Viime aikoina on keskusteltu tällä palstalla siitä, kannattaako kuulua vapaa-ajattelijoihin vai erota heistä.
Mutta erottavatko vaparit jäsenyydestään jonkun syyn vuoksi.
Esim. törkeän lainrikkojan ja vankilaan tuomitun tai uskoon tulleen henkilön.
Ajatellaan vapaasti vaikka että joku puhuisi julkisesti jossain seurakunnan tilaisuudessa näin:
"Elin jumalatonta elämää jumalattomien joukossa lähes 30 vuotta. Olin kova poika ryyppäämään ja mesomaan, valehtelemaan, pettämään ja huoraamaan.
Tiedän mitä synnin kirous saa aikaan ihmisen elämässä.
Kuukausi sitten sain armon tulla uskoon: Herra Jeesus Kristus pelasti minut synnin, kuoleman ja perkeleen vallasta iankaikkiseen elämään.
Jumalattomana olin menossa täyttä vauhtia helvettiin.
Kuuluin paikalliseen vapaa-ajattelijayhdistykseen - ja kuulun vieläkin.
Koen, että voin vapaa-ajattelijoiden jäsenenä vapaasti todistaa Jeesuksen Kristuksen armosta myös vapaa-ajattelijoille - jopa heidän kokouksissaan...."
POTKUT VAPAREISTA?
7
95
Vastaukset
- Anonyymi
Ei mikään yhdistys voi tavallisten rikosten takia jäsentään erottaa. Jotain poikkeuksia varmaan on, vegaanit saavat erottaa jäsenen joka tuomitaan eläinsuojelurikoksesta tms. Ja rikos yhdistystä kohtaan on erottamisen peruste.
- Anonyymi
Xx Kuuluin paikalliseen vapaa-ajattelijayhdistykseen - ja kuulun vieläkin.
Koen, että voin vapaa-ajattelijoiden jäsenenä vapaasti todistaa Jeesuksen Kristuksen armosta myös vapaa-ajattelijoille - jopa heidän kokouksissaan xx
Kokeile ja kerro sitten kokemuksesi täällä. Kokeie myös todistaa seurakunnan tilaisuuksissa ettei kolminaisuusoppi ole raamatullinen. - Anonyymi
Jos liittokokouksissa (vaparien ylin päättävä elin) esittää jotain johtoklikin mielen vastaista, joutuu erotetuksi tai savustetuksi ulos. Näin käy, vaikka äänestyksessä jäisi vähemmistöön. On esimerkkejä.
- Anonyymi
Voi sinua poloista! Etkö keksi mitään uskottavampaa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voi sinua poloista! Etkö keksi mitään uskottavampaa?
Näin on käynyt. Faktaa.
- Anonyymi
Ihmiset ovat ihmisiä kaikkialla. Toisinaan syytetään ideologiaa tai uskontoa, kun pohjimmainen syy on ihminen vallanhaluineen ja itsekkyyksineen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näin on käynyt. Faktaa.
Kiitos kun toit eteemme ihan todella vakuuttavan tapauksen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2002911
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss632840Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa232162- 701720
- 1441507
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a1871459Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?1121408Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1521387- 901314
Martinan bisnekset rajusti tappiolla
Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.2291221