Lahkojen tavat?

8

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei siinä mitään Raamatun vastaista ollut.
      Toimittiin aivan, kuten Jehova (Jahve), Herra Sebaot ja VT opettaa. Ihan oikein, että synnintekijöitä rangaistaan.

    • Anonyymi

      Ei tuolla ole mitään tekemistä raamatullisen uskon kanssa.

      • Anonyymi

        Raamatullinen usko on vielä monin verroin väkivaltaisempaa kuin tuo aloituksen linkissä ollut tapaus.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Raamatullinen usko on vielä monin verroin väkivaltaisempaa kuin tuo aloituksen linkissä ollut tapaus.

        Mikä on Raamatullinen usko ?

        kysynpävaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mikä on Raamatullinen usko ?

        kysynpävaan.

        "Mikä on Raamatullinen usko ?"

        Hyvä kymysys...???

        Vastauksia kun löytyy niin monta kuin on miestäkin...


    • Anonyymi

      Airuen sanoma on, että luulojumala mikä elää hänenkin korvienvälissä on satua ja se todella luo linkintapaisia tekoja.
      Eli kannattaa miettiä elämää laajemmin, eikä kahlata aina samassa liemessä.

      Tule ihmiseksi, mieti elämän oikeanmukaisuutta, miten se saavutetaan ja hae todellinen pohja sen saavuttamiseen. Älä jatkuvasti rakenna sitä mielesi jumalaa, joka on harhainen luulo usko.
      Siitä sitten pääse eroon ja voit löytää todellisen pohjan. Siis ongelma mättää juuri sinun korvienvälissä ja tavallaan myös linkkisi porukassa.
      Kuunnellaan välillä, mitä ajassa on sanottavaa uskonmielessä.
      https://www.youtube.com/watch?v=21ACAlPm_cI
      Mikä on saastaista ja mikä on pyhää

      • Anonyymi

        Mitä helvettiä sinä yrität sanoa? Oletko päissäsi, huumeissa vai onko lääkitys pettänyt? Niin sekavaa huttua tulee että ei paremmasta väliä.


      • Anonyymi

        " mieti elämän oikeanmukaisuutta, miten se saavutetaan ja hae todellinen pohja sen saavuttamiseen. "

        Sen tiedän varmasti, että uskonnoista ja lahkoista on turha etsiä sinun nimittämääsi 'oikeanmukaisuutta', mitä se sitten sinun harhaisen pääsi sopukoissa tarkoittaneekin.

        Tarkoitit kenties oikeudenmukaisuutta? Sitä lahkoissa ei ole koskaan ollut, vaan siellä nimenomaan on eriarvostettu ihmiset pärstäkertoimen mukaan ja sen mukaan, mihin sukuun olet sattumalta syntynyt.

        Muutenkin tekstisi on sekavaa, kuten se on ollut aina. Ihme, ettet tällä kertaa tuonut esiin lempiaihettasi -huumeita ja ateisteja, joita olet aina yhdistämässä toisiinsa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Raimo laamanen

      Onko Raimo siirtynyt yläkerran orkesteriin ? Jos on niin jaksamista Seijalle.
      Puolanka
      23
      3203
    2. Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää

      Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos
      198
      2893
    3. Sanna Marin veti posket lommolla röökiä Ruisrockissa

      Tai ainakin röökin näköistä, liekö itse käärittyä 🫢
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      1911
    4. Antin piti riuhtoa Sofia irti pojankIopista

      Oli festivaaleilla Iiimautunut johonkin jätkään, niin Antin piti käydä irroittamassa täti ja pelastamassa poikanen. Pah
      Maailman menoa
      258
      1534
    5. Aloitko pelätä siis

      Että otan suhun oikeasti yhteyttä
      Ikävä
      111
      1305
    6. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      48
      1201
    7. Olet ollut aika törkeä minua kohtaan

      Sillä tavalla ovelasti, ettei mitään "todisteita" ole mistään. Eli niin kuin, että mitään et ole tehnyt, mutta toisaalta
      Ikävä
      46
      1057
    8. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      155
      1031
    9. Saisipa sitä palata ajassa taaksepäin

      maailmaan jossa oli vielä edes joku järki tallella ja ajatus takana. Sain myös suunnatonta iloa erään henkilön näkemises
      Ikävä
      33
      960
    10. Voi ei kuvitteletkohan sä

      Nyt etten ookaan susta kiinnostunut 😿😿 ethän ajattele niin 🥺
      Ikävä
      43
      834
    Aihe