, jolle vuodelle merkitty kastettujen määräksi 27 900.

Olenko oikeassa, kun kuvittelen, että se on todellakin jo koko viime vuoden kastettujen lukumäärä? Liian iso luku jos se olisi vain 11 kk:n kasteet?

Mutta mistä tuo luku koko vuoden 2019 kasteille olisi revitty jo nyt?

Muutenkin tuossa kuukausittaisten kasteiden käppyrässä on jotain outoa. Vain yhtenä esimerkkinä marraskuussa 2019 olisi liki 300 kastetta enemmän kuin marraskussa 2018.

En ole mikään asiantuntija, irtohuomioita ilman tarkempaa paneutumista asiaan, mutta perstuntumalta tämä vaikuttaa oudolta.

Äänestä
  • <<+Alempana+olevassa+taulukossa+on+käppyrä+vuotuisista+kasteista+2019+asti,+jolle+vuodelle+merkitty+kastettujen+määräksi+27+900.Olenko+oikeassa,+kun+kuvittelen,+että+se+on+todellakin+jo+koko+viime+vuoden+kastettujen+lukumäärä?+Liian+iso+luku+jos+se+olisi+vain+11+kk:n+kasteet?Mutta+mistä+tuo+luku+koko+vuoden+2019+kasteille+olisi+revitty+jo+nyt?+>>Taitaa+olla+ihan+3+H:n-menetelmällä+revitty+(Hihasta,+Hatusta+ja+Huivista).Kait+noita+lukuja+on+vain+arvioitu+tuossa.+Ei+sellaisia+vielä+ole+varmaan+kenelläkään.+Itse+asiassa+tuo+arvio+taitaa+olla+ikävä+kyllä+alakantissa.+Näyttäisi+toimintatilastojen+valossa,+että+joulukuulle+tulee+vielä+n.+2000+kastetta,+mikä+nostaa+vuoden+kastelukeman+noin+28200-28300.+Ei+tainnut+viime+vuodesta+tullakaan+kaikkein+kovinta+kasteiden+sukeltamisvuotta.+Minäkin+ehdin+jo+toivoa,+että+kasteista+sulaisi+yhden+vuoden+aikana+10+%,+mutta+ei+taidettu+ihan+siihen+päästä.<<+Muutenkin+tuossa+kuukausittaisten+kasteiden+käppyrässä+on+jotain+outoa.+Vain+yhtenä+esimerkkinä+marraskuussa+2019+olisi+liki+300+kastetta+enemmän+kuin+marraskussa+2018.+>>Taitaa+mennä+vähän+sen+mukaan,+että+miten+monta+esim.+lauantaita/sunnuntaita+on+kuussa:+neljä+la/su+tuottaa+vähemmän+kasteita,+viisi+enemmän+jne.+Eli+vaihtelu+on+reipasta.+Samoin+muut+kirkon+tilaisuudet+vähentää+kastettavien+määrää+(ilmeisesti+sovitaan+se+vähemmän+kiireiseen+aikaan).Sinänsä+kyllä+tuolla+3rdw.net/eroakirkosta-sivustolla+on+vähän+liikaa+laskukömmähdyksiä+(esim.+keskiarvon+lasku),+että+siihen+voisi+vedota/luottaa+kun+tilastoista+puhutaan.

    Äänestä

Ennakkotilastoissa kirkko arvioi kuolleiden kirkon jäsenten määrän pysyvän edellisvuoden tasolla. Kirkontilastot.fi kertoo kuitenkin "hautaan siunaaminen" tilaston nouseen edellisestä vuodesta 1 678 verran (41066 -> 42744). Näyttää vahvasti, että lopullisissa luvuissa kirkko tulee ottamaan takkiin tämänkin tilaston osalta nelinumeroisesti.

Äänestä
  • Tai sitten siunaustilaisuuksia pidetään enemmän yksittäisinä, kun muutenkin kirkon tilaisuudet vähenevät. Näin ne merkitään eri sarakkeeseen. Veikkaan, ettei niistä voi ihan noin suoraan päätellä. Kuitenkin Tilastokeskuskin sanoo, että kuolleiden määrä on hivenen pienempi kuin 2018 (eikä ole ollut mitään kylmää joulukuuta tai flunssa-aaltoa, jolloin vanhusten kuolemat hivenen lisääntyy), joten kait myös kuolleet kirkon jäsenet laskee aavistuksen. Sellaista heiluvaa tilastoahan tuo on - vaikka hivenen tuleekin hilautumaan ylöspäin kun suuret ikäluokat tulevat luonnollisen poistuman kohdille.

    Sama "merkityistä toiminnoista ei voi päätellä toimitusten lukumäärää" pätee myös kasteissa: kastetilaisuuksiksi merkittyjä on eri määrä kuin kastettuja ihmisiä. Jotain arvauksia niistä voi tehdä, mutta helpolla sitä pistää itselleen turhan eromyönteiset lasit päähän ja toivoo, että kaikki tilastodata olisi siihen suuntaan, että kirkosta häipyy mahdollisimman paljon jengiä.

    1Äänestä

2019 erosi kirkosta noin 5000 vähemmän kuin edellisenä vuotena.
Nyt pitää keksiä jotain uusia menetelmiä auttaaksemme lähimmäisiämme irti uskonnoista.

Äänestä
  • Kertaalleen torpattua bussimainoskamppanjaa voisi kokeilla uudelleen. Ajankohta pitäisi olla loppuvuoden puolella.

    Äänestä


  • Anonyymi kirjoitti:

    YLEltä voisi vaatia viikottaisten jumalanpalvelusten vastapainoksi lähettämään myös eriävää mieltä olevia ohjelmia, kun Bill Maherin: Religulous -dokumentin.

    https://moviesfoundonline.com/video/religulous-2008/

    YLE johtaa uskonnollinen oikeisto eli kokoomus. Eli Bill Maheria ei tulla esittämään.

    Äänestä

Kirkolla+oli+Joriin+verrattuna,+kas+kummaa,+kirkon+kannalta+posittivisempi+näkemys+siitä,+milloin+kirkon+jäsenosuus+laskee+alle+50%:den.+Kirkon+ennuste+on+vuoden+2039+aikana.Jorin+ennuste+oli+vuosi+2032.Tuota+vuotta+2039+lähestyttäessä+kirkon+ennusteen+mukaan+vuotuinen+jäsenosuuden+alenema+prosenttiyksiköissä+olisi+jopa+vain+0,8.

Äänestä
  • Tuo+.8%:n+alenemahan+on+pelkkä+vitsi.+Epäilen,+ettei+Kirkon+tutkimuskeskuksen+väki+kehtaisi+esittää+sitä+julkisesti+tilanteessa,+jossa+joutuisivat+sitä+puolustelemaan.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


jori.mantysalo kirjoitti:

Eroakirkosta.fi-palvelun kautta erosi 51837 ihmistä vuonna 2019, kun vuotta aiemmin luku oli 56879. Muutos johtuu osittain markkinaosuuden laskusta, joka kertonee useampien konservatiivien eronneen enemmän kirkkoherranviraston tiskillä. Silti valtionkirkoista eronneita lienee ollut nyt pari prosenttia vähemmän kuin vuotta aiemmin.

Mediaani-ikä kasvoi 32,8 → 33,1 vuotta eli ei juurikaan. Naisten osuus väheni 47,8 → 47,5 prosenttia eli käytännössä entisellään sekin.

Alueellisissa tilastoissa erottuu lähinnä Helsinki, jonka osuus erovirrasta oli nyt 12,1 %, aiemmin 12,7 %. Espoon ja Vantaan osuuksissa ei ole vastaavia muutoksia.

Verrattuna kunnan väkilukuun vuosien 2018-2019 vaihteessa kolmen kärki oli seuraava:

Pyhäranta 2028 37 1.82%
Kristiinankaupunki 6596 117 1.77%
Konnevesi 2698 45 1.67%

Vain yksi kunta oli aivan nollilla. Yleisesti kaikkien pienimmissä kunnissa suhteellinen eroluku yhtenä vuonna ei kerro paljoa, kun eroajia absoluuttisin luvuin on esimerkiksi kymmenen.

Kaikkiaan 0,94 % suomalaisista käytti palvelua viime vuonna. 20 suurimmassa kaupungissa luvut olivat seuraavia:

Helsinki 0.96%
Espoo 0.91%
Tampere 1.20%
Vantaa 0.90%
Oulu 1.09%
Turku 1.12%
Jyväskylä 1.18%
Lahti 1.14%
Kuopio 1.15%
Pori 0.97%
Kouvola 1.03%
Joensuu 1.07%
Lappeenranta 1.02%
Vaasa 1.01%
Hämeenlinna 0.89%
Seinäjoki 0.92%
Rovaniemi 1.04%
Mikkeli 1.27%
Kotka 0.94%
Salo 0.77%

Ikäjakaumissa vaikkapa Kotkan eroajien mediaani-ikä oli 37,6 prosenttia eli monta vuotta muuta maata vanhempi. Tämä kertonee kuitenkin enemmän kaupungin väestöjakaumasta yleensä, ja järkevään vertailuun pitäisi ottaa mukaan tarkemmat väestötiedot.

Ortodoksien osuus oli käytännössä ennallaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu