Venäjä luottaa valheisin

Mielenkiintoinen jälkipeli Iranissa tapahtuneen matkustajakoneen alasampumisesta on kehkeytynyt. Venäjän ulkoministeri ihan pokkana väittää niin, että Irania ei tule syyttää alasampumisesta, mutta melkein samanaikaisesti Iranin johto rehellisesti tunnustaa alasampumisen venäläisellä ohjuksella. Venäjä siis luottaa edelleen valheisiin, vaikka arabimaatkin alkavat jo puhua välillä tottakin. Tällä konstilla Venäjä jää automaattisesti peränpitäjäksi sivistyneessä maailmassa. Me vanhat evakothan olemme aina tämän asian tienneet, joten mitään uutisarvoa tässä ei ole.

Tällaisella valehtelulla Venäjä ajaa itsensä niin pahasti nurkkaan, että Karjala saadaan kohta tyhjänä takaisin. Täytyykin ottaa oikein ryyppy asian kunniaksi.

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006368732.html

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006370021.html

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006370021.html

5

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuossa venäläisille ja etenkin venäläisiä hallitsevien R Y S S I E N syntymäominaisuudessa / geeniperimässä on SE haitallinen ominaisuus, että kun Suomalaisia pidetään maailman rehellisimpinä ja naapurissa heti Itä-rajan takana ovat ne maailman epärehellisimmät ja suurimmat valehtelijat, niin miten ihmeessä noiden kanssa voidaan neuvotella Karjalan palauttamisesta!

      Jonkun aikaa kestää, ennen kuin siellä taas valtio sortuu mahdottomuuteensa, ja olisikohan sitten se kolmas kerta, kun valtaan pääsevät nykyiset toisinajattelijat ja länteen karanneet sivistyneet = fiksut venäläiset. ... niitäkin ON!

      • Anonyymi

        Ja sinäkö puhut muka muuntelematonta totuutta? Epäilen vahvasti ettet ymmärrä suurem-
        mista maailman tapahtumista karsinapässiä enempää, vai kui?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja sinäkö puhut muka muuntelematonta totuutta? Epäilen vahvasti ettet ymmärrä suurem-
        mista maailman tapahtumista karsinapässiä enempää, vai kui?

        "Jos minulle annetaan tehtävä....

        https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/dc68fe54-fa43-4e94-84b3-8624e0c8b8eb

        ....täytän tehtävän" – Venäjän Lavrovilta kysyttiin, haluaako hän jäädä ulkoministeriksi.

        Vnäjän ulkoministerille annettiin tehtävä valehdella. Hän suoriutuikin tehtävästään "Erinomaisesti "!

        Jos nyt Nyt Vl.Putin antaisi tehtävän aloittaa Karjalan palautusneuvottelut , niin olisipa erinomainen mies pistämään Asiassa Toimeksi.


    • Anonyymi

      Väärä palsta tälle aiheelle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      362
      6515
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      74
      4224
    3. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      43
      3584
    4. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      136
      3508
    5. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      95
      3494
    6. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      245
      3453
    7. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      92
      3197
    8. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      104
      2753
    9. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      223
      2494
    10. Pääsiäisen kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä kirjoitus kertoo Riikka Purrasta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus pursuaa halveksivaa, jopa a
      Maailman menoa
      12
      2335
    Aihe