Kyllästyttää jätteiden plaraaminen.

Miksi kotitalouksista on tehty jätteiden uusmaksajia.?
Nehän jo kertaalleen maksetaan tavaran hinnassa kaupassa.
Luotu oikein bisneshaara jonka maksajia olemme ja helvetillinen työ ja harmi jätekaskutuksen ja ekoveron lisäksi.
12<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Kaikki on bisnestä ja jätebisnes on todella kannattavaa, ollut aina. Nyt suurimman osan työstä tekee kuluttaja eli lajittelee yrittäjälle valmiiksi raaka-aineen, joka sitten uudelleenjalostetaan, ovelaa. Samaa bisnesideaa edustaa kauppojen itsepalvelukassat jne. näitä tulee koko ajan lisää ja lammasmainen kuluttaja tottelee mukisematta ja jos niskuroi, tulee nuhteita, voivoi.

Äänestä
  • Se on ovelaa rahastusta firmoilta joittenka pitäisi maksaa yksityisille raaka-aineista mutta Suomessa yksityiset onkin laitettu vielä maksamaan jätteiden jätöstä päinvastoin kuin kaikkialla muualla. Tyhmä suomalainen tekee aina niin kuin ns "esivalta"määrää ja se esivalta oli ennen viranomaiset ,nyt yritykset joilla ei ole mitään käsky oikeuksia millekään yksityiselle.

    Äänestä

  • Samoin kun asioit pankissa saat itse maksaa ja tallenta majåksut parikymmentä
    Vuotta sitten pankisa maksettiin laskut. Tai olis maksupalvelu.
    Samoin k u n t ilaa joain saa t itse tehdä tilauksen myyjän k ärjestelmiin.


    Siitä pitäisaa da palkaa myyjältä

    Äänestä

Se on todella hyödyllistä. Vihreät saavat voimakasta seksuaalista tyydytystä paskan rääpimisestä ja lukemattomat hömppäfirmat voivat pakkorahastaa puolustuskyvytöntä kansaa.

Äänestä

Hyvä aloitus. Olen ajatellut samaa kun lajittelen roskia valmiiksi jätefirman raaka-aineeksi. Meidänkin taloyhtiössä erotellaan lasi, metalli, paperi, pahvi,muovi ja biojäte.

Äänestä
  • Enpähän lajittele mitään

    Äänestä

Kunnat++kaupungit+lähteneet+mukaan+jäte+bisnestä+pyörittää+rahan+kiilto+silmissään+maksut+pomppasi+30%

Äänestä

Mitä takemmin lajittelet ja kierrätät, sitä vähemmän maksat. Sekajäte on kaikkein kalleinta. Nykyään taloyhtiöt maksavat vähintään kolminkertaisen jätteenkäsittely maksun, kun ihmiset eivät ymmärrä pakata eikä lajitella. Mitä järkeä on maksaa kolmen jäteastian tyhjennyksestä, kun jätteet mahtuisivat yhteen astiaan.

Äänestä
  • Mutta kuinka moni taloyhtiö tyhjennyttää vajaita laatikoita. Jotenkin tuntuu siltä, että maksat vaikka tulisi kuinka vähän jätettä mihinkin laatikkoon. Auto käy monta kertaa viikossa jotain hakemassa, ja varmasti laskuttaa jokaisesta käynnistä.

    Äänestä

Kannattaa pahvit ja sanomalehdet ym. kaupan muovipakkaukset polttaa, jos keskuslämmityskattila tmv. - saa edes jotain vastinetta. Itse aina poltan.
Sanomalehti on puhtaasti palavaa, mutta pitäisi muka laittaa keräykseen..heh,

Äänestä

Kun ruuasta on jo kaupassa tai ravintolassa maksettu, niin miksi pitää persekkin itse pyyhkiä. Kohtuullista olisi että senkin hoitasi "joku".

Pyyyyhkimäääään!

Äänestä
  • Hyvä asiakkaamme nostamme jäte hintoja yleisesti käytössä eu normien mukaisesti

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Miksi kotitalouksista on tehty jätteiden uusmaksajia.?
Nehän jo kertaalleen maksetaan tavaran hinnassa kaupassa.
Luotu oikein bisneshaara jonka maksajia olemme ja helvetillinen työ ja harmi jätekaskutuksen ja ekoveron lisäksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu