Siloin kun nämä viisaat poitsi ikärasismi märittelyn laista alkoi kaikki mennä pieleen
Nyt ei töitä saa edes 50v ja vanhuksia sorretaan puuttukaa nopeasti ennenkuin tulee katstrofi.
Ikärasimi on pahinta suomessa
4
62
Vastaukset 4
- Anonyymi
Minäkin olin 49 v. kun hain erästä työpaikkaa. Loppusuoralle valittiin kaksi hakijaa, minä ja nuorehko poika, reilusti alle 30 v. Hänellä oli reilusti vähemmän kokemusta, koulutusta ja osaamista, ja minä olen lisäksi palkittu alan kilpailuissa. Arvatkaa kumpi sai paikan. Ko. työpaikka on yksi niistä monista, joille ekstroverttiys, viriiliys, nuorekkuus, käytäväaktivismi jne. on tärkeämpiä, kuin "ikäloppu", hieman introvertti keskittyjätyyppinen duunari, jolla on kykyjä ansaita firmalle rahaa, mainetta yms. hyötyjä. Vajaan vuoden sisällä kävin ko. firman nettisivuilla. Kyseistä poikasta ei siellä enää ollut. Että näin.
- Anonyymi
Tosiasia on rekrytointiprosessi on sen verran veemäinen että halutaan palkata joku pitkälle tulevaisuuteen. Tämä johtaa ikärasismiin.
Rekrytointi koskee sekä työpaikkaa että mahdollista puolisoa. Mitäh?
Otatko puolisoksi yli 50-kymppisen jos tahdot lapsia? Täh?
Totuus on tietenkin se, että nämä 50-kymppiset ovat paljon parempia puolisoina, että työntekijöinä.
Olen yrittäjä, olin eräässä seminaarissa jossa oli monta yli 50v työtöntä. Jos tämän kokemuksen jälkeen saisin valita ottaisin töihin heidät kaikki.
Mitä helvettiä?
En kaipaa nyky3kymppisiä narsisteja jotka roikuvat netissä kaiket päivät ja joiden töihin tulokin on saavutus!
Olen sitä mieltä, että netti tyhmistää ihmisen ja katseen irroittaminen kuvarudusta tuo kassaan rahaa.
Maksan hyvän palkan kaikille yli 5-kymppisille, silläå he ovat tämän yhteiskunnan pelastus!- Anonyymi
Siitä vaan sitten rekrytoimaan ja palkkaamaan. Moni muu valitsee kuienkin syystä tai toisesta sen nuoremman.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 981211
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku88843Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31774- 66683
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93616- 31603
- 18558
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist15541Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43513- 10466