Älä varasta, käsky muutetaan ÄLÄ PIHISTÄ käskyksi.
Sitä voidaan sitten soveltaa varastamisen suhteen ja sopii myös yhteen älä tee aviorikosta käskyn kans. Siis hän, joka ei ole aviossa ei saa pihistää.
Sitä voidaan sitten soveltaa varastamisen suhteen ja sopii myös yhteen älä tee aviorikosta käskyn kans. Siis hän, joka ei ole aviossa ei saa pihistää.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kaikki ne käskyt haluttaisiin muuttaa ,koska niistä mitkään ei mielytä ketään,jota ne pitäisi koskettaa.
Kai nämä ihmiset sitten tekevät samoin Suomen lain kanssa?
Tuo tappamiskäskyn muutos mielyttäisi minua.
Mitenhän sen voisi muuttaa?
Älä tapa kuollutta?
Olen väkevä vihassani ja vain käskyt pitävät minut kurissa.
Tässä maailmassa on niin paljon ihmisiä jotka voisi hiljentää pysyvästi.
Joku on huoruudessa heikko ja joku varkaudessa.
Muutetaanko ne vai ei?
Voisin liittyä naispappi kirkkoon koska siellä on varmaan sallittua myös tappaminen.
Oisko niin?
Koska ne naiset perustaa sen kirkon?
Ei naiset kai koskaan perusta kirkkoa. Siellähän pitää vaijeta naisten... siis seurakunnissa, raamattu määrää niin.
Ilmeisesti naisten kirjoitukset uuteen testamenttikin jätettiin pois joskus vuosina 50-390. Siksi kesti niin kauan kirjoittaa uutta testamenttia ku piti siivota naiset pois koska uusi testamentti sai virallisen muodon muistaakseni 397. En ole ihan varma tuosta vuosiluvusta ku olin silloin niin pieni vielä =)