Tehtaanniemen kaavaa ei kannata muuttaa

Anonyymi

Ei ole mitään syytä muuttaa Tehtaanniemen kaavaa.

Kolme perustelua:
1. Regatta Resorts on jatkuvasti selittänyt, että vapaa-ajanasunnot täyttävät kaavan vaatimuksen. Jos se sopii Hangon virkamiehille ja myös viranomaisille muualla, niin olkoon. Liiketontti ok.
2. Kukaan Tehtaanniemellä vapaa-ajanasunnon omistava ei siirrä kirjoja Hankoon. Ei kukaan. Uusien asukkaiden muuttaminen Tehtaanniemelle Hankoon, jos muutetaan kaavaa ei ole kantava väite. Veroäyriero on aivan liian suuri: Hangon äyri on 21,75. Espoo ja Helsinki 18, Kauniainen 17. Siis Hangossa vero 4,75%-yksikköä enemmän kuin Kauniaisissa, Espoossa ja Helsingissä 3,75%-yksikköä enemmän. Jos ansio on 100.000 euroa, niin Hangossa vero 4.750 euroa ja vastaavasti 3.750 euroa enemmän vuodessa. Kovempituloisten ja perheen veromenetys voi olla moninkertainen.
3. Hangon väitetään tienaavan kiinteistöveroa liiketontista enemmän kuin asuintontista. Miksi siis muuttaa tuloa pienemmäksi?

Ainut hyvä syy muuttaa kaavaa olisi, jos tontin omistaja sitä vaatii ja suostuu kaavan jalostuskorvaukseen. Sellainen on laissa määritelty. Silloin kaavamuutoksesta olisi hyötyä hankolaisille ja Hangolle. Muuten kaavamutos on turha ja pienentää kaupungin tuloja.

9

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      juuri näin jo aiemman pitäisi opettaa että kun resorts jotain haluaa niin silloin hankolaisia viedään kun kuoriämpäriä ja demarit komppaa vieressä.

    • Anonyymi

      Lisää betonipömpeleitä vaan.
      Ihan turhaa Rantakadulta merta nähdä ja ihan turhaa mereltä käsin kenenkään nähdä muuta kuin näitä betonitaloja.
      Sillähän se talvikauden turismi saadaan nousuun

    • Anonyymi

      Tehtaanniemen asuintalot ovat Hangon talviturismin tulppa, samanlainen kuin talviunta nukkuvan karhun ahterin pihkatulppa.

      Hangon talviturismi kaipaa merkittävää lisäystä normaaliin hotellikapasiteettiin. Se on nyt plokattu, kun Regatta Resorts on myynyt hotellitontillle 43 kappaletta yksityisasuntoja. Suunnitteilla on 36 kappaletta lisää. Demaaripoliitikot ja pelotellut virkamiehet komppaavat tätä turismin plokkaamista. Hei haloo!

      Eikä kukaan tee mitään!!!

    • Anonyymi

      Kaavaa ei kannata muuttaa asumiskäyttöön ellei hankolaisille ole siitä jotain hyötyä. Eli fyffeä tilille kaavan jalostamisesta tai sitten ei jalosteta.

      Ei sinne kukaan muuta, kun veroäyri on 21,75. Sitä paitsi kaupunki voi antaa luvan asua mökillä ympäri vuoden. Ei siihen kaavamuutoksia tarvita.

    • Anonyymi

      Miksi kaavaa pitäisi muuttaa? Tavoite ympärivuotisen asumisen mahdollistaminen ei ole tullut hankolaisten kynästä. Eikä se muuta vöestötilannetta miksikään. Ei kukaan rikas siirrä kirjojaan kalliiseen Hankoon.

    • Anonyymi

      Ärsyttää todella tuo verotus. Muutan kirjat pk-seudulle varmasti sen takia lähivuosina, tulot juuri tuon esimerkin luokkaa.

    • Anonyymi

      Kauniainen 17%!

      Kava ja Nusu kovasti perustelivat edellisellä kaavakierroksella, että Tehtaanniemen asunnot ovat kaavan mukaisia, niitä voi vuokrata. Miksi sitten muuttaa kaavaa, jos ovat kaavan mukaisia?

      Hei Kava ja Nusu voi myös laittaa asuntonsa vuokralle. Asuvat siis hotellissa! Hei haloo! Majoistustoiminta on ammattimaista, lyhytaikaista vuokraustoimintaa.

    • Anonyymi

      Milloin Tehtaanniemelle tulee lisää hotellihuoneita? Kuusi vuotta on mennyt ja ei ole vielä esitetty sellaisia piirustustuksia. Grynderi rakennuttaa yksityisasuntoja. Sillä tehdään rahaa hankolaisten sinisilmäisyyden varjolla ja muutaman organisaatioon pesiytyneen myyrän avustuksella.

      • Anonyymi

        Juuri näin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      39
      5268
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      85
      3762
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      50
      3170
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      62
      3045
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      11
      3035
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      56
      2393
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      41
      1878
    8. Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?

      Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai
      Sinkut
      146
      1867
    9. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1825
    10. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1751
    Aihe