Kuka hiivatti polttaa takassaan/ uunissaan märkiä puita tai jotain muuta moskaa. Käry on aivan kamalaa. Ilta-/aamu hämärässä on hyvä kärtsätä, pimeän turvin. Terveisin "ilmastoaktivisti".
Perttulankadulla käryää...
Anonyymi
552
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Nähtävästi ilmastoaktivisti itse toimii esimerkillisesti. Ei käytä lentokoneita matkustamiseen, ei katso elokuvia netin kautta tai muutoinkaan käytä nettiä paljon, ei käytä ns roskaruokaantimia, ei kuluta vettä päivittäin liikaa, ei juokse muodin perässä uusia vaatteita jatkuvasti ostellen ym. Nämä vihervalittajat kun yleensä ovat itse pahimpia saastuttajia tai roskaajia.
Mutta mitä itse asiaan?
Jos kyseessä on jonkin viherpiipertäjän pössyttelyvaraston poltto. Sotien jälkeen Messukylässä Tampereen kupeessa poltettiin nahkanpaloja jotta pontikan keitto ei paljastuisi. Asiasta kertoi Kalle Päätalo kirjoissaan. Toivottavasti näistä vaihtoehdoista ei ole kyse. Terveystarkastajat vain paikalle niin jotain tapahtuu.
Sama ongelma vaivaa lähes koko kaupunkia. Klapikauppiaat ei pysy perässä, jotta saataisiin kuivaa puuta eteläsuomen johtavan puulämmityskaupungin tarpeisiin.
Kunpa poltettaisiinkin kuivaa puuta, mutta kun ties mitä märkää rakennusjätettä, maitotölkkejä yms. pannaan pesään niin takuulla käryää. Se on kaikille kiusallista, joillekuille jopa hengenvaarallista.