Helluntaikirkosta eronneet seurakunnat

Kuinka moni helluntaikirkkoon liittynyt helluntaiseurakunta on myöhemmin liittymisensä jälkeen katunut liittymistään ja eronnut helluntaikirkosta?

11

50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei taida sellaisia juuri olla.

      No, ainakin Hämeenlinnaan oli perustettu kirkkoseurakunta v. 2003, joka erosi Helluntaikirkosta v. 2006 eli se seurakunta lopetettiin.
      Hämeenlinnassa perustettiin uusi kirkkoseurakunta v. 2016 Helluntaikirkon jäsenseurakunnaksi.

      Poriin rekisteröitiin Helluntaikirkon seurakunta v. 2005. Se seurakunta lopetettiin v. 2014.
      Poriin perustettiin uusi yhdyskuntaseurakunta v. 2014 joka ei ole Helluntaikirkon jäsenseurakunta vaan on oma uskonnollinen yhdyskunta.

      Tietääkö kukaan muita lopettamisia eli purettuja Helluntaikirkon seurakuntia?

    • Anonyymi

      Miten katto-organisaatioon kuuluminen ylipäätään yksittäisen seurakunnan arkielämään vaikuttaa? Ei juuri mitenkään. Vain änkyrät jaksavat tehdä kärpäsistä härkäsiä.

      • Anonyymi

        Eiku viruksesta, se on sentään jo aika pieni, se sicavirus.

        Siitä ku ottaa kuvan mikroskoopin läpitte, vai saako siitä edes kuvaakaan - niin pikkuasiasta - ja senko esittelee screenillä, semmosella valtaisalla valotaululla, niinko tauluTV, muta paaaljon isompi, niin siinä kun se viirus näkyy.

        Se se vasta isottelua onkin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eiku viruksesta, se on sentään jo aika pieni, se sicavirus.

        Siitä ku ottaa kuvan mikroskoopin läpitte, vai saako siitä edes kuvaakaan - niin pikkuasiasta - ja senko esittelee screenillä, semmosella valtaisalla valotaululla, niinko tauluTV, muta paaaljon isompi, niin siinä kun se viirus näkyy.

        Se se vasta isottelua onkin.

        Ketä se semmoinen virus haittaa.

        Sehän on vain semmoinen kuva.


      • Anonyymi

        Änkyrät runnoi kirkkohanketta läpi, vaikka on selvä asia, että se on hajottanut seurakuntia.
        Mutta ei Änkyrät siitä piittaa, heille on yhdentekevää miten seurakuntalaiset voi, kunhan itse voivat hyvin ja ovat maailman mieleen.


    • Anonyymi

      Taas kerran väittelijät asialla. On parempi, kun pelaatte shakkia. Siinä urheilulajissa tapahtuu vähiten onnettomuuksia. Ei nilkka-, akillesjänne-, käsivammoja. Ei selkävaivoja, ei dopingongelmaa. Todella hyvä idea. Voi pelata vaikka tietokonetta vastaan.

      • Anonyymi

        Kuulkaas rouva, kun tänne tulee, niin joutuu kohtaamaan sen että niin metsä vastaa kuin siihen huudetaan.
        Niin että kaada vaan ittelles.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuulkaas rouva, kun tänne tulee, niin joutuu kohtaamaan sen että niin metsä vastaa kuin siihen huudetaan.
        Niin että kaada vaan ittelles.

        Oikein kirkkokaffeet


    • Anonyymi

      Ei kai liittyneitä ja eronneita paljon ole, mutta eronneita ja oman seurakunnan perustaneita on vaikka ja kuinka. Näitä pieniä karismaattisia seurakuntia tuntuu syntyvän melkein joka päivä. Perustajat vanhoja helluntailaisia.

    • Anonyymi

      Mitä haetaan kirkolla tai ei kirkolla helluntaikirjoittaja?
      Minkä kirkon jäsenrekisteri pelastaa?
      Kenet voi nostaa korokkeelle ja miksi?
      Miksi kuuluminen, että nimetään, että olen sen ja sen seurakunna jäsen, niin siksi pelastun, on mittapuuksi asetettu.
      Luterilaiset kyllä harhaluulossa pyrkivät omimaan taivaan, että se lapsikaste- autuus on vain heidän välimiesoikeus. Pyrkivät olemaan jumalana ja välimiehenä sekä tuomarina. Sitä he LIHASSA tekevät, kun se heille on äidinmaidossa opetettu ja miksi opetettu, että se kuuluu siihen katolisen kirkon äitikirkon ja martin sanavarastoon, oppiin ja päämäärään.
      Johan Paavi nimitti viime vuosikymmenellä, että Martin oppi on heidän oppinsa. Eli teki juuri sitä, mitä piti tehdä ja nyt Marttilaisten pitäisi palata äitikirkkonsa paavi-abrahamin helmaan, jossa on autuus. Ja siinä vauvavalellaan, ripitetään, vihitään ja manataan epäraamatullisesti kirkkohautaan ja luvataan viimeisenpäivän, eli kirjoitusten mukaan tuomion ylösnousemuslupaus.

      Pojat ei marttilaisuuden kaste- pelastaa opissa oikein osaa sisäistää kirjoituksia.
      Kun ne rienaaja on hyväntiedonpuun ääreltä tuonut paavi-martin kautta hedelmäkorin kirkkonsa sakastiin, niin täällä puolen saarnapöntön on mittaamaton määrä uskonnollisen harhaisesti jopa lievästi vanhurskaasti eksytty.
      Ja siinä he märehtivät lapsikastemantraansa ja sädekehä päänpäällä, että ME olemme välimiehiä. Tulkaa vain ja pelkästään meidän papin kirkkokäsikirja- sakramenttaliuteen niin VASTA sitten pelastutte. Olemme välimiehiä ME vain pelastamme jne.
      Tätä oppiharhaa ei nämä lievä- vanhurskaat hokaa, vaan ovat hapattuneena sananvälittäjiä ja se on luterilainen luste tämän meidän Siionimme mies- hapate.
      Ja siinä he ovat lukittujen ovien takana pelkäämässä sitä YLÖSNOUSEMUS sanomaa, jonka jo ennen luomista Sana uhrasi sijaiseksi meille.
      Ja helluntaissa on omat robleemat. LUULLAAN jäsenrekisterin kultaiseen vasikkaan ja arvuutellaan tuomareina ja pidetään valtaa. Sitten ajetaan ulos heidän sydägookastaan ihmiset, jotka sanovat, että kirjoitukset puhuvat näin.
      Se ei papeille kelpaa, eivät kiellä totuutta, mutta sitä ei ole lupa puhua.

      Tavallaan väestölasku jäsenrekisterin kautta on raamatullisesti synti, joka on vanhanliiton aikana tehty ja josta Jumala rankaisi sen aikasta matkaporukkaa.
      Se rankaisu harhasta toimii edelleen. Synnin palkka on kuolema

      • Anonyymi

        Kirjoittamisen harrastaminen on ihan hyvä asia. Aihe voi ollakin se minkälaisia ajatuksia ja mielikuvia itsellä on niin monenmoisissa asioissa.

        Kirjoittamaan ei opikaan muuten kuin kirjoittamalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      82
      7433
    2. Demarilesbo synnytti lapsen

      Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art
      Maailman menoa
      204
      4690
    3. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      73
      4628
    4. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      58
      4140
    5. HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!

      "Sdp:n uusi talous­ääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen
      Maailman menoa
      71
      4127
    6. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      33
      3629
    7. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      61
      3035
    8. Sovitteko ulkonäöllisesti

      Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty
      Ikävä
      65
      2752
    9. Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?

      Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj
      Pori
      40
      1950
    10. Kaiken järjen ja logiikan voimalla

      Voin todeta nainen, että halusit vain sitä.
      Ikävä
      47
      1695
    Aihe