Lahkoissa ja kulteissa on monia tapoja aivopestä ihmisiä Raamatun satukirjalla:
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/e98a5e6b-f126-4dfa-a902-47857a98ff78
Lahkojen tavat?
8
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Ei siinä mitään Raamatun vastaista ollut.
Toimittiin aivan, kuten Jehova (Jahve), Herra Sebaot ja VT opettaa. Ihan oikein, että synnintekijöitä rangaistaan. - Anonyymi
Ei tuolla ole mitään tekemistä raamatullisen uskon kanssa.
- Anonyymi
Raamatullinen usko on vielä monin verroin väkivaltaisempaa kuin tuo aloituksen linkissä ollut tapaus.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Raamatullinen usko on vielä monin verroin väkivaltaisempaa kuin tuo aloituksen linkissä ollut tapaus.
Mikä on Raamatullinen usko ?
kysynpävaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikä on Raamatullinen usko ?
kysynpävaan."Mikä on Raamatullinen usko ?"
Hyvä kymysys...???
Vastauksia kun löytyy niin monta kuin on miestäkin...
- Anonyymi
Airuen sanoma on, että luulojumala mikä elää hänenkin korvienvälissä on satua ja se todella luo linkintapaisia tekoja.
Eli kannattaa miettiä elämää laajemmin, eikä kahlata aina samassa liemessä.
Tule ihmiseksi, mieti elämän oikeanmukaisuutta, miten se saavutetaan ja hae todellinen pohja sen saavuttamiseen. Älä jatkuvasti rakenna sitä mielesi jumalaa, joka on harhainen luulo usko.
Siitä sitten pääse eroon ja voit löytää todellisen pohjan. Siis ongelma mättää juuri sinun korvienvälissä ja tavallaan myös linkkisi porukassa.
Kuunnellaan välillä, mitä ajassa on sanottavaa uskonmielessä.
https://www.youtube.com/watch?v=21ACAlPm_cI
Mikä on saastaista ja mikä on pyhää- Anonyymi
Mitä helvettiä sinä yrität sanoa? Oletko päissäsi, huumeissa vai onko lääkitys pettänyt? Niin sekavaa huttua tulee että ei paremmasta väliä.
- Anonyymi
" mieti elämän oikeanmukaisuutta, miten se saavutetaan ja hae todellinen pohja sen saavuttamiseen. "
Sen tiedän varmasti, että uskonnoista ja lahkoista on turha etsiä sinun nimittämääsi 'oikeanmukaisuutta', mitä se sitten sinun harhaisen pääsi sopukoissa tarkoittaneekin.
Tarkoitit kenties oikeudenmukaisuutta? Sitä lahkoissa ei ole koskaan ollut, vaan siellä nimenomaan on eriarvostettu ihmiset pärstäkertoimen mukaan ja sen mukaan, mihin sukuun olet sattumalta syntynyt.
Muutenkin tekstisi on sekavaa, kuten se on ollut aina. Ihme, ettet tällä kertaa tuonut esiin lempiaihettasi -huumeita ja ateisteja, joita olet aina yhdistämässä toisiinsa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 643510
- 643262
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa723077SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p542562- 712372
- 562131
Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.421128Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?411055Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1171032Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.1261018
