How Dare You YLE? Eikö hävetä?

Ilmasto aktivisti Greta Thunbergia lainatakseni.

How dare you Merja Yöä-Anttila
How dare you Johan Lindros
How dare you Jonna Ferm
How dare you Olli Junes
How dare you Marja Keskitalo
How dare you Jani Kortti
How dare you Hanne Kautto
How dare you Tapio Hakanen
How dare you Jouko Jokinen
How dare you Ville Vilen
How dare you Panu Pokkinen

Kuinka kehtaatte jatkuvasti tuhlata hirveään yksitoikkoiseen ja itseään toistavaan roskaan YLE-vero varoja. Radiossa soivat samat vanhat biisit yhtenään. Tuntuu kuin edellen 2020 kuuntelisi jotain 2016 vuoden soittolistaa ripiitillä. Ajankohtaisten sisältöjen määrää ja kestoa on vähennetty älyttömästi Radio Suomessa uudistuksen myötä. Aluelähetyksissäkin soi lähinnä musiikki. Yle Puheen ohjelmista iso osa uusintoja ja koko uudistus tehtiin lainkaan välittämättä meidän mielipiteistä. Kuinka moni kuulija halusi myöskään ajantasasta eroon?

Telelvision puolella tulee lähinnä vain samoja lopettamianne sarjoja uusintana ja iso-osa urheilustakin mitä voisitte näyttää suorana telelvisiossa on koostelähetyksiä, koska on tärkeämpää lähettää jonkun tv-sarjan ties monennettako uusintakertaa televisiossa, kun Areenassa tulee suoraa urheilua. Sitten samoilla suorana tulleella urheilulla täytetään tv2 ohjelmistoa koosteella ja samaan aikaan parhaillaan tulee joku toinen urheilutapahtuma areenassa suorana jne.

YLEX:käin voisi halutessaan soittaa paljon laajemmin ja enemmän uutuksia, mutta ei. Mieluummin tungetaan kaikki erikoisohjelmatkin täyteen samoja biisejä lähetyksestä toiseen. Soittolista aikana taas ei oikeastaan koskaan soi mitään, mikä ei olisi joskus aemmin ollut Ylex:n historiassa soittolistalla tai soinut useasti Uudenmusiikin ohjelmassa.

Sanon suoraan ja jos kolahtaa jonkun ihan alle ja tuntee sen niin hyvä, mutta anteeksi en pyytele. YLE:n sisällöistä päättävät ovat kyllä yhtä todella laiskaa ja saamatonta porukkaa. Ette välitä vähääkään teidän ohjelmat, kanavat ja paalkkaanne rahoittavista kansalaisten mielipiteistä. Oli ehdotus kuinka hyvä tahansa, jos se ei ole syntynyt YLE:n omassa ajatusriiheessä niin sitä ei toteuteta. Lähes aina kun Ylelle antaa asiasta kuin asiasta ja aiheesta perusteltua ja faktallista kritiikkiä teiltä saa vain vähättelyä, faktojen kiistelyä ja tympeitä vastauksia. Miksi ette voi viestieä edes rehellisesti. Aina viestitään rivien välistä tai edellä mainutulla tavalla. Voisitte sanoa suoraan, jos palautteen antaja on oikeassa, mutta ette välitä siitä paskaakaan. Voisitte senkin sanoa suoraan, jos teille ehdottaa jotain ettette aio toimia lainkaan ehdotuksen mukaisesti muokaten sisältöjänne. Kehutaan ja kiitellään kuinka hyviä ehdotuksia, mutta niitä ei koskaan toteuteta. Olli Juneskin lupasi suoraan ettei puheesta tule hittikanavaa ja siellä soi samaa kuin muilla. Totuus YLE puheen musiikin suhteen on kuitenkin toinen. Ette myöskään osaa muuta kuin viestiä valehtelemalla meille pakkorahoittajille.

Urheilu uutisointikin on aika ala-arvoista. Usein on ollut todella mitään sanomattomia urheiluruutulähetyksiä. Milloin yksi aihe on vienyt koko lähetysajan tai esim Veikkausliigan tai Jääkiekon ottelukierrokset on ohitettu kokonaan tai näyttämällä yhdestä pelistä max 10 sekunnin pätkä ja tulos, mutta kaikkien muiden pivän otteluiden tuloksista ei mainita mitään.

Vaikka Yleä valvova elin ei teiltä vaadikkaan mitään eikö teitä hävetä, kun ette panosta tarjontanne monipuolisuuteen, uusiutuvuuteen ja laatuun. Toisaalta onhan se mukava kuulua suojatyöpaikan saaneeseen tempputyöllistettyyn työllisyys lukua nostavaan osaan suomenkansalaisista.

Ville Vieln ja muut Ylen euroviisuhömpötyksistä vastaavat. Ette halua tarjota kunnon laadukasta viihdepainotteista karsintaa vs SVT ruotsissa vaan sen sijaan tuhlaatte rahaa kustantamalla yhdelle tai useammalle haluamallenne artistille kaiken ilmaiseksi. Miksi pitää teettä Ylen piikkiin musavideotkin, kun sitä kansainvälinen euroviisuorganisaatio ei vaadi. Riittää kun on joku livenä äänitetty veto näytettäväksi. Osaamista ja rahaa teillä on, mutta halua ei ole. Tai ainakin ennen oli kahta ensimmäistäkin ja sen lisäksi halua tehdä laadukasta monipuolista viihdesisältöä.

Vielä kerran loppuun HOW DARE YOU!
14<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Jos ei tänään ole radio Suomessa taas soineet etuoikeutettujen biisit , mm. J.Karjalainen, Vesterinen , Anna Puu, Heikki Salo, Tuure Kilpeläinen,Samae K....ym.

niin pahoin on maailman kirjat sekaisin

Äänestä
  • Kun nämä varmat soitettava julkaisevat uutta musiikkia YLE lisää niiden vanhojen biisien soittoa ja sitten joskus 2-6 kuukauden välillä vasta jokapäiväiseen soittoin lisätään uutuus, joka ei enää ole ihan tuore.

    Alkaisivat lukea vanhoja uutisiakin ja jauhamaan studiossa samat jutut päivästä toiseen.

    Äänestä

Haluaisitko, että hieman hympsyttäisin sinua genitaalialueelta?

Äänestä
  • Haluaisitko maksas muidenkin puolesta YLE-Verot.

    Äänestä

Vahoista sisällöistä Ylen arkistoissa pölyttyy isomäärä ohjelmia, joita ei ole vuosikausiin esitetty missään. Jos kerta on pakko maksaa YLEn olemassa olosta, niin katsojan saatavilla pitäisi olla kaikki Ylen arkistoissa pölyttyvät kotimaiset vanhat sarjat ja dokumentit. Ihan kaikki.

Äänestä

Onneksi olen tilanteessa ettei minun tarvitse maksaa Yle veroa. En kyllä katsokaan mitään, ei sen puoleen. Eläkkeet on pienehköt mutta säästöt sitäkin suuremmat joka ei vaikuta veroihin millään tavalla.

Äänestä
  • YLE-vero on syrjivä ja eriarvoistaa kansalaisia. Joidenkin mielestä osa on sellaista luokkaa kamsasta joiden kuuluu kustantaa lysti heille, jotka ovat systeemin luoneiden mielestä oikeitettuja almuihin muiden kustannuksella.

    Syy ei ole heidän joiden ei tarvitse maksaa, vaan päättäjien jotka pitävät pohjasakkana ja kyykyttävät pienitulosia YLE-veroa maksavia täysimääräisellä summalla.

    Asia, ajankohtais ja uutissisältöjenkin määrää vähennetään Ylessä kokoajan. Itselläni on sen verran kuitenkin varaa, että jos haluan jostain ohjelmista maksaa 10- 20 kuussa, niin voin sen tehdä, mutta pakolla en halua maksaa enkä vapaaehtoisesti ainakaan Ylen surkeasta tarjonnasta. Tärkeämpääkin käyttöä rahalle.

    Äänestä

Et voisi olla yhtään enempää asian ytimessä. Miksi Yleen on palkattu ihmisiä, joita ei kiinnosta kuin tienata palkkansa mahdollissimman vähällä työllä. Lopetetaan ajankohtais ja asiasisältöjä, jotta saadaan enemmän uusintoja televisioon ja ememmän soittoaikaa vanhoille hittibiiseille radiossa.

Äänestä
  • Eipä taida YLE enää tuottaa juurikaan sitä takavuosien tutkivaa journalismia, jossa koetettiin pureutua eri epäkohtiin? Mm.toim. Ari Korvola ym tekivät näitä..

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eipä taida YLE enää tuottaa juurikaan sitä takavuosien tutkivaa journalismia, jossa koetettiin pureutua eri epäkohtiin? Mm.toim. Ari Korvola ym tekivät näitä..

    Yksi hyvä esimerkki lisää on erinomaisen kuningaskuluttaja ohjelman lopettaminen muutamia vuosia sitten. Ohjelmassa nostettiin paljon tärkeitä aiheita ja epäkohtiakin esille.

    Ylessä halutaan mennä helpoimman kautta, mutta rahaa saadaan silti kulumaan entiseen tapaan tai jopa enemmänkin.

    Radion puolellakin Yle yrittää häivyttää joka kanavalta, ja on jo sen lähes täysin tehnyt YLEX ja Radio Suomi kanavillaan, tyylin tehdä radiota sekä ohjelmia jotka hyödyntävät radion mainoksettomuutta ja erottuvat sillä selkeästi edukseen. Nyky YLE haluaa kuulosta radion osaltakin mahdollisimman samanlaiselta kuin kaupalliset, vain mainokset puuttuvat. Kokoajan on kiire, eikä saisi olla ohjelma sisältöjä missä musiikki ei katkaise lähetyksiä. Aikanaan oli mm Alivaltiosihteeri ja pietarin kadun oilers go go, missä musiilki oli nivottu osaksi ohjelmaa ei vain irrallinen osa, jonka välissä juontaja toistaa kappaleen nimen ennen seuraavaa. Ajantasasta puhumattakaan.

    Äänestä

Ja taas maalitetaan.

Äänestä

Tämä on tätä Halla-höhön aloittamaa YLEen kohdistuvaa pommitusta. Ja pikku fasistit räksyttävät mestarinsa jäljillä. Ei tule poijjaat mittään tosta touhusta, ette te Yleä saa nurin, sen enempää kuin saisitte itseänne ylös.

Lopettaaka jo.

Äänestä

Ruotsin ja Suomen Yleisradioyhtiöillä on toki monta eroa, mutta yksi näkyvimmistä on. SVT ei lopeta suosituimpia viihdeohjelmiaan, joilla riittää paljon katsojia.

Muun muassa todella suositut Melodifestivalen, Så Ska Det Låtä (Bumtsibum), På Spåret, Vem Vet Mest (hieman tuoreempi mutta jo yli 10 vuotta jatkunut ja jatkuu edelleen) ovat jatkuneet iäisyyden. SVT:n erona on että palvelevat katsojia ja lähettävät sitä mitä katsojat haluavat seurata. Ohjelmia ei tehdä vain oman väen iloksi.

Äänestä

Joku käyttää IS:n kommenteissa nikkiä Yrjö Mela-Anttila :D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ilmasto aktivisti Greta Thunbergia lainatakseni.

How dare you Merja Yöä-Anttila
How dare you Johan Lindros
How dare you Jonna Ferm
How dare you Olli Junes
How dare you Marja Keskitalo
How dare you Jani Kortti
How dare you Hanne Kautto
How dare you Tapio Hakanen
How dare you Jouko Jokinen
How dare you Ville Vilen
How dare you Panu Pokkinen

Kuinka kehtaatte jatkuvasti tuhlata hirveään yksitoikkoiseen ja itseään toistavaan roskaan YLE-vero varoja. Radiossa soivat samat vanhat biisit yhtenään. Tuntuu kuin edellen 2020 kuuntelisi jotain 2016 vuoden soittolistaa ripiitillä. Ajankohtaisten sisältöjen määrää ja kestoa on vähennetty älyttömästi Radio Suomessa uudistuksen myötä. Aluelähetyksissäkin soi lähinnä musiikki. Yle Puheen ohjelmista iso osa uusintoja ja koko uudistus tehtiin lainkaan välittämättä meidän mielipiteistä. Kuinka moni kuulija halusi myöskään ajantasasta eroon?

Telelvision puolella tulee lähinnä vain samoja lopettamianne sarjoja uusintana ja iso-osa urheilustakin mitä voisitte näyttää suorana telelvisiossa on koostelähetyksiä, koska on tärkeämpää lähettää jonkun tv-sarjan ties monennettako uusintakertaa televisiossa, kun Areenassa tulee suoraa urheilua. Sitten samoilla suorana tulleella urheilulla täytetään tv2 ohjelmistoa koosteella ja samaan aikaan parhaillaan tulee joku toinen urheilutapahtuma areenassa suorana jne.

YLEX:käin voisi halutessaan soittaa paljon laajemmin ja enemmän uutuksia, mutta ei. Mieluummin tungetaan kaikki erikoisohjelmatkin täyteen samoja biisejä lähetyksestä toiseen. Soittolista aikana taas ei oikeastaan koskaan soi mitään, mikä ei olisi joskus aemmin ollut Ylex:n historiassa soittolistalla tai soinut useasti Uudenmusiikin ohjelmassa.

Sanon suoraan ja jos kolahtaa jonkun ihan alle ja tuntee sen niin hyvä, mutta anteeksi en pyytele. YLE:n sisällöistä päättävät ovat kyllä yhtä todella laiskaa ja saamatonta porukkaa. Ette välitä vähääkään teidän ohjelmat, kanavat ja paalkkaanne rahoittavista kansalaisten mielipiteistä. Oli ehdotus kuinka hyvä tahansa, jos se ei ole syntynyt YLE:n omassa ajatusriiheessä niin sitä ei toteuteta. Lähes aina kun Ylelle antaa asiasta kuin asiasta ja aiheesta perusteltua ja faktallista kritiikkiä teiltä saa vain vähättelyä, faktojen kiistelyä ja tympeitä vastauksia. Miksi ette voi viestieä edes rehellisesti. Aina viestitään rivien välistä tai edellä mainutulla tavalla. Voisitte sanoa suoraan, jos palautteen antaja on oikeassa, mutta ette välitä siitä paskaakaan. Voisitte senkin sanoa suoraan, jos teille ehdottaa jotain ettette aio toimia lainkaan ehdotuksen mukaisesti muokaten sisältöjänne. Kehutaan ja kiitellään kuinka hyviä ehdotuksia, mutta niitä ei koskaan toteuteta. Olli Juneskin lupasi suoraan ettei puheesta tule hittikanavaa ja siellä soi samaa kuin muilla. Totuus YLE puheen musiikin suhteen on kuitenkin toinen. Ette myöskään osaa muuta kuin viestiä valehtelemalla meille pakkorahoittajille.

Urheilu uutisointikin on aika ala-arvoista. Usein on ollut todella mitään sanomattomia urheiluruutulähetyksiä. Milloin yksi aihe on vienyt koko lähetysajan tai esim Veikkausliigan tai Jääkiekon ottelukierrokset on ohitettu kokonaan tai näyttämällä yhdestä pelistä max 10 sekunnin pätkä ja tulos, mutta kaikkien muiden pivän otteluiden tuloksista ei mainita mitään.

Vaikka Yleä valvova elin ei teiltä vaadikkaan mitään eikö teitä hävetä, kun ette panosta tarjontanne monipuolisuuteen, uusiutuvuuteen ja laatuun. Toisaalta onhan se mukava kuulua suojatyöpaikan saaneeseen tempputyöllistettyyn työllisyys lukua nostavaan osaan suomenkansalaisista.

Ville Vieln ja muut Ylen euroviisuhömpötyksistä vastaavat. Ette halua tarjota kunnon laadukasta viihdepainotteista karsintaa vs SVT ruotsissa vaan sen sijaan tuhlaatte rahaa kustantamalla yhdelle tai useammalle haluamallenne artistille kaiken ilmaiseksi. Miksi pitää teettä Ylen piikkiin musavideotkin, kun sitä kansainvälinen euroviisuorganisaatio ei vaadi. Riittää kun on joku livenä äänitetty veto näytettäväksi. Osaamista ja rahaa teillä on, mutta halua ei ole. Tai ainakin ennen oli kahta ensimmäistäkin ja sen lisäksi halua tehdä laadukasta monipuolista viihdesisältöä.

Vielä kerran loppuun HOW DARE YOU!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu