Opettajien jatkuvat "virkavapaat"

Anonyymi

Sanokaahan, että miten on mahdollista että jotkut opettajat ovat vuodesta toiseen kouluaikana "virkavapaalla" tehden avoimesti ihan toista työtä ?
Sitten juuri ennen loman alkua tullaan pariksi päiväksi "töihin" ja kas kummaa - se loma-aika ollaan "virassa" ja nostetaan palkkaa.
Sijainen - joka on tehnyt virkavapaan aikana kaiken työn - potkitaan pois ja hän jää nuolemaan näppejään ja ilman lomapalkkoja.
Kun seuraava lukukausi alkaa niin -kas kummaa- virkaopettaja onkin taas "virkavapaalla" ja haetaan uusi sijainen. Eipä liene oppilaiden etu ainakaan?

Mielestäni tällainen toiminta on härskiä. Jos se opettaminen ei oikeasti kiinnosta, niin ei pidä opettajaksi lähteä. Tai ainakaan sitä virkaa ei saa pitää kiinni töitä tekemättä, vaan irtisanoutua.

Lyhytaikainen lisäopiskelu on toki eri asia, mutta nyt kun ei ole kyse siitä.

Miksi ja kuka tekee tällaisia virkavapaapäätöksiä vuodesta toiseen ? Hävetköön syvästi. Eikös kunnassa ole sivistys- ja koulutoimen johtajia ja rehtoreita niin että päät kolisevat yhteen? Ottakoot tiukemmat kannan ja ohjat käsiinsä. Vai ovatko he samassa juonessa ?

1

338

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      OVTES:n A osion V luvun 37 §:n 2. momentin mukaan, jos opettaja on ollut palkattomalla virkavapaalla ennen koulun lyhytaikaista lomaa eikäole hakenut vapaata koulun/oppilaitoksen loma-ajaksi (syys-, joulu-,urheilu-ja pääsiäisloma), hänellä ei ole oikeutta loma-ajan palkkaan.
      Opetusalalla noudatetaan seuraavia ohjeita:
      -Mikäli anotaan harkinnanvaraista palkatonta virkavapautta koko
      lukuvuodeksi, se on anottava ajalle 1.8. –31.7.
      -Mikäli anotaan harkinnanvaraista palkatonta virkavapautta koko
      syyslukukaudeksi, se on anottava ajalle 1.8. –kevätlukukauden alku.
      -Mikäli virkavapaus alkaa 1.9. lukien tai aiemmin ja kestää syyslomaan
      saakka, on myös syysloma kokonaan palkaton. Virkavapaa on
      haettava ja myönnettävä niin,että loma sisältyy palkattomaan
      vapaaseen.
      -Mikäli virkavapaus alkaa 1.11. lukien tai aiemmin ja kestää joululomaan saakka, on myös joululoma kokonaan palkaton.
      Virkavapaa on haettava ja myönnettävä niin, että loma sisältyy
      palkattomaan vapaaseen.
      -Mikäli harkinnanvaraista palkatonta virkavapautta anotaan koko
      kevätlukukaudeksi, se on anottava ajalle 1.1. -30.6.
      -Mikäli virkavapaus alkaa kevätlukukauden alusta lukientai aiemmin ja
      kestää talvilomaan saakka, on myös talviloma palkaton. Virkavapaa on
      haettava ja myönnettävä niin, että loma sisältyy palkattomaan vapaaseen.
      -Koulujen lyhyiden loma-aikojen yhteyteen (syysloma, joululoma tai hiihtoloma) on mukaan anottavaviikonloppu, jos loma sijoittuu kahdelle viikolle. Esim. syyslomaa edeltävät to-pe virkavapaalla, syysloma ja sen jälkeen vielä ma-ti virkavapaalla. Mukaan anottava syyslomaa edeltävä viikonloppu.
      -Vuorotteluvapaa tulee ajoittaa lukuvuoden työaikaan, koska sijaiseksi
      palkattavalle opettajalle ei ole osoitettavissa vastaavia työtehtäviä
      koulutyön ollessa keskeytyneenä kesäaikana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      101
      8827
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      47
      4349
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1946
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      39
      1554
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1480
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      34
      1209
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1190
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      887
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      872
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      837
    Aihe