Sanokaahan, että miten on mahdollista että jotkut opettajat ovat vuodesta toiseen kouluaikana "virkavapaalla" tehden avoimesti ihan toista työtä ?
Sitten juuri ennen loman alkua tullaan pariksi päiväksi "töihin" ja kas kummaa - se loma-aika ollaan "virassa" ja nostetaan palkkaa.
Sijainen - joka on tehnyt virkavapaan aikana kaiken työn - potkitaan pois ja hän jää nuolemaan näppejään ja ilman lomapalkkoja.
Kun seuraava lukukausi alkaa niin -kas kummaa- virkaopettaja onkin taas "virkavapaalla" ja haetaan uusi sijainen. Eipä liene oppilaiden etu ainakaan?
Mielestäni tällainen toiminta on härskiä. Jos se opettaminen ei oikeasti kiinnosta, niin ei pidä opettajaksi lähteä. Tai ainakaan sitä virkaa ei saa pitää kiinni töitä tekemättä, vaan irtisanoutua.
Lyhytaikainen lisäopiskelu on toki eri asia, mutta nyt kun ei ole kyse siitä.
Miksi ja kuka tekee tällaisia virkavapaapäätöksiä vuodesta toiseen ? Hävetköön syvästi. Eikös kunnassa ole sivistys- ja koulutoimen johtajia ja rehtoreita niin että päät kolisevat yhteen? Ottakoot tiukemmat kannan ja ohjat käsiinsä. Vai ovatko he samassa juonessa ?
Opettajien jatkuvat "virkavapaat"
1
462
Vastaukset
- Anonyymi
OVTES:n A osion V luvun 37 §:n 2. momentin mukaan, jos opettaja on ollut palkattomalla virkavapaalla ennen koulun lyhytaikaista lomaa eikäole hakenut vapaata koulun/oppilaitoksen loma-ajaksi (syys-, joulu-,urheilu-ja pääsiäisloma), hänellä ei ole oikeutta loma-ajan palkkaan.
Opetusalalla noudatetaan seuraavia ohjeita:
-Mikäli anotaan harkinnanvaraista palkatonta virkavapautta koko
lukuvuodeksi, se on anottava ajalle 1.8. –31.7.
-Mikäli anotaan harkinnanvaraista palkatonta virkavapautta koko
syyslukukaudeksi, se on anottava ajalle 1.8. –kevätlukukauden alku.
-Mikäli virkavapaus alkaa 1.9. lukien tai aiemmin ja kestää syyslomaan
saakka, on myös syysloma kokonaan palkaton. Virkavapaa on
haettava ja myönnettävä niin,että loma sisältyy palkattomaan
vapaaseen.
-Mikäli virkavapaus alkaa 1.11. lukien tai aiemmin ja kestää joululomaan saakka, on myös joululoma kokonaan palkaton.
Virkavapaa on haettava ja myönnettävä niin, että loma sisältyy
palkattomaan vapaaseen.
-Mikäli harkinnanvaraista palkatonta virkavapautta anotaan koko
kevätlukukaudeksi, se on anottava ajalle 1.1. -30.6.
-Mikäli virkavapaus alkaa kevätlukukauden alusta lukientai aiemmin ja
kestää talvilomaan saakka, on myös talviloma palkaton. Virkavapaa on
haettava ja myönnettävä niin, että loma sisältyy palkattomaan vapaaseen.
-Koulujen lyhyiden loma-aikojen yhteyteen (syysloma, joululoma tai hiihtoloma) on mukaan anottavaviikonloppu, jos loma sijoittuu kahdelle viikolle. Esim. syyslomaa edeltävät to-pe virkavapaalla, syysloma ja sen jälkeen vielä ma-ti virkavapaalla. Mukaan anottava syyslomaa edeltävä viikonloppu.
-Vuorotteluvapaa tulee ajoittaa lukuvuoden työaikaan, koska sijaiseksi
palkattavalle opettajalle ei ole osoitettavissa vastaavia työtehtäviä
koulutyön ollessa keskeytyneenä kesäaikana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11586Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras981514Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221051Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva204966- 124849
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2797Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29770Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42751- 7724
- 60703