Pakanallisten esi-isien jumalat, kristinuskon Jumala, idolit, raha. On siis mistä valita. Miksi ateistit ovat tyytymättömiä, eivätkä vain valitse jotain näistä?
Jokaisella on monta jumalaa
8
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Tesla Roadster .
- Anonyymi
Erik Johansson puhuisi mielellään kristillisen kirkon lähetystehtävästä, mutta häntä on viime vuosina pyydetty kertomaan ja luennoimaan myös siitä, millaista on elää kristittynä miehenä, jolla on homoseksuaalisia tunteita.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Erik Johansson puhuisi mielellään kristillisen kirkon lähetystehtävästä, mutta häntä on viime vuosina pyydetty kertomaan ja luennoimaan myös siitä, millaista on elää kristittynä miehenä, jolla on homoseksuaalisia tunteita.
Jumalaksi pääsyä tällaisen uskislogiikan mukaan ei paljoa ilmeisesti vaadita. Uskontokin on sellainen, että jokaisella on jokin, eli ei mikään ihmeellinen tai tärkeä juttu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jumalaksi pääsyä tällaisen uskislogiikan mukaan ei paljoa ilmeisesti vaadita. Uskontokin on sellainen, että jokaisella on jokin, eli ei mikään ihmeellinen tai tärkeä juttu.
Vastaus meni väärään viestiin.
"Pakanallisten esi-isien jumalat, kristinuskon Jumala, idolit, raha. On siis mistä valita. Miksi ateistit ovat tyytymättömiä, eivätkä vain valitse jotain näistä?"
Kyllähän ateistit ovatkin valinneet itselleen jumalansa. Joillekin se on tiede, toisille se, mitä enemmistö päättää mistäkin asiasta, toisille jumala on aivojen kemialliset reaktiot ja sähköimpulssit. Ne kertovat heille, mikä milloinkin on totuus. Joillekin heille jumala on evoluutioteoria tai alkuräjähdys, joiden varaan he kaikki asiat uskovat. jne.
Kaikilla ihmisillä on jumala ja uskonto - jos ei oikea niin väärä.
Yhtään todellista ateistia ei siten ole olemassakaan.- Anonyymi
Aivojen sähkökemialliset toiminnot eivät ole uskonvarainen todiste.
Meillä on mittalaitteita todistamaan se.
Olet harvinaisen typerä biologinen tietokone. - Anonyymi
"Joillekin se on tiede, toisille se, mitä enemmistö päättää mistäkin asiasta, toisille jumala on aivojen kemialliset reaktiot ja sähköimpulssit. Ne kertovat heille, mikä milloinkin on totuus."
Nuo ovat vain sinun ajatuksiasi, koska et tiedä mitään ateisteista.
Raha pystyy paljon enempään kuin sinun jumalasi, ollen sillä etunaan myös se, että se on olemassa, mutta sekään ei pysty ihmetekoihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2317786
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s455310- 594822
- 763517
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko162035Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗321991- 311859
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹441707- 381652
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin1381502