Alus on ollut takavarikossa yli kaksi vuotta. Omistaja Ahonen ei tiedä miksi alusta pidetään takavarikossa. Oikeutta on käyty lukuisia kertoja, alkuperäinen syy, alkoholin luvaton myynti on nyt poistunut. Nyt on kehitelty uusia, kukaan ei vaan tunnu tietävän missä mennään. Mies on nyt saanut maahantulo kiellon ettei voi harjoittaa ammattiaan, viedä matkaryhmiä maahan. Ei voi käydä katsomassa alustaan, miten lämmitykset sun muut pelaa. Tätä voi tapahtua vain Venäjällä.
Charlotte aluksen takavarikko Viipurissa
Anonyymi
18168
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Sen siitä saa kun unohtaa maksaa kymmenykset isoille pojille ja tekee omavaltaisesti Viipurista lähisaariin risteilyjä.
Ahosen firma kyllä kuskaa matkaajia busseilla pari kertaa viikossa Viipuriin, Pietariin ja muualle Karjalaan.
Taitaa tuo Ahonen olla sama jäppinen, jonka busseissa Torfjanovkassa Venäjältä tullessa joku usein sai "sydänkohtauksen"
Bussikuski ohitti tällä lailla pitkät autojonot koska "potilas" piti saada kiireesti Kotkaan sairaalahoitoon. Jonot olivat männä vuosina pitkiä, 4 - 5 tuntiakin saattoi vierähtää ennen kuin viimeinen puomi aukes.
Onko sulla lisää salaista tietoa? Oikeusistuimella ei tunnu olevan. Kerro ihmeessä lisää.
Lainaus Yle uutiset sivuilta:
"Jupakka sai alkunsa kesäkuussa 2017, kun lappeenrantalainen seurue oli bussimatkalla luovutetun Karjalan alueella. Matkan aikana seurue teki suomalaisaluksella risteilyn Viipurinlahdella. Risteily lähti Sovetskista eli entisestä Johanneksesta. Matkalla seurue piipahti lähellä saaria, jotka Suomi sodan jälkeen joutui luovuttamaan Neuvostoliitolle. Kohteina olivat muun muassa Teikarsaari ja Suonionsaari.
Reilu viikko risteilyn jälkeen Venäjän viranomaiset takavarikoivat suomalaisyrityksen Charlotte-laivan viipurilaiseen satamaan. Tämän jälkeen alkoi pitkä oikeudenkäynti."
Lainaus Ahosen asianajajan Andrei Ahremtsikin ja Helsingin Sanomien välisestä puhelinkeskustelusta:
”Hän käytti alusta kaupallisiin tarkoituksiin ja mainosti, mikä on meidän lainsäädäntömme mukaan kielletty. Hän ehti ajella aika kauan, ennen kuin otettiin kiinni. Ehkä oli kilpailua, ehkä hän häiritsi jotakuta.”
Näillä näkymin alus on Venäjällä hamaan tappiin saakka. Siitä pitää Venäjän tulli huolen.
Joku saa hyvän kulkuneuvon saariston datshalleen.
Mitä Suomen poliittinen johto on tehnyt Ahosen auttamiseksi. Vai ovatko he tehneet mitään?
Vain valtioiden korkein johto saa järjettömyyden loppumaan. Kuten kävi vuosikymmeniä velloneessa Aallon kirjaston korjausyrityksissä.
Juu, meitin Tarja pisti vauhtia Volodjaan. Hienosti on myös Monrepos "kunnostettu".
Venäjälläkään ei saa harjoittaa liiketoimintaa vesiliikenteessä ja matkailussa ilman toimilupaa.
Aluksen omistajalta tämä asia unohtui.
Siitäkö se olikin kiinni. Kas kun oikeus ei ole sitä maininnut. Jos näin, niin sakot ja paatti olisi ollut pari vuotta jo suomessa.
Nii no, luvathan ois pitäny hankkia ennen oikeudenistuntoa. Virallista tietähän niitä ei olisi saanutkaan. Ahosen ei olisi kannattanut säästää vaan säätää isojen poikien kanssa luvat kuntoon. Tuo olisi kyllä muutaman vuoden toiminut.
Viimeinkin Ahonen sai aluksensa pois Viipurista. Itse ei voinut hakea, koska on maahantulo kielto. Ei säästele sanojaan Karjalan haastattelussa Venäjän oikeusjärjestelmästä..Vieläkään ei tiedä lopullista syytä takavarikkoon. Mielivalta viranomaistahoilla on jokatapauksessa lisääntynyt.
Ei sitä tarvitse kaikkea muistaa. Muisti on joskus valikoivaa.
Suomi on päättänyt kaapata Venäläisen aluksen 3 vuodeksi vastavuoroisuuslain perusteella.
Onko venäläisalus rikkonut jotain suomalaista liikennöintisäädöstä?
Suomi on sentään oikeusvaltio, eikä mene kaappaamaan aluksia ilman syytä..Antaa myös venäläisten ostaa tontteja ja maata. Saavat myös liikkua vapaasti, ilman kulkulupia rajaseudulla, mitä suomalaiset ei saa rajantakana.
Kyllä Venäjällä saa rajavyöhykeluvan. Minullakin on sellainen. Suomessakin tarvitsee rajavyöhykkeellä liikkumiseen luvan, ei voi liikkua ilman lupaa.
Jäi vain kertomatta, että Venäjällä raja-alue on kymmeniä kilometrejä syvä. Eikä maapalstan ostaminenkaan onnistu kuin suomessa.
Niin, ei niillä alueilla.
Rajavyöhykkeellä valvotaan myös maantieliikennettä. Puomilla pysäytetään rajan suuntaan menevää liikennettä ja tarkastetaan kulkijat.
Aivan pikkuteillä on koppi ja vartija pysäyttää ainakin ulkomaalaiset autot. Näin kävi Svetogorskissa Vuoksen länsipuolella ja sama juttu oli Kaalamossa lähellä Keinosten entistä kotipaikkaa.
Myös Värtsilään kylään mentäessä pitää pysähtyä vartiokopilla. Kylähän on melkein rajassa kiinni. Niin, vai onko se kaupunki?