Microsoft lopettaa tänään tietoturvapäivitykset suosittuun Windows 7 -käyttöjärjestelmän – koneista tulee alttiita viruksille
https://www.hs.fi/teknologia/art-2000006372551.html
Siirtyminen Win7 -> Win10 on kuin ojasta allikkoon. 10:ssä käyttä ei voi enää vaikuttaa päivityksiin ja Win10 päivityksien myötä tulee aina uusia ongelmia, jopa tietojen katoamisia on tapahtunut laajalti.
Kehitys menee taas takaperin.
https://www.hs.fi/teknologia/art-2000006372551.html
Siirtyminen Win7 -> Win10 on kuin ojasta allikkoon. 10:ssä käyttä ei voi enää vaikuttaa päivityksiin ja Win10 päivityksien myötä tulee aina uusia ongelmia, jopa tietojen katoamisia on tapahtunut laajalti.
Kehitys menee taas takaperin.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Kai nuo virusohjelmat toimivat kuten ennenkin. Ne kuitenkin päivitetään. Itse käytän kuten ennenkin. Kymppi on tympeä.
Windows 10 on tehty urpoille
Linux ei ole tympeä. Siinä käyttäjä on isäntä eikä käyttöjärjestelmä. Tämä parin vuosikymmenen kokemuksella. Wintoosaa ei viitis käyttää kuin pakon edessä.
MS suositteli ostamaan uuden koneen, jossa W-10 hyödyt pääsevät paremmin oikeuksiinsa.
Se nyt vaan on tyhmää maksaa liikaa. Linux asennettuna vanhalle koneelle toimii hienosti, kustannus tasan 0 euroa. Ja sovellusohjelmistoissa löytyy.
Windows-7:lle on saatavana maksullista Corporate-ylläpitoa ja tukea vielä vuosikausia eteenpäinkin. Kyllä niitä aukkoja teknisesti korjataan ja paikataan MS:n väen toimesta heidän käyttöjärjestelmäänsä.
Windows-XP:n tuki loppui 2014 ja sanottiin että päivitykset loppuu saman tien. Silti noita erilaisten turva-aukkojen tukkeita ja päivityksiä tuli säännöllisesti vielä 2017 vuoden puolellakin.
Pidettiin liian riskialttiina, jos kymmeniä miljoonia XP-koneita olisi edelleen ollut verkoissa, turva-aukkoina ja levittämässä viruksia eteenpäin.
Tuo koskee vain korporaatioita
Windows XP on edelleen käytössä esimerkiksi erilaisissa automaateissa. Ei sekään vielä ole kuollut.
Kyllä niitä Win-XP:n paikkauksia tuli ujan kaikille käyttäjille, vielä monta vuotta 2014 päättyneen virallisen tuen jälkeenkin.
Minulla läppärillä edelleen XP ja kyllä se asiansa siellä ajaa ihan siinä kuin uudemmatkin Windowsit.
riippuu käyttäjästä miten altis kone viruksille
jos oot tyhmä joka avaa kaikki sähköpostin tiedostot tajuamatta mitä loppupäätteet tarkoittaa ja keltä tulee
ei välttämättä virusohjelmat hyödytä
toki ne voi asettaa tarkistamaan käynnistyviä tiedostoja tai jotain..
mutta perusasiat tietää, ei tarvita mitää muuta ku internet yhteys jostain
vaan.. ihan samalla lailla toimii, kunhan koneessa vaa tehoja jonku verran
palomuurikin tulee nettiyhteyden laitteesta jo, ei koneella tarvi omaa palomuuria jopa mutta sen sulkemista en toistaiseksi suosittele
En ole käyttänyt koskaan virustorjuntaohjelmia Windows koneessa, eikä nytkään ole.
Kolmisen vuotta sitten tuli kotikoneeseen yksi Sality-niminen pöpö, jota varten latailin ilmaisversion jostakin torjuntaohjelmasta, ja se putsasi taudin pois. En kuitenkaan jättänyt sitä virustorjuntaa päälle ja hidasteeksi, vaan pois sen un-installoin.
Windowsissa on joku oma "Malicious Softeare Removal tool", joka ilmeisesti tulee väkisin päivitysten mukana. En tiedä onko tuo ikinä poistanut mitään, mutta ilmeisesti se tuolla josain taustalla on ja on tekevinään jotakin.
Tuli tässä mieleen kun kävin viime viikonloppuna auton käyttää pesulassa, siinä on se maksupääte johon käy kortit ym. Noh, siinä näytöllä pojotti sininen dialogi jossa luki jotain että Päivitykset valmiina asennukseen, käynnistää järjestelmä uudelleen :D
samanlainen oli joskus kaupa peliautomaatissa, tais olla siinä korttimaksu pääte kohdassa juuri, no mä asensin päivitykset ja odottelin, kohta pääsin pelaamaan, en sanonu myyjille mitää
sama tyyppinen oli bingoon sivustolla joskus, ihmettelin ku niin huonosti toimi hitasti, sanovat että kun päivitykset tulee keskellä päivää..
vtu mitä urpoja, sitte asentaisivat ku peliaika loppunut tai sitä enen aamutuimaan..
ei ne taida hallita sitä miten ne asentuu sitten..
W-toosa on vain MS, hakkereita ja virustorjuntafirmoja varten. Jatkuvasti tarvitaan entistä tehokkaammat prossut ja verkot, jotta torjunta pelaa.
Missä Windows, siellä peräreikiä rassataan...
XP käytössä edelleen. Ei ole tullut syytä vaihtaa. Virtuaalikoneessa on sitten muita käyttöjäjestelmiä, jos sattuu tarvitsemaan johonkin mitä XP:llä ei pysty tekemään.
Ei niiden toiminta siihen lopu. Minulla on vanha pöytäkone XP:llä ja vanha läppäri Win7:lla. Molemmissa on eräitä ohjelmia joita en voi tai halua asentaa uudelle koneelle ja kun molemmat pyörivät verkosta erillään, ei ole mitää vaaraa viruksista. Kummassakin on kyllä ikuisella lisenssillä oleva FProt joten kyllä suojauskin pelaa jos tarvitsee joskus laittaa kiinni WiFiin.
Aika kallis tuo FPROT vaan...
Joopa, joo. W-10 vuotaa https://www.hs.fi/teknologia/art-2000006372817.html kuin seula.
Future Technology
https://jonikoski.fi/magazine/future-technology/