Venäjä luottaa valheisin

Mielenkiintoinen jälkipeli Iranissa tapahtuneen matkustajakoneen alasampumisesta on kehkeytynyt. Venäjän ulkoministeri ihan pokkana väittää niin, että Irania ei tule syyttää alasampumisesta, mutta melkein samanaikaisesti Iranin johto rehellisesti tunnustaa alasampumisen venäläisellä ohjuksella. Venäjä siis luottaa edelleen valheisiin, vaikka arabimaatkin alkavat jo puhua välillä tottakin. Tällä konstilla Venäjä jää automaattisesti peränpitäjäksi sivistyneessä maailmassa. Me vanhat evakothan olemme aina tämän asian tienneet, joten mitään uutisarvoa tässä ei ole.

Tällaisella valehtelulla Venäjä ajaa itsensä niin pahasti nurkkaan, että Karjala saadaan kohta tyhjänä takaisin. Täytyykin ottaa oikein ryyppy asian kunniaksi.

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006368732.html

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006370021.html

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006370021.html

5

193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuossa venäläisille ja etenkin venäläisiä hallitsevien R Y S S I E N syntymäominaisuudessa / geeniperimässä on SE haitallinen ominaisuus, että kun Suomalaisia pidetään maailman rehellisimpinä ja naapurissa heti Itä-rajan takana ovat ne maailman epärehellisimmät ja suurimmat valehtelijat, niin miten ihmeessä noiden kanssa voidaan neuvotella Karjalan palauttamisesta!

      Jonkun aikaa kestää, ennen kuin siellä taas valtio sortuu mahdottomuuteensa, ja olisikohan sitten se kolmas kerta, kun valtaan pääsevät nykyiset toisinajattelijat ja länteen karanneet sivistyneet = fiksut venäläiset. ... niitäkin ON!

      • Anonyymi

        Ja sinäkö puhut muka muuntelematonta totuutta? Epäilen vahvasti ettet ymmärrä suurem-
        mista maailman tapahtumista karsinapässiä enempää, vai kui?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja sinäkö puhut muka muuntelematonta totuutta? Epäilen vahvasti ettet ymmärrä suurem-
        mista maailman tapahtumista karsinapässiä enempää, vai kui?

        "Jos minulle annetaan tehtävä....

        https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/dc68fe54-fa43-4e94-84b3-8624e0c8b8eb

        ....täytän tehtävän" – Venäjän Lavrovilta kysyttiin, haluaako hän jäädä ulkoministeriksi.

        Vnäjän ulkoministerille annettiin tehtävä valehdella. Hän suoriutuikin tehtävästään "Erinomaisesti "!

        Jos nyt Nyt Vl.Putin antaisi tehtävän aloittaa Karjalan palautusneuvottelut , niin olisipa erinomainen mies pistämään Asiassa Toimeksi.


    • Anonyymi

      Väärä palsta tälle aiheelle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      276
      8006
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      66
      4694
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      277
      4024
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      52
      2689
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      1
      2157
    6. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      3
      1652
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      5
      1517
    8. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      106
      1493
    9. TTP avajaiset

      Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja
      Haapavesi
      40
      1402
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      1381
    Aihe