Kommunismi on fasismin muoto

Anonyymi

Kommunismi täyttää useampia fasismiin liittyviä piirteitä kuin Mussoliinin Italia tai Francon Espanja.
Fasismille on monta määritelmää, jotka perustuvat pikemminkin toimintaan kuin ideologiaan koska fasismin ideologinen pohja on väljä ja toteutus korvaa atteen. Kommunistit itse kiutsuvat fasistisiksi myös sosialistisia liikkeitä esimerkiksi kansallissosialisteja, jotka eivät ole antimarksilaisia.

Tässä on keskeisiä fasismin piirteitä ja jokainen voi mielessään pohtia, mitkä niistä voidaan liittää esimerkiksi Stalinin Neuvostoliittoon, Kiinaan, Pohjois-Koreaan tai ihan vaan Kommunistiseen manifestiin.

Vertailussa kannattaa miettiä, miten yksipuoluejärjestelmä suhtautuu ilmaisuvapauteen, demokratiaan ja ihmisoikeuksiin teoriassa ja käytännössä. Demokratia ei tietenkään toteudu, jos vain yksi puolue ja ideologia on vallassa ja johdossa on sen puolueen ylin johto.

Onko kommunismi antiliberaalista, antikonservatiivista ja antidemokraattista?
Kieltääkö se yleiset kansalaisoikeudet, yhteiskunnan moniarvoisuuden ja kansainvälisen oikeuden normit?

Liittyykö kommunismiin autoritarismi, imperialismi, totalitarismi, valtion säätelemä kansantalous sekä ylhäältä johdettu kulttuuri-ilmapiiri (esim. sosialistinen realismi)?

Kuuluuko kommunismiin ideologiaan sopivan estetiikan suosiminen, massojen integroiminen politiikkaan, väkivallan ihannointi ja sen käyttö, maskuliinisuuden korostaminen, nuorison merkityksen korostaminen sekä henkilökohtaisen kutsumuksen painottaminen järjestelmän osana?

Jos olet sitä mieltä, että suurin osa liittyy kommunismiin tai kommunistisiin valtioihin, on pakko hyväksyä, että ne ovat fasistisia - ainakin fasimin määritelmien mukaan.

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä näin on. Vihervasemmistolaisuus on mielipiderasismia ja populismia pahimmillaan. He haluavat kaiken vallan itselleen ja erimieliset halutaan vaientaa.Tämä taas johtaa siihen että vapaa ajattelijoitten kuten perussuomalaisten kannatus nousee,sillä ihmisellä on vapaudenkaipuu ja omien suojelu sairailta kulttuureilta.

      • Anonyymi

        Hiukan haparoiden kirjoitettu, muttei ihan pielessä.
        Vasemmistolaisuus ja kommunismi vielä erikseen, on populismia.

        Mikään ei ole populistisempaa kuin proletariaattin diktatuuri. Samaa populismia tosin levittää myös kristiusko hiukan erilaisn sanoin: "Ja sinun sanasi kautta monet ylhäiset alennetaan, ja sinun sanasi kautta monet alhaiset ylennetään".

        Loton päävoitton uskominen on samaa genreä venäläisittäin. Merkittävää ei ole, mikä on asema kunhan suhteellinen asema muihin paranee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      88
      1914
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      166
      1395
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      71
      1192
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      66
      1037
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      84
      987
    6. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      135
      897
    7. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      881
    8. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      197
      867
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      50
      860
    10. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      846
    Aihe