Helluntaikirkosta eronneet seurakunnat

Kuinka moni helluntaikirkkoon liittynyt helluntaiseurakunta on myöhemmin liittymisensä jälkeen katunut liittymistään ja eronnut helluntaikirkosta?

11

53

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei taida sellaisia juuri olla.

      No, ainakin Hämeenlinnaan oli perustettu kirkkoseurakunta v. 2003, joka erosi Helluntaikirkosta v. 2006 eli se seurakunta lopetettiin.
      Hämeenlinnassa perustettiin uusi kirkkoseurakunta v. 2016 Helluntaikirkon jäsenseurakunnaksi.

      Poriin rekisteröitiin Helluntaikirkon seurakunta v. 2005. Se seurakunta lopetettiin v. 2014.
      Poriin perustettiin uusi yhdyskuntaseurakunta v. 2014 joka ei ole Helluntaikirkon jäsenseurakunta vaan on oma uskonnollinen yhdyskunta.

      Tietääkö kukaan muita lopettamisia eli purettuja Helluntaikirkon seurakuntia?

    • Anonyymi

      Miten katto-organisaatioon kuuluminen ylipäätään yksittäisen seurakunnan arkielämään vaikuttaa? Ei juuri mitenkään. Vain änkyrät jaksavat tehdä kärpäsistä härkäsiä.

      • Anonyymi

        Eiku viruksesta, se on sentään jo aika pieni, se sicavirus.

        Siitä ku ottaa kuvan mikroskoopin läpitte, vai saako siitä edes kuvaakaan - niin pikkuasiasta - ja senko esittelee screenillä, semmosella valtaisalla valotaululla, niinko tauluTV, muta paaaljon isompi, niin siinä kun se viirus näkyy.

        Se se vasta isottelua onkin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eiku viruksesta, se on sentään jo aika pieni, se sicavirus.

        Siitä ku ottaa kuvan mikroskoopin läpitte, vai saako siitä edes kuvaakaan - niin pikkuasiasta - ja senko esittelee screenillä, semmosella valtaisalla valotaululla, niinko tauluTV, muta paaaljon isompi, niin siinä kun se viirus näkyy.

        Se se vasta isottelua onkin.

        Ketä se semmoinen virus haittaa.

        Sehän on vain semmoinen kuva.


      • Anonyymi

        Änkyrät runnoi kirkkohanketta läpi, vaikka on selvä asia, että se on hajottanut seurakuntia.
        Mutta ei Änkyrät siitä piittaa, heille on yhdentekevää miten seurakuntalaiset voi, kunhan itse voivat hyvin ja ovat maailman mieleen.


    • Anonyymi

      Taas kerran väittelijät asialla. On parempi, kun pelaatte shakkia. Siinä urheilulajissa tapahtuu vähiten onnettomuuksia. Ei nilkka-, akillesjänne-, käsivammoja. Ei selkävaivoja, ei dopingongelmaa. Todella hyvä idea. Voi pelata vaikka tietokonetta vastaan.

      • Anonyymi

        Kuulkaas rouva, kun tänne tulee, niin joutuu kohtaamaan sen että niin metsä vastaa kuin siihen huudetaan.
        Niin että kaada vaan ittelles.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuulkaas rouva, kun tänne tulee, niin joutuu kohtaamaan sen että niin metsä vastaa kuin siihen huudetaan.
        Niin että kaada vaan ittelles.

        Oikein kirkkokaffeet


    • Anonyymi

      Ei kai liittyneitä ja eronneita paljon ole, mutta eronneita ja oman seurakunnan perustaneita on vaikka ja kuinka. Näitä pieniä karismaattisia seurakuntia tuntuu syntyvän melkein joka päivä. Perustajat vanhoja helluntailaisia.

    • Anonyymi

      Mitä haetaan kirkolla tai ei kirkolla helluntaikirjoittaja?
      Minkä kirkon jäsenrekisteri pelastaa?
      Kenet voi nostaa korokkeelle ja miksi?
      Miksi kuuluminen, että nimetään, että olen sen ja sen seurakunna jäsen, niin siksi pelastun, on mittapuuksi asetettu.
      Luterilaiset kyllä harhaluulossa pyrkivät omimaan taivaan, että se lapsikaste- autuus on vain heidän välimiesoikeus. Pyrkivät olemaan jumalana ja välimiehenä sekä tuomarina. Sitä he LIHASSA tekevät, kun se heille on äidinmaidossa opetettu ja miksi opetettu, että se kuuluu siihen katolisen kirkon äitikirkon ja martin sanavarastoon, oppiin ja päämäärään.
      Johan Paavi nimitti viime vuosikymmenellä, että Martin oppi on heidän oppinsa. Eli teki juuri sitä, mitä piti tehdä ja nyt Marttilaisten pitäisi palata äitikirkkonsa paavi-abrahamin helmaan, jossa on autuus. Ja siinä vauvavalellaan, ripitetään, vihitään ja manataan epäraamatullisesti kirkkohautaan ja luvataan viimeisenpäivän, eli kirjoitusten mukaan tuomion ylösnousemuslupaus.

      Pojat ei marttilaisuuden kaste- pelastaa opissa oikein osaa sisäistää kirjoituksia.
      Kun ne rienaaja on hyväntiedonpuun ääreltä tuonut paavi-martin kautta hedelmäkorin kirkkonsa sakastiin, niin täällä puolen saarnapöntön on mittaamaton määrä uskonnollisen harhaisesti jopa lievästi vanhurskaasti eksytty.
      Ja siinä he märehtivät lapsikastemantraansa ja sädekehä päänpäällä, että ME olemme välimiehiä. Tulkaa vain ja pelkästään meidän papin kirkkokäsikirja- sakramenttaliuteen niin VASTA sitten pelastutte. Olemme välimiehiä ME vain pelastamme jne.
      Tätä oppiharhaa ei nämä lievä- vanhurskaat hokaa, vaan ovat hapattuneena sananvälittäjiä ja se on luterilainen luste tämän meidän Siionimme mies- hapate.
      Ja siinä he ovat lukittujen ovien takana pelkäämässä sitä YLÖSNOUSEMUS sanomaa, jonka jo ennen luomista Sana uhrasi sijaiseksi meille.
      Ja helluntaissa on omat robleemat. LUULLAAN jäsenrekisterin kultaiseen vasikkaan ja arvuutellaan tuomareina ja pidetään valtaa. Sitten ajetaan ulos heidän sydägookastaan ihmiset, jotka sanovat, että kirjoitukset puhuvat näin.
      Se ei papeille kelpaa, eivät kiellä totuutta, mutta sitä ei ole lupa puhua.

      Tavallaan väestölasku jäsenrekisterin kautta on raamatullisesti synti, joka on vanhanliiton aikana tehty ja josta Jumala rankaisi sen aikasta matkaporukkaa.
      Se rankaisu harhasta toimii edelleen. Synnin palkka on kuolema

      • Anonyymi

        Kirjoittamisen harrastaminen on ihan hyvä asia. Aihe voi ollakin se minkälaisia ajatuksia ja mielikuvia itsellä on niin monenmoisissa asioissa.

        Kirjoittamaan ei opikaan muuten kuin kirjoittamalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      225
      4117
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2603
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2325
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      98
      1327
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1047
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      923
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      906
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      901
    Aihe