Nato on nyt luvatta Irakissa

Irakin hallitus on käskenyt kaikkia toisen maan sotilaita lähtemään maasta. Nato ei saa käyttää enää Irakin maa, ilma tai merialuetta minkäänlaiseen sotilaaliseen toimintaan.
Nyt voi jokainen huomata että USA ei lähde sieltä minnekkään vaan on miehittäjä.
42<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 42

Vanhimmat

Jos Irak karkoittaa jenkit maastaan, niin siirtyvätkö he kaikki porukalla Syyriaan öljylähteitä vahtimaan.

Jenkit ovat luvanneet toimittaa ensi kesäksi Euroopan sotaharjoituksiin 20 000 sotilasta.
Tuossahan olisi jo hyvät siemensotilaat valmiiksi. Ehtisivät vaikka marssimalla sotaharjoituksiin.

Äänestä

Joutuvat sitten suomalaisetkin palaamaan häntä kokpien välissä, vaikka eilen väittivät toista.

Irakilaisia on kouluttamassa myös suomalaisia. Maavoimien operaatiopäällikkö, prikaatikenraali Rami Saari vahvistaa, että myös suomalaiset ovat keskeyttäneet koulutuksen, ja suomalaisten joukkojen turvallisuustasoa on nostettu.

Prikaatikenraali Saaren mukaan tämä tarkoittaa, että suomalaisjoukkojen liikkumista on rajoitettu ja suojavarusteiden käyttöä on lisätty.

Turvallisuustilanne Irakissa on kiristynyt sen jälkeen kun Yhdysvallat surmasi ilmaiskullaan iranilaiskomentajan Qassim Suleimanin Bagdadissa perjantaina. Iran on ilmoittanut kostavansa Yhdysvaltain iskun.

Myös Ruotsi ja muut ilmoittaneet keskeytyksestä
Uutistoimistojen mukaan myös Ranska ja Saksa ovat keskeyttäneet irakilaisjoukkojen koulutuksen. Ruotsin vastaavasta päätöksestä kertoi ruotsalaislehti Expressen(siirryt toiseen palveluun).

– Henkilökuntamme turvallisuus on kaikkein tärkeintä, sanoi armeijan tiedottaja Kristina Swaan lehden mukaan.

Ruotsilla on 70 sotilasta Irakissa Yhdysvaltain tukikohdassa Bagdadin pohjoispuolella. He toimivat neuvonantajina Irakin asevoimille.

Swaan ei tarkentanut, mitä operaation keskeyttäminen tarkalleen merkitsee. Joukkoja ei kuitenkaan toistaiseksi ole tarkoitus vetää Irakista.

– Seuraamme tapahtumien kehitystä tarkkaan. Tilanne on erittäin kireä siellä nyt, Swaan sanoi.

Suomen puolustusvoimista on Irakissa noin 80 henkilöä koulutustehtävissä.

Prikaatikenraali Saaren mukaan suomalaiset joukot pysyvät Erbilissä, jossa on iso tukikohta. Erbil on Irakin kurdihallinnon alueella. Joukkoja ei olla kotiuttamassa, mutta tilanteen kehittymiseen on varauduttu tarkistamalla evakuointisuunnitelmat.

Lähteet: AFP, REUTERS

Äänestä
  • Joko sen omaan jalkaansa ampuneen Sven Tuuvan haavat ovat parantuneet?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Joko sen omaan jalkaansa ampuneen Sven Tuuvan haavat ovat parantuneet?

    Putte on ollut jo kuukauden päivät vetämättä pikkujalkaansa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Putte on ollut jo kuukauden päivät vetämättä pikkujalkaansa.

    Hänen nimensä ei ollut Putte. Suomalainen rauhanturvaaja on loukkaantunut Irakissa perjantai-iltana tapahtuneessa vahingonlaukauksessa. Rauhanturvaajan pistooli laukesi asetta käsiteltäessä ja luoti osui hänen omaan reiteensä, Maavoimat kertoo (siirryt toiseen palveluun).

    Maavoimien mukaan onnettomuus tapahtui tukikohdan sisällä suomalaisten majoituksessa. Rauhanturvaaja sai paikan päällä välittömästi ensiapua ja hänet evakuoidaan jatkohoitoa varten Bagdadiin. Tilanteesta ei aiheutunut vaaraa sivullisille.

    Maavoimien valmiuspäällikkö eversti Pasi Hirvonen kertoo Ylelle, että loukkaantunut rauhanturvaaja on ollut tapahtuman jälkeen tajuissaan ja hänen tilansa on vakaa.

    Irakissa on Puolustusvoimien sivujen mukaan 80 suomalaista rauhanturvaajaa Yhdysvaltain johtamassa koalitiossa, joka antaa sotilaallista tukea Isisiä vastaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Hänen nimensä ei ollut Putte. Suomalainen rauhanturvaaja on loukkaantunut Irakissa perjantai-iltana tapahtuneessa vahingonlaukauksessa. Rauhanturvaajan pistooli laukesi asetta käsiteltäessä ja luoti osui hänen omaan reiteensä, Maavoimat kertoo (siirryt toiseen palveluun).

    Maavoimien mukaan onnettomuus tapahtui tukikohdan sisällä suomalaisten majoituksessa. Rauhanturvaaja sai paikan päällä välittömästi ensiapua ja hänet evakuoidaan jatkohoitoa varten Bagdadiin. Tilanteesta ei aiheutunut vaaraa sivullisille.

    Maavoimien valmiuspäällikkö eversti Pasi Hirvonen kertoo Ylelle, että loukkaantunut rauhanturvaaja on ollut tapahtuman jälkeen tajuissaan ja hänen tilansa on vakaa.

    Irakissa on Puolustusvoimien sivujen mukaan 80 suomalaista rauhanturvaajaa Yhdysvaltain johtamassa koalitiossa, joka antaa sotilaallista tukea Isisiä vastaan.

    Irakissa ei ole yhtään suomalaista rauhanturvaajaa. Ovat siellä jenkkien mukana kouluttamassa kurdeja ym. Mistään YK:n mandaatista ei ole kysymys. Nyt kotiin sieltä. Lipposen maanpetturi ne sinne järjesti, muka saamaan 'oppia'.

    Äänestä

Koskeeko se myös Turkkia,sillä sehän on Natomaa.?

Äänestä
  • Turkki taistelee Syyriassa.

    Äänestä

Seuraavaksi Irak pyytää Iranilta joukkoja häätämään avustamaan amerikkalaiset ulos maasta. Ne ei kuitenkaan lähde vapaaehtoisesti.

Äänestä

Jenkit eivät uskalla lähteä, jahun määräys.
Kamala paikka, taisteluteho on verrattavissa kaulankatkojiin ja olla täytyy.

Äänestä

Pitkällä tähtäimellä Arabimaista pitäisi tehdä lasitasankoja, mikä onnistuisikin kirjaimellisesti.

Äänestä

USA ei lähde kuin ampumalla, jos sen tukikohdille antaa luvan asettua alueelle, vaikka vain määräajaksi.

Saksa ei pääse millään eroon USA:n miehittäjistään. Virosta eivät poistu ennekuin ryssä ne sieltä ulos ampuu.

Isäntämaasopimuksen nojalla tuo sontiainen yrittää asettua myös Suomeen.

Äänestä

"uomalainen rauhanturvaaja on loukkaantunut Irakissa perjantai-iltana tapahtuneessa vahingonlaukauksessa. Rauhanturvaajan pistooli laukesi asetta käsiteltäessä ja luoti osui hänen omaan reiteensä, Maavoimat kertoo."

Suomen USA:a nuoleskeleva linja ampui omaan jalkaansa. Kansa ei kannata Nato-USA:aan liittymistä.

Äänestä

Yhdysvallat on tehnyt ilmaiskun Iranin tukemia taistelijoita vastaan Irakissa, kertovat useat kansainväliset mediat.

Kyseessä kerrotaan olevan kostotoimi. Kolme Yhdysvaltain liittouman sotilasta kuoli Irakissa keskiviikkona ulkomaalaisjoukkojen käyttämään tukikohtaan tehdyssä raketti-iskussa.

Uutistoimisto AFP:n yhdysvaltalaisen sotilaslähteen mukaan iskut kohdistuvat asevarastoihin. Toisen AFP:n sotilaslähteen mukaan iskuja on tehty useissa maakunnissa eri puolilla Irakia. Kohteena ovat erityisesti shiiataistelijat, esimerkiksi puolisotilaallinen Kataib Hizbollah -ryhmä, jota Yhdysvallat on syyttänyt raketti-iskuista aiemminkin.

Uutiskanava CNN:n mukaan iskut kohdistuivat viiteen asevarastoon. Puolustusministeriön lausunnon mukaan iskujen tarkoituksena oli rajoittaa Kataib Hizbollahin kykyä iskeä liittoutuneiden joukkoja vastaan tulevaisuudessa.

Irak ilmoitti perjantaina iltapäivällä valittavansa Yhdysvaltain ilmaiskuista YK:hon ja turvallisuusneuvostoon.

Iskujen kierre jatkunut jo pitkään.

Yhdysvaltalaisviranomaisen mukaan kaksi keskiviikkona kuolleista sotilaista oli Yhdysvalloista ja yksi Britanniasta. Ainakin 14 ihmisen kerrottiin haavoittuneen iskussa. Mikään ryhmittymä ei kuitenkaan ole ottanut iskuja nimiinsä.

Yhdysvaltojen puolustusministeriö varoitti torstaina, että "kaikki vaihtoehdot ovat pöydällä" kolmen Yhdysvaltain liittouman sotilaan kuoleman jälkeen. Yhdysvaltain puolustusministeri Mark Esper kertoi presidentti Donald Trumpin antaneen hänelle oikeuden "tehdä mitä on tehtävä".

Liittoutuneisiin kohdistuneet iskut synnyttivät heti huolta Yhdysvaltain ja Iranin välien uudesta kiristymisestä. Presidentti Trump kommentoi tuoreimpia iskuja tuoreeltaan keskiviikkona.

– Sieltä on nyt ammuttu paljon raketteja. Ei kuitenkaan ole täysin selvää, että kyseessä olisi ollut Iran. Se oli kapinallisryhmä, mutta todennäköisimmin vaikuttaa siltä, että Iran on voinut tukea sitä, Trump muotoili CNN:n mukaan.

Tammikuun alussa Iranin ja Yhdysvaltojen välit kiristyivät äärimmilleen kun Yhdysvallat tappoi lennokki-iskussa vaikutusvaltaisen iranilaiskenraalin Qassem Suleimanin.

Äänestä
  • Tilanne eskaloituu käsi kädessä koronaepidemian kanssa.

    Äänestä

  • Natopiukka jakaa löytämäänsä linkkiä paniikissa. Tuo vai ei oikein osu tähän keskusteluun Irakin tilanteesta. Venäjä ei ole siellä , vaan NATO (Britannia, USA mm.)

    Äänestä

jos eivät usko irakin hallitusta, se tietää uutta sotaa. jenkkien logistiikka irakin öljy kentillekkin on vielä kesken.

Äänestä

Irakilaisten sotilaslähteiden mukaan Yhdysvaltain sotilastukikohtaan on ammuttu raketteja. Hyökkäyksen kohteeksi joutunut Tadjin tukikohta sijaitsee noin 30 kilometria Bagdadista pohjoiseen.

Uutistoimisto Reutersin haastattelema irakilainen majuri kertoo kuulleensa, miten ainakin kymmenen rakettia osui tukikohtaan.

Kyseessä on jo toinen tällä viikolla Yhdysvaltain joukkoja vastaan tehty hyökkäys Irakissa. Keskiviikkona yksi yhdysvaltalaissotilas ja yksi brittisotilas saivat surmansa samaista Tadjin tukikohtaa vastaan tehdyssä hyökkäyksessä.

Yhdysvaltojen asevoimat eivät ole toistaiseksi vahvistaneet väitteitä rakettihyökkäyksestä.

Irakissa on 5 200 Yhdysvaltain sotilasta. Euroopassa on 52 000 Irakin sotalasta.

Äänestä

Venäjä on syyttä Syyriassa. Syyrian kansa haluaa venäjän häipyvän heti syyriasta.
Syyrian kansa ei tule koskaan unohtamaan venäjän aiheuttamia tuhoja. Tämän venäjä tulee vielä kokemaan.

Äänestä
  • Tunnut siteeraavan sitä samaa "Syyrian kansaa", johon Erdogankin vetoaa sodassaan Syyriassa.
    " Syyrian kansa kutsui Turkin sotimaan Syyriaan."

    Katkooko Syyrian kansa kahleitansa?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tunnut siteeraavan sitä samaa "Syyrian kansaa", johon Erdogankin vetoaa sodassaan Syyriassa.
    " Syyrian kansa kutsui Turkin sotimaan Syyriaan."

    Katkooko Syyrian kansa kahleitansa?

    Syyrian kansa ei halunnut venäjää sinne. Venäjä tulee vielä muistamaan tämän.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Syyrian kansa ei halunnut venäjää sinne. Venäjä tulee vielä muistamaan tämän.

    Syyrian valtio on sopinut Venäjän kanssa että se sotii Syyrian armeijan kanssa Syyriaa terrorisoivia ulkomaisia terroristi järjestöja alQaitaa ja ISISä ja niiden alajärjestöjä vastaan. Syyrian kansalla ei varmasti ole mitään tuota sopimusta vastaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Syyrian valtio on sopinut Venäjän kanssa että se sotii Syyrian armeijan kanssa Syyriaa terrorisoivia ulkomaisia terroristi järjestöja alQaitaa ja ISISä ja niiden alajärjestöjä vastaan. Syyrian kansalla ei varmasti ole mitään tuota sopimusta vastaan.

    Diktaattorit ovat keskenään sopineen syyrian kansan tuhoamisesta. 380 000 on jo tapettu ja yli 4 000 000 on paennut.

    Äänestä

Venäjä on tervetullot joka paikkaan tuomaan rauhaa. Toisin on sotaisan naton,jota ei kukaan halua,sen on Suomenkin kansa sadoissa mielipidemittauksissa vuosien mittaan sanonut.

Äänestä
  • Niin mihin maihin ryssä on tervetullut? Samanlaisiin banaanidiktatuureihin kuin itsekin on, Syyriaan, Venezuelan ja Pohjois Koreaan? Maihin, joiden korruptiosijoitus on 120 huonommalla puolella...

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Niin mihin maihin ryssä on tervetullut? Samanlaisiin banaanidiktatuureihin kuin itsekin on, Syyriaan, Venezuelan ja Pohjois Koreaan? Maihin, joiden korruptiosijoitus on 120 huonommalla puolella...

    Onko se tervetullut Suomen banaanitasavaltaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Onko se tervetullut Suomen banaanitasavaltaan.

    Ei ole edes tänne! Pääsy on viisumin takana!

    Äänestä

” Nato on nyt luvatta Irakissa”

Ja Venäjäkö on luvan kanssa Georgiassa tai Ukrainassa!?

Äänestä
  • Asukkaitten valtuuttamina joillain alueilla Venäjä on ei koko maassa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Asukkaitten valtuuttamina joillain alueilla Venäjä on ei koko maassa.

    Enemmistö Donbassin alueen asukkaista haluaa edelleen sen kuuluvan Ukrainaan huolimatta siitä, että Venäjä on sieltä ajanut jo lähes 2 miljoonaa asukasta pakolaisiksi, joista suurimman osan läntiseen Ukrainaan.

    Äänestä

Jenkit ja paikalliset ajautuvat iskujen koston kierteeseen.

Äänestä

maantie pommeilla tulee hummeri soppaa.

Äänestä

Vaatimuksen taustalla on Yhdysvaltain Irakissa tekemä lennokki-isku, jossa sai surmansa Iranin vallankumouskaartin Quds-joukkojen komentaja Qassem Suleimani.

Rysäpöksyt ehdottivat Suleimania Putinin seuraajaksi.

Äänestä
  • Skitsofrenian syvyys:
    Poikkeavia kokemuksia ja käyttäytymistä diagnostisesti arvioitaessa, on tärkeää muistaa Naton, sen alakulttuurien ja niihin oleellisena kuuluvan heikkolahjaisuuden vaikutus ja välttää väärän positiivisen arvion tekemistä Nato Tiltuja arvioitaessa.

    Äänestä

Sulkeeko Irak rajansa koronaviruksen takia. Ainakin Iranissa infektio jyllää.

Äänestä

YHDYSVALTOJEN liittouma aikoo siirtää satoja sotilaita pois tukikohdista Irakissa, uutisoi yhdysvaltalainen The Washington Post. Lehden mukaan sotilaita aiotaan siirtää suurempiin tukikohtiin Irakiin sekä Syyriaan tai Kuwaitiin ja pienemmät tukikohdat suljetaan. Yhdysvaltojen johtama liittouma tiedotti asiasta maanantaina.

Mielenkiintoista tässä on se. Että Yhdysvalloilla on tukikohta myös Syyriassa.

Äänestä
  • Siellähän he ovat olleet NATO:n öljylähteiden suojelemisoperaariossa.

    Äänestä

Naton täytyy torjua koronavirus tukikohdissaan Lähi-Idässä.

Äänestä

Trumpin päätöksellä usa vetää ulkomailta joukkoja ja vaatii naton maksamaan rästit maksut Yhdysvalloille.

Äänestä
  • NATO tai NATO-maat eivät ole velkaa USA:lle, kuten tiedät ja nyt Trumpkin tietää, kun hänelle on asia väännetty rautalangasta.

    Äänestä

Jenkit eivät voi keskittyä ihan lomailuun Irakissa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Irakin hallitus on käskenyt kaikkia toisen maan sotilaita lähtemään maasta. Nato ei saa käyttää enää Irakin maa, ilma tai merialuetta minkäänlaiseen sotilaaliseen toimintaan.
Nyt voi jokainen huomata että USA ei lähde sieltä minnekkään vaan on miehittäjä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu