Odotan sitä päivää kun jääkiekkoliitto kieltää nämä isävalkut.
Vastaukset 19
- Anonyymi
Siinä vaiheessa kun vanhemmat ovat valmiita maksamaan ammattivalmentajille. Tämä nostaisi lajin kustannuksia reilusti. Eikä niitä ammattivalmentajia siltikään riittäisi jokaiselle joukkueelle.
Joukkue tarvii tasosta riippuen 3-4 valmentajaa. Päävalmentaja, apuvalmentaja, mv-valmentaja ja mahdollisesti fysiikkavalmentaja,
4 x 2500 € sivukulut / kk = 15000 €/kk = 180000 €/kausi. Päälle vielä mahdolliset ylityökorvaukset, päivärahat jne. 25 pelaajalla jaettuna 600 euroa/kk lisää kuukausimaksuun.
Ei taida maksuhaluisia juuri löytyä.- Anonyymi
Mutta joutuuhan nyt osa porukasta maksumieheksi kumminkin.
Kyllä jos on varaa ajaa bemareilla niin on varaa maksaa puolueettomasta valmennuksestakin.
- Anonyymi
Voi voi kun täällä on joku kateellinen jonkun bemarista! SÄÄLITTÄVÄÄ!
Isävalkkuja ei junnupuolella (C2 ja nuoremmat) koskaan kielletä; nyt valot päälle!
Ja missään junnujoukkueessa (C2 ja nuoremmat) ei makseta Yhdellekään valkulle 2.500 €/kk; ei edes vastuuvalmentajalle. A-C -junioreiden SM-tason kilpajoukkueissa vastuuvalmentajat saavat keskimäärin joku 15-20 t€/kaudesta. Muiden valkkujen palkat on yhteensä sitten 1-1,5 kertaa keskimäärin se, mitä vastuuvalkku saa.
Jos ei vaikut miellytä, kannattaa itse ryhtyä valkuksi tai vaihtaa sitten seuraa. Harvoin se tilanne vaihtamalla paranee!- Anonyymi
Miten muissa lajeissa, valmentaako niissäkin vain isät? Olis nyt jossain edes joku äiti-valmentajakin!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten muissa lajeissa, valmentaako niissäkin vain isät? Olis nyt jossain edes joku äiti-valmentajakin!
Ainakin jalkapallossa ja pesäpallossa. Äitejäkin olen näissä valmentajan hommissa nähnyt. Niin poika- kuin tyttöjoukkueissa.
- Anonyymi
Yllättäen taas munanmittailua.
- Anonyymi
Jos on varaa ottaa iso autolaina niin voi ottaa lainan myös lapsen harrastuksen vuoksi. Arvokysymys. Isin bemari vs puolueeton valmennus.
- Anonyymi
Meinaatko että vaikkapa ensi kaudella Lukon A junnujen koutsina aloittava Marko Virtanen valmentaa jollain 15-20 tuhannen euron kausipalkkiolla? Kyseisen herran palkka ensi kaudella Lukon A junnuissa lienee kahdessa - kolmessa kuukaudessa tuon 15 - 20 tuhatta.
- Anonyymi
Hehe, kyllä parani ainakin Pirkanmaalla. Merkittävästi.
- Anonyymi
Ei tapahdu.
Yksilölajiin lapsi niin kaikki on kiinni vain itsestä.
Tai sitten vaan johonkin höntsäjengiin, jossa kaikki pelaaa ja pitää hauskaa.
Kilapjengeissä kaikki maksaa ja osa pitää hauskaa - kaverikiekkooo juu. - Anonyymi
onko joku TAAS pahoittanut mielen???
liittykää vihreisiiin. ja äänestäkää pekkaaa.- Anonyymi
Ei suinkaan. Kerrotaan totuuksia tästä hömppälajista, jotta tulevat iskät ja äipät osaisi suositella taaperoilleen tervettä ja oikeudenmukaista lajia, missä parhaat lötyy muullakin tavalla kuin kähminnällä ja valmennuspäälliköiden hyvävelijärjestelmällä.
- Anonyymi
Älä huoli. Kyllä ne parhaat löytyy viimeistään siinä vaiheessa kun nimiä aletaan raapustamaan ammattilaissoppareihin. Joukkueet katsoo siinä vaiheessa kyllä taidot, fyysiset ominaisuudet ja paljon muutakin.
- Anonyymi
Se on juuri näin.
Toisaalta voi olla, että jonkin verran huippuja menetetään, koska junnuvuosina niin paljon suhmuroidaan ja ajetaan vain omaa etua.
Suurin harmi tästä suhmuroinnista, oman edun tavoittelusta muiden kustannuksella, on se, että moni hylkää kokonaan lajin. Jossain vaiheessa meil on sitten katsomassa vaan entisiä pelaajia kattomassa ku poijjat pellaa sm sarjaa... - Anonyymi
Fyysiset ominaisuudet? Salli mun nauraa ja naurankin!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se on juuri näin.
Toisaalta voi olla, että jonkin verran huippuja menetetään, koska junnuvuosina niin paljon suhmuroidaan ja ajetaan vain omaa etua.
Suurin harmi tästä suhmuroinnista, oman edun tavoittelusta muiden kustannuksella, on se, että moni hylkää kokonaan lajin. Jossain vaiheessa meil on sitten katsomassa vaan entisiä pelaajia kattomassa ku poijjat pellaa sm sarjaa...Suhmurointia juu. Huhuja liikkuu että keskisessä suomessa suhmurointia on harrastettu.
- Anonyymi
Siihen päivään loppuu sitten lähes kaikkien seurojen toiminta. Kylmä fakta vaan.
- Anonyymi
Miten se valmentajan poika on parempi?
Meillä huippu on ”ei valmentajan poika” - lahjakas ja sitkeä. Erityisesti lahjakas.
Jos vuosikausia valmennetaan lahjatonta valmentajan poikaa niin se on muilta pois. Aina joku valmentajan janipetteri on etunenässä urpoilemassa ja odottamassa syöttöä lapaan.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa731764- 251252
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as341142Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu135943Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189836- 64704
- 77662
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo199642On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79618- 49581
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32528- 55517
- 58507
- 36494
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457- 23453
Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 33423
- 40417
- 82398