Eräät ulkosuomalaiset voivat saivarrella asioista täällä

mutta siitä totuudesta ei päästä mihinkään, että ei-työperäinen maahanmuutto on Suomelle haitallista ja hyvin kallista. Ja varsinkin islamilainen maahanmuutto.

- Kymmenen vuotta Suomeen muuttamisen jälkeen Afganistanissa, Irakissa ja Somaliassa syntyneiden miesten työtulot olivat vain 22-38 prosenttia samanikäisten kantaväestöön kuuluvien miesten työtuloista, Sarvimäki toteaa.

Hänen mukaansa Irakista, Afganistanista ja Somaliasta tulleiden työllisyysaste on vain 20-26 prosenttia, kun se muilla maahanmuuttajilla oli 52-58 prosentin luokkaa.

Sama juttu Suomessa kuin muissakin EU-maissa, muslimit työllistyvät ja sopeutuvat erittäin huomosti.

8

62

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Monet maahanmuuttajat eivät sopeudu eivätkä edes halua sopeutua länsimaisiin arvoihin ja Suomalaiseen yhteiskuntaan.

      • Anonyymi

        suomen valtaus on näin heillä käynnissä


    • Anonyymi

      Huomautan.

      KAIKKI liiallinen maahanmuutto on Suomelle haitallista ja jopa kohtalokasta, koska se tuhoaa suomalaisuuden ja suomalaisen Suomen.

      Suomen ainoa merkitys ja tarkoitus on olla suomalaisten ja suomalaisuuden ikikoti. Jos suomalaisuus katoaa Suomesta, katoaa se maailmasta iäksi.

      Tämä ja seuraavatkin suomalaiset sukupolvet ovat VELKAA edellisille ja velvollisuutemme on huolehtia suomalaisuuden säilymisestä Suomessa.

    • Anonyymi

      Olisi suotavaa ihan selvyyden vuoksi että julkastaisiin reilusti työllisyysluvut kun niin paljon aiheesta puhutaan , mitä tässä yritetään pimittää , ihmetyttää kovasti ja herättää epäluuloja , eikö luvut kestä julkisuutta ? Esim. vanhempia kantiksia käsitellään ryhmänä ja työllisyydestä julkaistaan tietoa tuon tuosta , voisi jo puhua käänteisrasismista.

    • Anonyymi

      Somalien työllisyysprossa jotain 20%

    • Lopettakaa lässyttämästä.
      Suomi valtiona ottaa vastaan pakolaisia.
      Suomi ei ole valtio joka kääntää selkänsä pakolaisille.
      Jos Suomi kääntäisi selkänsä kaikille pakolaisille, saisi Suomi hankaluulsia EUssa ja muutenkin.
      Suomen maine menisi pilalle
      ja Suomea alettaisiin kutsumaan ehkä fasistiseksi maaksi, ihmisiä vihaavaksi junttivaltioksi.
      Suomen politiikot tietää, että sellainen peli ei vetele enää maailmalla.
      Nyt on kansainvälöisyyden aika ja suvaitsevaisuuden aika ja humaanisuuden aika.
      Muistakaa:
      että Suomikin on hyötynyt kansainvälisyydestä, Suomesta pakeni valtava liuta suomalaisia Ruotsiin paremman elämän perässä.
      Suomi lähetti myös tuhansittain lapsia Ruotsiin sodan aikana ja Ruotsi otti lapset vastaan ja elätti ne
      ja tekisi varmasti samalla tavalla lasten suhteen nytkin jos jotain tapahtuisi Suomessa.
      Mutta eräät, siin pieni ripe suomalaisista poikasista rääkyy, että hädässä olijoita ei saa ottaa Suomeen, aivan kuin he tietäisi keillä on hätä ja keillä ei.
      Jokaisella ihmisellä on oikeus paeta ja hakea asyyliä muista maista jos on sota tai muu hätä, hengenvaara ja niin edelleeen.
      Sitten Suomen päättäjät päättää kuka saa jäädä ja kuka ei.
      Odottakaas vaan poikaset kun alkaa liikkumaan ne ilmastopakolaiset, se ei tule olemaan mitään verratuna tämän päivän pakolaisiin.

    • Anonyymi

      EU:ssa suomalaista ainoastaan Halla-aho äänesti työperäisen maahanmuuton kriteerien tiukentamista vastaan.

      Sama mies kutsui 2015 Suomeen 35000 irakilaista.

    • Anonyymi

      Kyllä solutautujat käyttävät kaikkia konsteja ja mikseivät käyttäisi, kun kerran ovat suomeamme valtaamassa ja me vielä ruokimme valtaajat suvakkisuuttamme

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      102
      4712
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3202
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      2949
    4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      80
      1700
    5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1490
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      102
      1284
    7. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      15
      1007
    8. Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?

      En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan
      Ikävä
      40
      941
    9. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      28
      930
    10. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      184
      904
    Aihe