Mitä suosittelette, vaihtoehtoja on paljon?
Olisi mukavaa löytäää kotiseurakunta Helsingistä
Anonyymi
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Itäkeskuksen Moskeija on tietääkseni kaikkein paras koko pääkaupunkiseudulla.
Suosittelen ONWAY seurakuntaa!
Rukoile asiassasi Herramme Jeesuksen johdatusta. Odota vastausta, mutta rukoile lakkaamatta. Herra antaa Sinulle vastauksen ajallaan..
Kukaan muu ei voi tietää millainen srk sinusta tuntuu kodilta. Täällä ei kannata kysellä. Sillä täällä kirjoittelevat trollit ja änkyrät, joiden mielestä kaikki ovat vääräoppisia. :)
No siltä kieltämättä vaikuttaa :(
Panes kiertäen erilaisissa helluntai- ja vapaaseurakunnissa ja haistele henkeä, joka niissä vallitsee ja kuuntele porukoitten jutusteluja sitten saarnan ja saarnavirren jälkeen, kun porukkaa lappaa kirkkokahveelle, jos sellainen satutaan just silloin tarjoilemaan. Ja sitten, kun pääset jokseenkin tutuksi porukoitten kanssa, ota asia ns. tapetille pastorin kanssa ja pyydä infoa seurakunnan käytännöstä jäsenyysasioissa.
Monille seurakunnilla järjestetään mahdolliselle uudelle jäsenelle infotilaisuus, jossa luennoidaan srk:n velvollisuuksista jäsentä kohtaan, samoinkuin jäsenen velvollisuuksista seurakuntaa kohtaan.