Kiinan valloituspolitiikkaan puututtava!

Anonyymi

Älä osta mitään kiinalaista, mille on vaihtoehto!

Euroopan ja Suomen energia- ja muu politiikka on muokattava. esim meidän on turha sulkea maailman ympäristöystävällisimpiä hiilivoimaloita tai nostaa bensan hintaa 2 euroon litralta, jotta kiinalaisten tuotteiden hintakilpailukyky nousee entisestään.

Jos Eurooppa tuottaisi kaikki tarvitsemansa kulutustavarat ja investointihyödykkeet itse, nostaisimme hyvinvointiamme ja pelastaisimme ympäristöä. Toki meidän saasteemme kasvaisivat, mutta maailman tasolla saasteet laskisivat: Kiinan erittäin saastuttavia laitoksia suljettaisiin ja samalla vähenisvät myös erittäin saastuttavat meri- ja lentokuljetukset 10 tuhannen kilometrin päästä.

Talousboikotti voisi myös Kiinan muuttamaan ympäristö- ihmisoikeus- ym politiikkaansa 2000- luvun sivistysvaltion standardille.


Tämä voi kuullostaa utopialta, mutta jokainen kuluttaja voi omilla valinnoillaan osallistua. Ensi kerralla kaupassa katso ostamasi tuotteen valmistusmaa.

1

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Greta Thunberg voisi rähjätä ennen kaikkea Kiinalle ja toiseksi kaikille kuluttajille, jotka ostavat kiinalaisia tuotteita.
      Jos Kiina saataisiin ruotuun, muut maat seuraisivat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      172
      1984
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      82
      1450
    3. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      182
      1394
    4. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      10
      1127
    5. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      39
      1046
    6. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      973
    7. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      94
      824
    8. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      38
      815
    9. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      85
      805
    10. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      49
      765
    Aihe