Olen vanha uima- ja laskuvarjohyppääjä.

10:stä metristä ei näe kuin uteliaita naamoja.
4:stä kilometristä taas katsomme hyppylinjaa, horisontista viis. Sitä sanotaan paikan määritykseksi.

Muistan oppilaana ensimmäisen paikan määritykseni. Siinä täytyy työntää pää ulos ovesta ja katsoa kohtisuoraan alas. Pelkäsin putoavani ja pidin kauhuissani viereisistä hihnoista kiinni vaikka laskuvarjo oli selässäni.
Sanoin hyppymestarille että nyt on paikka johon tyttömestari totesi että mene nyt sitten että muutkin ehtivät. Siitä hypyt sitten lähtivät kehittymään.

Niin, tuosta horisontista. Eräällä videolla se näytti viivasuoralta jonka tarkastin näytöltä A 4- paperiarkilla. Tämän tieteellisen kokeen tuloksena pidin Maata litteänä.

Sitten törmäsin nykyhyppääjän videoon joka ilmiselvästi osoittaa että Maa onkin pallo: https://www.youtube.com/watch?v=8380wOv8JHQ

7

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Okei! Joissain kohdissa tuo on suorastaan kupera. Mutta tuo varjon sotkeutuminen oli aikas "paskat housuun" tilanne. Kai se on sama ilmassa kuin vedessä: paniikki tappaa.

      • Näitä varjojen sotkeutumisia tapahtuu jonkin verran ja siksi kaikilla hyppääjillä on myös varavarjo jota tuossa käytettiin.

        Base- hypyillä varavarjoja ei ole koska niitä ei ehdittäisi käyttää johtuen matalasta avauskorkeudesta.


    • Anonyymi

      Höh, pannukakkuhan maa on muutoin putoaa avaruuteen; lapsikin tuon tietää.

      • Mutta vain lapsena.


    • Maata ei ole koskaa todisteltu palloksi horisontin kaarevuuteen vedoten, joten kaarevuuden puuttuminen kuvista tai omista havainnoista ei ole todiste palloa vastaan. Sehän ei kumoa ainuttakaan niistä todisteista, joiden perusteella maa on todettu palloksi.

      Voitte rauhassa lopettaa lätinät horisontin kaarevuuden puuttumisesta. Maapallo on niin suuri, ettei horisontin pitäisikään olla kaareva.

    • Mutta kaarevuuden kyllä voi nähdä jos viitsii mennä katsomaan.
      Päinvastoin kuin veli nazi vänkää, emme ole netistä saatavan tiedon varassa.

      Lennäpä Pattayan sijasta seuraavaksi New Orleansiin ja koe herätys takaisin tulevaisuuteen, josta näsäviisautesi sinut nassikkana linkosi kivikauteen.

      https://www.zmescience.com/science/news-science/power-lines-curvature-earth-04233/
      https://www.reddit.com/r/pics/comments/br9i3z/how_the_power_lines_at_lake_pontchartrain/

      Voit ottaa taksin ja ajella tästä läpi:
      https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lake_Pontchartrain_Causeway_From_Three_Lakeway_Center.png

      Ota kiikari mukaan. Taksikuski kertoo matkalla, mistä löydät matkan pääkohteet ja tietää ehkä sinulle sopivia ping-pong-bazooka-esityksiäkin.

      • Mitä se toveri Fat_Earth oikein nyt kiukuttelee heti aamutuimaan?
        Ärsyttääkö unettomuus?

        Olen n. vuoropäivinä milloin flättäri milloin pallopää täysin omien mieltymysteni mukaisesti.
        Hauskinta minulla on aina flättäripäivinäni joka alkoi tänään tällä videolla:
        https://www.youtube.com/watch?v=1vPMD3wmaZo

        Tuo suolajärvi on normaalisti n. 45 x 120 km ja täysin sileä ja littana.
        Voiko olla että Maa on pallo mutta paikoin täysin littana.
        Miksi kutsuttaisiin ihmistä joka uskoo näin olevan?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      329
      3883
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3580
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      5
      2292
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      112
      1704
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1608
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1339
    7. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      961
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      101
      919
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      865
    10. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      86
      781
    Aihe