Korvissa humisee / ahdistus / paniikki kohtaukset

Anonyymi

Olen 15 v tyttö ja mulla on riparilta asti kuulunutvasemmassa korvassa huminaa kuun päätä kallistaa. Eli kaikki alkoi riparilla alko huimata kun nousin silmät tummeni se meni ohi mutta sen jälkee alko humista korvissa. Aatelin et se johtu siitä et uitiin joka päivä koska humina kuulostaa vedeltä korvassa. Ollaan käytyitin kaa korvalääkärillä mutta ei löytynyt mitään. Sen jälkeen tuli mieleen että se humina kuulostaa sydämmen sykkeeltä siltä siltä joka kuuluu hiljempaa. Sen keaän jälkeen mua on ruvennu myös ahdistaa monesti ja tuntuu että tulee paniikki kohtaus

Kjuuri nyt kirjoittaessa äsken tuli taas huono olo leikittiin pikkusiskojen kaa jotain valo tikku leikkii ja sen jälkeen tuntu et aivot muljahtelee tai en osaa oikee selittää sitä tunnetta.

Mulla joskus pieenmpänä on ollut sitä että herään yöllä jonkin laiseen paniikki kohtaukseen/eoi saa henkeä/pelottaa juttuun.

Välillä mulla tuntuu et sydän taas skippaa ahistuksen takii lyäntei ja mua alkaa aina pwlottaa

Mikä mulla on onko mulla joku aivoverenvuoto syöpä tai jotai vai oonko vaan luulo sairas koska yleensö ku luen juttui eesim syövästä ja sen oireista nii yhtäkkii alan tuntee niit oireita. Yritän pysyy kaukana ist google diagnooseist mut apua.

Ei kiitos mitää tyhmii vaustauksii ja anteeks en pysty keskittyy oikein kirjoitukseen.

Ps. Tän kirjottaminen jotenki helpotti mun oloo

3

432

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä sinun kannattaa käydä vielä toisen kerran lääkärissä.
      Voi ihan hyvin olla että just se lääkäri ei huomannut.
      Voithan mennä toiselle lääkärille!
      ¨Jos olet vielä koulussa, niin voisit jutella kouluterveydenhoitajan kanssa.

      Joku selitys löytyy asiaan.
      Voi olla myös psyykkistä. Yritä muistella mitä on tapahtunut.

      Jos sinua auttoi se että kirjoitit, niin sinun kannattaa ruveta kirjoittamaan enemmänkin ja purkaa tuntojasi paperille.
      Voi aina heittää pois ne, jos itsestäsi tuntuu että menee ihan pieleen.
      Kuitenkin sillä tavalla saa purettua ongelmiasi.

      Hyvää yötä sinulle ja kauniita unia!

      • Anonyymi

        Voisko olla tinnitus?


    • Anonyymi

      Masennus, paniikki kohtaukset, ahdistuskohtaukset voi aiheuttaa tuon olon. Itsellä oli paniikkikohtauksia joita alkuun luulin sydäreiksi. Rintaan sattu, tykytti, huimasi, oksetutti ja oli voimaton olo.

      Koita vähentää stressiä elämässäsi. Kirjoita päiväkirjaa ajatuksistasi ja sillätavalla koita etsiä syytä olollesi. Usein myös pelkkä kirjoittaminen voi vähentää pahaa oloa, ja tuoda toista perspektiiviä ajatteluun. Älä vähättele omaa oloasia. Sillä on väliä mitä tunnet, vaikka joku onkin saattanut vähätellä "koska olet teini".

      Jos tulevaisuuden suunnitelmasi eivät ole lukkoon lyötyjä ja sinulla ei ole hajuakaan mikä sinusta tulee isona niin hae 10luokalle. Tai työkokeilu pajalle yms. Ei sinun tarvitse vielä lyödä lukkoon koko loppuelämääsi. Aina voit vaihtaa myös alaa jos ei se sinun valintasi nyt ollutkaan se sinun juttu.

      Ja sitten ruokavalioon. Syötkö kunnolla? Ja monipuolisesti? Sinun kroppasi voi toimia myös eri tavalla kuin "normaali". Esim nopeampi tai hitaampi aineenvaihdunta. Jos nopeampi niin ota kouluun välipalaa. Juotko vettä tarpeeksi?

      Tapahtuiko siellä riparilla jotain mikä päässyt sinun "ihon alle"? Joku pieni kommentti, piikittely tai jonkun vitsi saanut sinut varpaillesi? Tai joku muu asia saanut sinut epävarmaksi tai tuntemaan epämukavaksi? Se on ihan okei jos joku loukannut. Sen huomioiminen on tärkeää jotta siittä tunteesta pääsee yli.

      Suosittelen myös että puhuisit jollekkin aikuiselle olostasi rehellisesti. Ja sitte jos olo jatkuu niin mene lääkäriin.

      Miten vietät viikonloput? Nukutko tarpeeksi? Käytätkö alkoholia tai liihotat pisin yötä kavereiden kanssa? En tuomitse, Mutta alkoholi väsyttää henkisesti. Pitkään valvominenkin väsyttää ja verottaa tulevaa viikkoa. Koulun kanssa oikeasti tarvitset sen viikonlopun rentoutumiseen. Vaikka se voikin kuulostaa tyhmältä ja tylsältä, mutta suosittelen kokeilemaan.

      Usko itseesi :)! Sinulla on koko elämä edessäsi, ja sä saat tehdä virheitä. Sä saat muuttaa mieltäsi. Sä saat tuntea mitä tunnetkin. Muista hengähtää ja tehä asioita joista nautit. Ole oma itsesi ja Välitä itsestäsi. Tsemppiä :)!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      129
      14290
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      27
      5918
    3. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      154
      5475
    4. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      298
      4329
    5. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      39
      4087
    6. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      100
      3654
    7. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      2
      3561
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      22
      3528
    9. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      59
      2611
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      93
      1418
    Aihe