Milloinka isät poistuvat valmentamasta junnuja ?

Anonyymi

Odotan sitä päivää kun jääkiekkoliitto kieltää nämä isävalkut.

19

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siinä vaiheessa kun vanhemmat ovat valmiita maksamaan ammattivalmentajille. Tämä nostaisi lajin kustannuksia reilusti. Eikä niitä ammattivalmentajia siltikään riittäisi jokaiselle joukkueelle.

      Joukkue tarvii tasosta riippuen 3-4 valmentajaa. Päävalmentaja, apuvalmentaja, mv-valmentaja ja mahdollisesti fysiikkavalmentaja,

      4 x 2500 € sivukulut / kk = 15000 €/kk = 180000 €/kausi. Päälle vielä mahdolliset ylityökorvaukset, päivärahat jne. 25 pelaajalla jaettuna 600 euroa/kk lisää kuukausimaksuun.

      Ei taida maksuhaluisia juuri löytyä.

      • Anonyymi

        Mutta joutuuhan nyt osa porukasta maksumieheksi kumminkin.

        Kyllä jos on varaa ajaa bemareilla niin on varaa maksaa puolueettomasta valmennuksestakin.


    • Anonyymi

      Voi voi kun täällä on joku kateellinen jonkun bemarista! SÄÄLITTÄVÄÄ!

      Isävalkkuja ei junnupuolella (C2 ja nuoremmat) koskaan kielletä; nyt valot päälle!
      Ja missään junnujoukkueessa (C2 ja nuoremmat) ei makseta Yhdellekään valkulle 2.500 €/kk; ei edes vastuuvalmentajalle. A-C -junioreiden SM-tason kilpajoukkueissa vastuuvalmentajat saavat keskimäärin joku 15-20 t€/kaudesta. Muiden valkkujen palkat on yhteensä sitten 1-1,5 kertaa keskimäärin se, mitä vastuuvalkku saa.

      Jos ei vaikut miellytä, kannattaa itse ryhtyä valkuksi tai vaihtaa sitten seuraa. Harvoin se tilanne vaihtamalla paranee!

      • Anonyymi

        Miten muissa lajeissa, valmentaako niissäkin vain isät? Olis nyt jossain edes joku äiti-valmentajakin!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miten muissa lajeissa, valmentaako niissäkin vain isät? Olis nyt jossain edes joku äiti-valmentajakin!

        Ainakin jalkapallossa ja pesäpallossa. Äitejäkin olen näissä valmentajan hommissa nähnyt. Niin poika- kuin tyttöjoukkueissa.


      • Anonyymi

        Yllättäen taas munanmittailua.


      • Anonyymi

        Jos on varaa ottaa iso autolaina niin voi ottaa lainan myös lapsen harrastuksen vuoksi. Arvokysymys. Isin bemari vs puolueeton valmennus.


      • Anonyymi

        Meinaatko että vaikkapa ensi kaudella Lukon A junnujen koutsina aloittava Marko Virtanen valmentaa jollain 15-20 tuhannen euron kausipalkkiolla? Kyseisen herran palkka ensi kaudella Lukon A junnuissa lienee kahdessa - kolmessa kuukaudessa tuon 15 - 20 tuhatta.


      • Anonyymi

        Hehe, kyllä parani ainakin Pirkanmaalla. Merkittävästi.


    • Anonyymi

      Ei tapahdu.

      Yksilölajiin lapsi niin kaikki on kiinni vain itsestä.

      Tai sitten vaan johonkin höntsäjengiin, jossa kaikki pelaaa ja pitää hauskaa.

      Kilapjengeissä kaikki maksaa ja osa pitää hauskaa - kaverikiekkooo juu.

    • Anonyymi

      onko joku TAAS pahoittanut mielen???

      liittykää vihreisiiin. ja äänestäkää pekkaaa.

      • Anonyymi

        Ei suinkaan. Kerrotaan totuuksia tästä hömppälajista, jotta tulevat iskät ja äipät osaisi suositella taaperoilleen tervettä ja oikeudenmukaista lajia, missä parhaat lötyy muullakin tavalla kuin kähminnällä ja valmennuspäälliköiden hyvävelijärjestelmällä.


    • Anonyymi

      Älä huoli. Kyllä ne parhaat löytyy viimeistään siinä vaiheessa kun nimiä aletaan raapustamaan ammattilaissoppareihin. Joukkueet katsoo siinä vaiheessa kyllä taidot, fyysiset ominaisuudet ja paljon muutakin.

      • Anonyymi

        Se on juuri näin.

        Toisaalta voi olla, että jonkin verran huippuja menetetään, koska junnuvuosina niin paljon suhmuroidaan ja ajetaan vain omaa etua.

        Suurin harmi tästä suhmuroinnista, oman edun tavoittelusta muiden kustannuksella, on se, että moni hylkää kokonaan lajin. Jossain vaiheessa meil on sitten katsomassa vaan entisiä pelaajia kattomassa ku poijjat pellaa sm sarjaa...


      • Anonyymi

        Fyysiset ominaisuudet? Salli mun nauraa ja naurankin!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se on juuri näin.

        Toisaalta voi olla, että jonkin verran huippuja menetetään, koska junnuvuosina niin paljon suhmuroidaan ja ajetaan vain omaa etua.

        Suurin harmi tästä suhmuroinnista, oman edun tavoittelusta muiden kustannuksella, on se, että moni hylkää kokonaan lajin. Jossain vaiheessa meil on sitten katsomassa vaan entisiä pelaajia kattomassa ku poijjat pellaa sm sarjaa...

        Suhmurointia juu. Huhuja liikkuu että keskisessä suomessa suhmurointia on harrastettu.


    • Anonyymi

      Siihen päivään loppuu sitten lähes kaikkien seurojen toiminta. Kylmä fakta vaan.

      • Anonyymi

        Miten se valmentajan poika on parempi?

        Meillä huippu on ”ei valmentajan poika” - lahjakas ja sitkeä. Erityisesti lahjakas.

        Jos vuosikausia valmennetaan lahjatonta valmentajan poikaa niin se on muilta pois. Aina joku valmentajan janipetteri on etunenässä urpoilemassa ja odottamassa syöttöä lapaan.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      22
      1801
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      156
      1789
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      348
      1528
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      211
      1133
    5. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1128
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      144
      1128
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      995
    8. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      985
    9. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      4
      969
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      928
    Aihe