Iranilla on ollut surkean huono tuuri tämän selkkauksen aikana. Ensin menettivät parhaan kenraalinsa. Sitten kuoli 50 ihmistä tapaturmaisesti hänen hautajaisissaan. Kun Iran sitten iski kostoiskunsa, he mahdollisesti pudottivat samalla vahingossa ukrainalaisen matkustajakoneen. Amerikkalaisia ei kai kuollut yhtään. Kaikki meni siis heiltä päin mäntyä. Kaiken lisäksi maassa oli samana päivänä vielä maanjäristyskin lähellä ydinvoimalaa. Kohtalo tai jumala ei näytä olevan Iranin puolella.
Iranilla hävyttömän huono mäihä
Anonyymi
11<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
tuskin tuon matkustajakoneen kanssa mitään teknistä ongelmaa kummempaa on tapahtunut. Onni vaihtelee, jenkeillä oli huono tuuri silloin kun Iran kaappasi usan suurlähetystön henkilöstön panttivangiksi, lähtiessään vapauttamaan panttivankeja, usan erikoisjoukkoja kuljettanut lentokone törmäsi helikopteriin ja putosi. Panttivankeja oli 52, johon lukuun Trump nyt viittasi, tosin Trumpilta jäi huomioimatta että Iran myöhemmin vapautti ne kaikki. Iran olisi halunnut vaihtaa panttivangit usassa majailevaan shaahiin.
Tuskin siis tässäkään jumalista on kyse.
Rahaa nillä on, tappelunhalua on, aseita on, mutta taitoa ja sihtiä ei yhtään.
lienee kohtuu hyvin osuneet kohteisiinsa ohjukset, Irak ilmoitti Iranin ilmoittaneen iskuista etukäteen, joten ei ole ihme ettei henkilövahinkoja tullut.
Estikö USA kymmenen uusruotsalaisen ministerin vuosittaista toisen kotimaansa sosiaalitukien 2020 varmistusreissua.
Mediat: Irakin puolustusministeri nostanut väärin perustein tukia Ruotsista – työkyvyttömänä ollut mies suitsii nyt protesteja kovin ottein
https://yle.fi/uutiset/3-11083402
Tekninen vika, vai? Ja sattui niin sopivasti juuri samalla hetkellä kun niitä ohjuksia ammuttiin. Niinpä.
Iran ihan muuten vaan kieltäytyy luovuttamasta koneen mustaa laatikkoa.
Hmmm. GOD > allah
Tämän ilmeisesti tajusi jopa presidentti Trump, kun piti yllättävän maltillisen puheensa. Ajatteli varmaan, ettei noin huonotuurisia kannata enää rangaista enempää.
Oliskohan nuo ohjukset tarkoituksella ammuttu vähän sivuun niin päästään pois tästä hommasta helpolla.
Varmaankin, mutta ukrainalaisen matkustajakoneen putoaminen samassa yhteydessä ei varmaankaan ollut iranilaisten tarkoitus. Siinä suunnitelma meni mönkään.
Nyt kun on varmistunut, että Iran todella pudotti sen lentokoneen, vaikkakin vahingossa, niin koko homma on kääntynyt heitä itseään vastaan. Nyt Iranin kansa haukkuu johtajiaan kadulla ja somessa. Tämän jälkeenhän Iranin johdolla ei ole oikein varaa enää muistuttaa USA:ta siitä, että he pudottivat vuosia sitten vahingossa iranilaisen matkustajakoneen alas. Nyt he tekivät sen ihan itse.