Jorma Ollilan presidenttiehdokkuudesta innostuminen on turhaa. Kyse on pelkästä iltapäivälehtien levikkitempusta. Oikeasta politiikasta ei ole uutisaiheita juuri nyt. Siksi ammattitaidottomat poliittiset tsurnalistit keksivät lööppitekstejä aiheista, joilla myydään irtonumeroita, kuten Jorma Ollilan presidenttisuosiosta.
Tosiasia nimittäin on, että Jorma Ollila on täysin suorin sanoin kieltäytynyt olemaan millään tavalla käytettävissä presidentinvaalissa. Hänen omien sanojensa mukaan presidenttiehdokkuus on "täysin poissuljettu ajatus".
Iltalehtien koukkuun ei siis kannata turhan takia langeta.
Tosiasia nimittäin on, että Jorma Ollila on täysin suorin sanoin kieltäytynyt olemaan millään tavalla käytettävissä presidentinvaalissa. Hänen omien sanojensa mukaan presidenttiehdokkuus on "täysin poissuljettu ajatus".
Iltalehtien koukkuun ei siis kannata turhan takia langeta.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ilkka-lehti otsikoi etusivullaan.
Jorma Ollila on kieltäytynyt presidenttiehdokkuudesta.
Takkula voi puhua mitä tahansa Ollilasta, mutta puheilla ei ole mitään merkitystä, koska Ollila ei omien sanojensa mukaan ole missään olosuhteissa käytettävissä.
Takkulan löysiä puheita voi tietysti ihmetellä, koska kyllä hänen tasoiseltaan poliitikolta pitäisi voida edellyttää, ettei hän heitä Ollilan nimeä julkisuuteen täysin vailla mitään perusteita.
"Jorma Ollilan presidenttiehdokkuudesta innostuminen on turhaa. Kyse on pelkästä iltapäivälehtien levikkitempusta."
Ai niinkö... enpäs olisi uskonut, mutta hyvä kun paljastit tämänkin kataluuden.
Kyllä iltapäivälehtien paskatsurnalistien kuuluu tietää, jos ovat ammattitaitoisia, että Jorma Ollila viimeksi lauantaiseurassa ollessaan kieltäytyi asettumasta missään olosuhteissa käytettäväksi presidenttiehdokkaana.
Jos iltapäivälehtitsurnalistit tämän tietäen repivät lööppejä Takkulan löysistä puheista, niin eihän se muuta ole kuin irtonumeromyynnin promootiota.
Sinäkin tämän verran tajuat, uskoisin. ;-)
"Jos iltapäivälehtitsurnalistit tämän tietäen repivät lööppejä Takkulan löysistä puheista, niin eihän se muuta ole kuin irtonumeromyynnin promootiota. "
Niin, mutta mitä sitten?
Pitäisi sinun mainosmiehenä tietää, ettei iltapäivälehtiä myydä kertomalla lööpeissä vaikka kepulaisista tupailloista.
Myyviähän jutut täytyy olla.
Ostaja kuitenkin viime kädessä päättää, ostaako lehden.
Pakkohan ei ole ostaa.
Sinä olet muistaakseni omalta osaltasi sanonutkin jotain tuosta.
Et taida ostaa, mutta ilmeisesti kuitenkin paskatsurnalistienkin juttuja netistä luet, koskapa tiedät, mitä on kirjoitettu?
Eiks se niin mene?
Hannu Takkulan puheen Ylihärmässä, jossa hän ehdotti Jorma Ollilaa. Eikö Takkula seuraa Ilkka-lehden kanssa aikaansa, jos Jorma Ollila on noin jyrkästi kieltäytynyt.
Ilkka lehden eilistä nettiversiota ei saa enää mistään.
OTSIKKO 21.3.2005 etusivu Ilkka
Takkula: Nokian Ollilasta presidentti
Puolen sivun uutinen sivulla 3 samassa lehdessä.
Se on selvitetty avausviestissäni.
En muista päivämäärää, milloin Jorma Ollila oli TV1:n lauantaiseurassa, mutta silloin hän kieltäytyi presidenttiehdokkuudesta täysin yksiselitteisesti.
Se, mitä Ilkat ja iltapäivälehdet kirjoittelevat, on ihan heidän oma asiansa, mutta täysin vailla merkitystä, koska Jorma Ollila ei omien sanojensa mukaan ole missään olosuhteissa käytettävissä presidenttiehdokkaaksi.
Ole luja uskossasi... tajuanhan minä.