Ja Iranilta, on se rohkea pressa meillä, odotellaan Iranin selvitystä Presidentti Niinistölle jännityksellä mitä vastaavat.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/niinisto-tuomitsee-ohjusiskut-vaatii-iranilta-selitysta-suomalaiset-erbilin-tukikohdassa-ovat-kunnossa/7683766
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/niinisto-tuomitsee-ohjusiskut-vaatii-iranilta-selitysta-suomalaiset-erbilin-tukikohdassa-ovat-kunnossa/7683766
Vastaukset 5
Vanhimmat
Niinistö ja Marin tuomitsevat, mutta ei taida heidän antama tuomio olla Iranissa voimassa, heillä on oma tuomioistuin ja oma tapansa rangaista "väärintekijöitä".
Ajatollahit ei takuulla selvittele tekemisiään jonkun pikkumaan pressalle ja vielä vähemmän pääministerille joka on nainen.
Saulille pitää laittaa iltavelli lämpiämään. Iltavellin jälkeen Saulilta vaihdetaan vaipat, luetaan iltasatu ja pannaan tuutimaan.
Jenkkien suorittama salamurha ei aiheuttanut mitään kannaottoja asian
vuoksi, vaikka oli päivänselvää että se johtaa kostonkierteeseen.
Hyvä Sauli ja hallitus(valitettavasti) olette osoittaneet kyllin selvästi
puolenne.
USA on vuosikymmenten ajan suorittanut muitten sotatoimiensa sivussa
kymmeniä salamurhia ja murhayrityksiä, joitten kohteena on Euroopassa
ollut mm Ransakan presidentti Charles de Gaulle. Viimeisin murha meni
siis arkirutiinilla.
Näitten amerikkalaisten pommien ja ohjusten saattelemana olemme
Suomessa saaneet osamme pakolaisaallosta.
Voisiko Presidentti ja hallitus samalla kun tuomitsee Iranin lähettää
oikein kiitoskirjeen Trumpille tästä hupenevan kansamme voimavarojen
elvyttämisestä.
Tällaiset kannanotot ova t sitä todellista politiikkaa jonka takana
presidenttimme seisoo, - eivät juhlapuheet.
Minä en tuomitse mitään iskuja jotka tapahtuu rajojemme ulkopuolella. Luulen, että on muitakin samoin ajattelevia.
Kattokaas kenen iranilaisen kanssa demareiden Taateli poseeraa. Kuvat löytyy uutisiahauskastijakiinnostavasti sivulta.