Jossakin sanottiin, että Jehovan todistajien vanha kirjallisuus ennen vuotta 1980 pitäisi hävittää. Missä niin sanotaan? Ja keiden pitäisi hävittää?
Vanha kirjallisuus hävitettävä
Anonyymi
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ja miksi pitäisi hävittää?
Minulla on tallessa vielä jopa Russelinaikaisia kirjoja. Tutkin niitä päivittäin.
Parempaa " totuutta" ne on kuin nykyajan " viihde" jutut järjestössä.
Ei niitä mihinkään ole hävitetty eikä käskettykään. Kaikilla saleilla on kirjastoissa vanhoja julkaisuja menkää vaikka itse toteamaan.
Ei meidän salilla ai ainakaan. Vanhat kirjat on JO poistettu.
Se siittä yhtenäisestä käytännöstä maailmalla.
Ehkä nämä voidaan vielä yhdistää? "Leevi ja Sofia mittaavat pyramideja"
"Kaikilla saleilla on kirjastoissa vanhoja julkaisuja menkää vaikka itse toteamaan."
Paitsi vartiotorniseuran julkaisuja, jotka poistettiin 1990 -luvulla.
Onko vielä Tikkurilan Betelissä se maalaus seinällä, johon on piirretty risti ? (oliko se taas ajan kulkua osoittava kohta Jeesuksen syntymästä ?)
(oliko muuten ennen lahkon jättämistään lahkossa olleen taiteilija Palmun teos, on moni ihmetellyt ?)
Mutta Turusen kirja on kohonnut arvossaan, se sisältää myös vanhan kirjallisuuden sitaatteja, sen saa kirjastoista lainaksi.
Helsingin yliopiston kirjastossa on koko tuotanto, kai jo täysin mikrofilmattunakin.
(se ns. vapaakappalelaki velvoitti ja velvoittaa toimittamaan kappaleen tuolle kirjastolle joka painotuotteesta)