Rooman seurakunnan johtajana oli Pietari, joka oli läsnä kun Jeesus antoi kastekäskyn kastaa kaikki kansat ja kansoihin kuuluvat lapset Jeesuksen opetuslapsiksi.
Katakombien vainonut kristityt tottelivat Jeesuksen kastekäskyä ja kastoivat lapsensa kristityiksi heti vauvoina.
Alkukristittyjen kuuliaisuudesta sanalle on todisteena katakombien seiniin hakatut päivämäärät, jotka ovat siellä vieläkin jälkipolvien luettavissa.
1. Lapsen syntymäpäivä
2.Lapsen kastepäivä (newborn)
3.Lapsen kuolinpäivä.
Jeesuksen kastekäsky, jota alkuseurakunta noudatti
Matt.28
16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän mennä.
17 Ja kun he näkivät hänet, niin he kumartaen rukoilivat häntä, mutta muutamat epäilivät.
18 Ja Jeesus tuli heidän tykönsä ja puhui heille ja sanoi: "Minulle on annettu kaikki valta taivaassa ja maan päällä.
19 Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni, kastamalla heitä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen
20 ja opettamalla heitä pitämään kaikki, mitä minä olen käskenyt teidän pitää. Ja katso, minä olen teidän kanssanne joka päivä maailman loppuun asti."
Amerikkalaiset hurmahenget tulevat palstalle ja sanovat, että vainonut kristityt katakombeissa tekivät väärin kun kastoivat Jeesukselle vastasyntyneet lapsensa ennen kuin vihollinen teloitti heidät.
Katakombien alkukristityt kastoivat vauvansa
14
240
Vastaukset
- Anonyymi
hämmästyttävän typerä aloitus.
- Anonyymi
Kukaan ei noudattanut Raamatussa vauvakastekäskyä, eikö teidän mielessä mikään kello kilise!
Vaan mikäpä se voittaisi pimeydessä niin uskonnolisen kuin poliittisenkin sokeuden.- Anonyymi
Sodomia-kääkän mielipiteillä ei ole mitään arvoa. Jeesus antoi yleisen kaste- ja lähetyskäskyn. Miten voi joku olla niin pimeä että höpöttää jostakin vauvakastekäsjystä, ei hyvää päivää. Täytyy olla täydellisen sokea.
- Anonyymi
Aloitus on erinomainen
- Anonyymi
Kiitos palautteesta!
*Aloittaja
- Anonyymi
Nyt on kyllä kirkossa suuri heräys menossa, kun vain reilu sata erosi eilen henkellisestä ottopojan asemastaan.
- Anonyymi
Kerro sitten kun kirkon jäsenmäänä on niin säälittävä ku uudestikastjajilla.
- Anonyymi
Kyllä toi sun yrittämisesi on aika epätoivoista. Ymmärrä jo, ettei me sua uskota, hyvä mies.
- Anonyymi
Kiitos hyvästä aloituksesta.
Vieläkö tästä jaksetaan jankata? Naapurikaupungissa toimitaan yhdessä, jopa puhujavieraat voivat ylittää seurakuntarajat ja mahdumme tarvittaessa samaan tilaan.
- Anonyymi
Aloituksessa on pari virhettä niinkuin nykyään aina on pahoja virheitä, kun ateistit tulevat tänne opettamaan.
Pietari ei ollut koskaan Rooman seurakunnan johtaja.
Eikä Pietari koskaan kastanut Matteuksen lähetyskäskyn mukaan ketään. - Anonyymi
Pitkä ja kokonaisvaltainen tutkielma kasteesta ja sen sisällöstä sekä kategoriasta, missä ja miten se tulee tapahtua:
https://Jeesus-on-Herra.com/baabelin-sekauskonto/- Anonyymi
Tässä perempi linkki
http://www.luterilainen.net/kaste/
http://www.luterilainen.net/uudestikaste-ja-katumus/
- Anonyymi
Terveet opetukset asiaan löytyvät:
https://youtu.be/12n7YgSotzY
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2292987Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell111679Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.61357- 1031216
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1271194- 751127
Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531042Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka581025Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717947- 135932