YLE:n teksti-tv kertoo, että Keski-Norjassa Sunndalsorassa on mitattu tänään 19 asteen lämpötila, mikä on maan kaikkien aikojen lämpöennätys tammikuussa.
Monet Kanarian saarten kaupungitkin ovat siis tällä hetkeällä viileämpiä kuin ko. norjalaispaikkakunta.
Monet Kanarian saarten kaupungitkin ovat siis tällä hetkeällä viileämpiä kuin ko. norjalaispaikkakunta.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kevät tulossa Suomeenkin. Johan tuota talvea riittikin.
Kyllä!
Minustakin tänä aamuna tuntui että se on nyt kesää kohden.
Kummallista, että ilmasto vouhottajat pitää lämmintä säätä huolestuttavana, vaikka lämmin sää vähentää hiilidioksidi päästöjä radikaalisti, koska sitä vähemmän päästöjä mitä lämpimämpää, koska ei tarvitse lämmittää asuntoja sillä teholla, mitä joutuisi, jos nyt olisi -30 pakkasta 6 lämpöasteen sijaan, mitä ulkona näyttää lämmintä olevan.
Tätä asiaa ei millään tavoin huomioida ilmaston lämpenemisen parhaana puolena.
Ilmastovouhottajat on semmosia. Ne vikisee ja valittaa. Vouhottaa ja henkäilee.
Jep ja oslossa on noin 5 kuten helsinkissäkin tuo paikka vaan kerää vuorilta laskevan lämmön siksi siellä on usein lämpimämpää kuin vaikka oslossa.
Johan Suomessakin on nostettu ensimäiset uudet perunatkin.