Siinä oli voimanainen joka pisti maan asiat kuntoon Demarien sotkettua sielläkin talouden 1970-luvun lopulla. Johtuuko feministien viha Thatcheria kohtaan siitä että Thatcher itse sanoi feminismiä sosialismin kaltaiseksi syöväksi ja oli oikeistokonservatiivi?
Miksi feministit vihaavat Margaret Thatcheria?
Anonyymi
9206
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
On sanottu, että Thatcher tuhosi brittiläisen yhteiskunnan yhteisöllisyyden. Hän sanoi: "”Yhteiskuntaa ei ole olemassa. On vain yksittäisiä miehiä ja naisia, ja sitten on perheitä."
Jos näin tehtäisiin, voitaisiin Suomessakin sanoa hyvästit lähes ilmaisille syöpähoidoille, ilmaisille neuvoloille, ilmaiselle peruskoululle jne, koska miksi pitäisi verovaroilla pitää yllä tällaisia yhteisiä juttuja, jos yhteiskuntaa ei edes ole olemassa?
Sokea reettakin näkee, että tämä lisäisi ihmisten eriarvoisuutta syntyperän mukaan, sekä tuhlaisi älyllisia resursseja kun köyhien lapset eivät pääsisi opiskelemaan. Näinhän ennen oli, haiuatko menneisyyden takaisin?
Hänen politiikkansa jälkiä ovat Englannissa jo monessa polvessa syrjäytyneet perheet.
Hän oli Chilen diktaattori Pinochetin tukija ja ystävä - Pinochetin kavaluudesta vallitsee nykyään kansainvälinen yhteisymmärrys ja häntä yritettiin saada oikeuden eteen. Thatcher puolusti häntä loppuun saakka.
KOSKA Thatcher "rikkoi lasikaton" ihan itsekseen ilman mitään naiskiintiötä tai femakkotahojen painostusta.
Sehän ei sovi femakkojen narratiiviin, koska muka miesvalta estää naisen kohoamisen maan johtajaksi.
Ja tietysti Thatcherin oikeistolaisuus on suuri mörkö, koska femakothan ovat selvästi vasemmistolaisuuteen suuntautuneita.
"Ja tietysti Thatcherin oikeistolaisuus on suuri mörkö, koska femakothan ovat selvästi vasemmistolaisuuteen suuntautuneita."
Olisipa aikakone
voisi katsoa kuinka kelkka kääntyy kun feministit ovat päässeet vallan kahvaan.
Ohisalo tästä jo esimakua antoi.
Thatcherhan ei ollut feministi ja suhtautui esim. seksuaalivähemmistöihin kielteisesti. Hän todistaa sen, että vaikka poliitikko on nainen, ei hän välttämättä kannata "pehmeitä, feminiinisiä arvoja", vaan voi olla yhtä kovien arvojen puolella kuin miespäättäjien ajatellaan olevan, siis feministipiireissä.
Thatcher oli oikeassa feminismistä kun vertasi sitä kommunismin tapaiseen syöpään.
Thatcher tuli valittua kun puoluetoverinsa, miehet rývettyivät skandaaleissa. Oli nainen, jolla oli miesten arvot. On myös luonnehdittu narsistiseksi.
Normifeministi suhtautuu vähemmistöihin kielteisesti ja on rasisti.
Thatcher ei myöskään haalinut porukkaa Afrikasta ja Arabiasta. Britannian tuhoamisen aloitti Demari Tony Blair.
Tämä on kovin valitettava asia, mutta totta.
Tasa-arvoon kovasti itsensä rinnastava liike on kovin kaukana tasa-arvosta.
Ja moni feministi syyllistyy jopa pahempaan nainen naiselle -sikailuun kuin miehet.