Elovena-tyttö natsitervehdys

Oliko todellinen syy uudistukseen käden asennon muuttaminen joka on sotilaalinen ja jopa natzstervehdystä lähellä.

https://yle.fi/uutiset/3-11158698
970
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Samat kasvothan sillä on, hamonen vain vaihtunut ja tervehdys. Kansallispukuhan on varmaan viitannut liikaa kansallimielisyyteen ja isänmaallisuuteen ja sehän kohta rikos.

Äänestä

Sieg Heil...!!! Tervehdys se on.

Äänestä

Pitäisi Raision painaa noihin EU-kaurahiutalepaketteihinsa selostus, että Suomessa hakaristilippu on edelleen suosittu, ja paljon käytetty merkki Ilmavoimissa.
https://imgur.com/a/YhliN3k

Sanoo vaan siinä selostuksessa, että ei se ole sama hakaristi kuin Hitlerillä, sillä meidän hakaristi ei seiso kulmansa päällä, vaan on lappeellaan. Lisäksi väri on sininen.

Mutta kunnioitettu ja arvostettu merkki on hakaristi yhä Suomessa. Eikä ole lailla meillä kielletty tekemästä Heil-tervehdystä, kuten Saksassa on kiellettyä.

Äänestä
  • H.B: Blavatsky kirjassaan Salainen Oppi 1883. Pitää hakaristia erittäin tärkeänä symbolina ja ihmisen merkkinä ja numero 7 symbolina, vahva merkki yhdistettyvä varsinkin heksagrammiin eli kuusikannan keskiöön.
    Tiedoski että Hitler kävi opiskelemassa teosifiaa Sveitsissä H.B Blavatsky instituutiossa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    H.B: Blavatsky kirjassaan Salainen Oppi 1883. Pitää hakaristia erittäin tärkeänä symbolina ja ihmisen merkkinä ja numero 7 symbolina, vahva merkki yhdistettyvä varsinkin heksagrammiin eli kuusikannan keskiöön.
    Tiedoski että Hitler kävi opiskelemassa teosifiaa Sveitsissä H.B Blavatsky instituutiossa.

    Siinä on vielä se kummin päin se merkki on.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Siinä on vielä se kummin päin se merkki on.

    Oli peilikuva saksan hakaristista.

    Äänestä

Surullisia tuollaiset yhtiöt jotka häpeävät historiaansa.

Äänestä
  • Ostan vain luomua ja höyryttämätöntä kauraa, on paljon parempaa.

    Äänestä

Jatkosuunnitelmissa kuulemma on pukea Elovena-tyttö parin vuoden siirtymäkauden jälkeen burkhaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Oliko todellinen syy uudistukseen käden asennon muuttaminen joka on sotilaalinen ja jopa natzstervehdystä lähellä.

https://yle.fi/uutiset/3-11158698

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu