No nyt tilanne muuttui taas hyvin äkkiä. Että silleen. ILtalehti.
Iran pyysi Boeingin tutkimaan mustaa laatikkoa
Anonyymi
18<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Taktinen veto Iranilta. Ei luovuta lentodataa (laatikot) ulkopuolisille, vaan esitti vaatimuksen "asianosasille" tulla tutkimuksiin mukaan - mm. USA JA Canada. Jotain on opittu MH370/MH17 tapauksesta.
Luovuttaako USA väitteitensä pohjana olevat datat Iranille - kun nätisti pyysivät?
:)
No jospa siellä Iranissa onkin sisäinen ongelma, kun kaikki ei olekaan hallituksen ja vallankumouskaartin hallinnassa ?
USA:han aina kirkuu suureen ääneen, että meillä on todisteet, meillä on todisteet. Kun niiltä kysyy, mitkä todisteet, näyttäkää ne, niin sanotaan emme voi näyttää.
No jos Iran ei väitteistä huolimatta pudottanutkaan konetta niin länteen luovutettujen mustien laatikoiden sisältö saattaa kummasti muuttua, mustien kaatikkojen dataa on ennenkin peukaloitu, ja nyt ainakin USA:lla on hyvä syy laittaa syyt Iranin niskoille. Parempi että laatikot pysyvät Iranilla ja asiantuntijat saavat valvonnassa tutkia niiden dataa, niin ettei sitä muuteta. Senhän he huomaavat jos Iran on manipuloinut laatikoiden dataa. Näin saadaan oikeasti puolueeton tutkimus pudottiko joku koneen, vai putosiko se muuten.
Ammennatteko todellakin maailmankuvanne iltapäivälehdistä?
Siis mielestäsi Iltapasko on valehdellut kertoessaan Iranin päätöksestä?
No ei ollut tuo uutinen viherpunakommarien mieleinen.
Tuleeko Boingilta ne pellet vai apinat tutkimaan?
”Apinoiden valvomien pellejen kehittämä” – Boeing julkisti sisäisiä viestejä turmakone 737 Maxin kehitystyöhön liittyen
https://www.hs.fi/talous/art-2000006368078.html
VIESTIT PALJASTAVAT muun muassa, kuinka Boeing on tehnyt kaikkensa lobatakseen ilmailua sääteleviä viranomaisia maailmalla välttääkseen vaatimukset lentäjien simulaattorikoulutuksesta, jolla koulutettaisiin lentäjiä 737 Maxin ja sitä edeltävän konetyypin 737 NG:n eroista.
Eikös ne nousun jälkeen heti pudonneet MAXitkin?
Tekninen virhe?
Miksi koneelle annettiin lupa nousuun vaikka ympäristön tutkat ja ohjukset oli viritetty ilmatorjuntaan?
Miksi ja kuka käski koneen kääntyä takaisin kentälle?
Useita koneita oli Irakin ja Iranin pohjoisosissa samaan aikaan ilmassa. Mutta yksi
sai yskän moottoriinsa juuri kun nousi alle 2 kilometriin.
No olipa niin tai näin, mutta lentoyhtiöt alkavat kiertää Iranin ilmatilan. Ei nuo lentoyhtiöt ihan vähällä ala muuttamaan lentoreittejään, kun Iranin kiertäminen lisää lentoaikaa noin 2 tunnilla. Iltalehti.
Ja kaikesta nauttii Tumputti kun Iran ei saa kauttakulku maksuja vaan Saudit.
Miksi tuolla onnettomuuspaikalla on noin paljon väkeä vetelehtimässä ?
Onko ne keräämässä ohjuksen sirpaleita ja osia pois ennen ulkomaalaisten tutkijoiden tuloa paikalle ?
No nyt kanavalla 134 Euronews HD näyttivät koneen putoamispaikkassa työnnetään isolla kauhakuormaajalla koneenosia kasoihin. Taitaa olla kiire painella pienet sirpaleet piiloon maahan ja sotkea jäljet koneen rungon osista.
Ettei tuo totuus unohtuisi taas.