Irangate - meidän poikamme seikkailut etulinjassa

Anonyymi

10

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No voi vehviläinen,
      Suomen johto on täysin ulkona...ja pidetäänkin pimennossa suurvaltojen välisissä asioissa. Irani varoi kourallisella ohjuksistaan osumasta vahingossakaan yhdysvaltain tai muidenkaan maiden sotilaisiin. Varoitettiin etukäteen ja heti Iranin johto oli viestittänyt, että tämä oli heidän osaltaan tässä, ettei Yhdysvallat iske takaisin.

      Toivottavasti Suomen johto (naiset) ei ala linjaamaan yhtään mitään,
      Rupeavat vielä vaatimaan Suomen armeijan asuun sovitettavaksi huivia ja twiiteillä kyselemään onko Suomen sotilaat toimineet tilanteessa oikein.
      Eli paremmassa turvassa Suomen sotilaat ja armeija on kun poliittinen Suomen johto pysyy erossa ja pitää suunsa kiinni.

      • Anonyymi

        "Eli paremmassa turvassa Suomen sotilaat ja armeija on kun poliittinen Suomen johto pysyy erossa ja pitää suunsa kiinni."

        Mitä ihmettä? Jokainen itseään kunnioittava valtio antaa noottia, jos sen kansalaiset joutuvat ohjusiskun kohteeksi. Suomi ei ole USA:n ja Iranin konfliktin osapuoli. Sotilaamme ovat Irakissa kouluttamassa kurdeja Isisin vastaiseen taisteluun. Iran on myös osallistunut Isisin vastaiseen taisteluun.

        On täysin kohtuullista kysyä miksi iskun kohteeksi valikoitui tukikohta, jossa oli konfliktin ulkopuolisia kansainvälisiä joukkoja. Joilla oli Iranin kanssa yhteinen tavoite, eli Isisin kukistaminen. Irakissa olisi ollut muitakin amerikkalaisia tukikohtia.


    • Anonyymi

      De facto sota on omien korviesi välissä. Muutama isku ei sotaa tee. USA ja Iran neuvottelevat taustalla Sveitsin johdolla. Nato-optio ei liity millään tavoin Suomen ulkomailla harjoittamaan kriisinhallinta- ja rauhanturvatoimintaan.

    • Anonyymi

      Seisooko Suomi Trumpin rinnalla pahan akselia vastaan?

    • Anonyymi

      Iran tiputti siviilikoneen, mikä on Suomen kanta?

      • Anonyymi

        Suomen kanta on, että asia on tutkittava perusteellisesti . Vahinkoja sattuu, kun johtajat kiristävät ilmapiirin äärimmilleen. USA ampui myös taannoin vahingossa alas iranilaisen matkustajakoneen. Miksi Iran olisi ampunut tahallaan koneen, joka oli täynnä iranilaisia. Jotkut piruparat päätyvät kuitenkin sotaoikeuteen.


    • Anonyymi

      Haavisto linjasi Suomen rintamakarkuriksi?

      Tälle maalle ei saa myydä NATO kalustoa?

      Missä on Kaikkonen kun kakka osui tuulettimeen?

      Iran juuri myönsi rikoksen ihmisyyttä vastaan.

    • Anonyymi

      Suomen johdon hiljaisuus oli silmiin pistävää?

    • Anonyymi

      Jos NATO sotilaat ryhtyvät toimiin niin mikä on suomalaisten sotilaiden ohjeistus ja mandaatti?

      Kuka johtaa kotona?

    • Anonyymi

      Armeija uhoaa mediassa mutta kuka johtaa etulinjan seikkailua ja millä mandaatilla?

      Vai joku joukot vedettiin pois NATO operaatiosta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      465
      3198
    2. Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon

      Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel
      Maailman menoa
      147
      2318
    3. Minkä ikäinen

      Minkä ikäinen on kaipauksesi kohde?
      Ikävä
      135
      2162
    4. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      32
      1650
    5. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      7
      1555
    6. Kaninkolojen vaikutus?

      Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak
      Sinkut
      211
      1385
    7. Martina ei mennyt naimisiin

      IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva
      Kotimaiset julkkisjuorut
      172
      1358
    8. Kuka opettaja, mikä koulu

      Minkä koulun opettaja saanut potkut
      Nivala
      9
      1142
    9. Millaiset hiukset kaivatullasi on?

      Hiusten pituus, väri, suorat vai kiharat?
      Ikävä
      57
      1116
    10. Saanko soittaa tai laittaa viestiä mies?

      Huomenna vaikka....
      Ikävä
      71
      847
    Aihe