Vihapuheiden yhteiskunnallinen merkitys

Vihapuheet ovat erittäin suuri uhka hyvinvoinnillemme; seikka, mitä nyt juuri kukaan ei tunnu hoksaavan.

Mitä on tapahtunut ennen jokaista suurta sotaa ? Vastaus on: Vihapuheet. Ennen ei ollut nykyisiä tietovärmeitä, mutta kiihottajia ja vihapuheen ruokkijoita oli. 2. maailmansodan jälkeen läntinen maailma hengähti ja solidaarisuus sai sijaa. Nyt ollaan taas vihapuheiden ja suvaitsemattomuuden kurimuksessa.

Sauli Niinistön Uudenvuoden puhe oli harkittu ja äärimmäisen tärkeä juuri tähän hetkeen, hetkeen, jossa populismi nostaa päätään ympäri Eurooppaa ja rasismin kannattajien osuus on jopa neljännes Eurooppalaisista. Jos ei kurssi muutu kohti suvaitsevaisuutta, on edessä kolmas maailmansota. Mielestäni pahin populisti istuu samalla pallilla, missä Linkoln ym. ovat istuneet.

10

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lähteekö paljon voimaa kepujeesustellen.

    • Anonyymi

      Persut ovat havainneet vihapuhetta hallituksen jäsenten taholta

    • En kuitenkaan usko että hallitsemattoman turvapaikkapolitiikan kannattajia on kolme neljäsosaa eli suurin osa meistä on ns. tolkun ihmisiä.
      Mitä Trumpiin tulee niin hänhän puolusti meitä ja meidän länsimaisia arvoja.

      • Kuka kannattaa hallitsematonta turvapaikkapolitiikkaa ?


      • Silakkata kirjoitti:

        Kuka kannattaa hallitsematonta turvapaikkapolitiikkaa ?

        Naiivit kieltämättä hyvää tarkoittavat idealistit.


    • Anonyymi

      Vihapuheen voinee tiivistää seuraavaan:
      - on pieni joukko muukalaisvihamielisiä, jotka harjoittavat vihanlietsontaa
      - on iso joukko ihmisiä, joita suututtaa, kun maahanmuuttajille tarjotaan opastetusti kaikki mahdollinen valtion apu, kun taas kotimaan köyhille samaa apua ei tarjota, vaikka heillekin se vähintään yhtä oikeutetusti kuuluisi
      - on iso joukko maltillisia ihmisiä, jotka eivät lietso vihaa
      - on paljon ihmisiä, jotka haluavat koota sosiaalisissa ympyröissään arvostuspisteitä vaatimalla kovaan ääneen, että maahanmuuttajille kuuluu käytännössä parempi valtion sosiaaliturva kuin kotimaan köyhille ihmisille
      - on pieni joukko muukalaisvihamielisten vastustajia, jotka harjoittavat vihanlietsontaa

    • Anonyymi

      Ei pidä myöskään unohtaa pääministeri Sipilän vihapuheita ja vihatekoja kantasuomalaisia kohtaan, jotka oli erittäin suu uhka suomalaiselle hyvivoinnille.

      • Anonyymi

        Olet oikeassa. Sipilä tulee asettaa vastuuseen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olet oikeassa. Sipilä tulee asettaa vastuuseen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan.

        Sipilä on suojattu. Mutta teeppää sama tavallinen teoistaan vastuusen joutuva normaali suomalainen?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      233
      4159
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2624
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2355
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1426
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      115
      1406
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1169
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1087
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      953
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      936
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      921
    Aihe