Kun jt eivät vietä joulua enää, niin miten on loppiaisen laita? Sehän on sen kunniaksi kun kolme itävaltalaista tietäjää toi jessulille vähäsen kultaa, perylliä ja suitsluketta Peetlehemin seimen tykö. Ja paimenet laskivat peräilmaa ja karjuivat kedolla huussiannaa isolla äänellä, niin että viitakon petoelikot pysyivät loitolla karitsoista, jotka järkeä vailla söivät heinää senkun kerkisivät. Ja joulun tähtikin loisti kirkkaasti aivan tallin yläpuolella, jossa seimi oli ja myös aasi, maria ja josef, jotka oli verollepantu, kun imperator Augustus käski.
Luetuimmat keskustelut
- 851355
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä351071Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk19875Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita154705Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13690- 46669
Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?13637Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja185631- 33560
Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.39548
