Sitähän voisi kokeilla vaikka heti: Suomi ja Ruotsi NATOon ja katsotaan miten käy ;)
Tuore raportti: Venäjän uhmakas toiminta Itämerellä on osa laajempaa valtapeliä – Helsingin ja Tukholman päättäjillä edessä merkittävä haaste
Suomen ja Ruotsin liittyminen Natoon johtaisi uuteen myllerrykseen Itämeren alueella, arvioi Ulkopoliittisen instituutin vanhempi tutkija Matti Pesu.
ITÄMEREN kova sotilaallinen turvallisuus on kolmen muuttujan yhtälö, arvioi Ulkopoliittisen instituutin vanhempi tutkija Matti Pesu maanantaina julkaistussa tutkimusartikkelissa.
Ensimmäinen muuttuja on Pesun mukaan Venäjän entistä uhmakkaampi toiminta Itämeren alueella vuoden 2014 jälkeen. Toinen on läntisen puolustusliiton Naton valmiuden tehostuminen ja sotilaallisen pelotteen vahvistuminen Baltian maissa ja Puolassa. Kolmas muuttuja on Suomen ja Ruotsin syvenevä integraatio läntisiin puolustusjärjestelyihin.
Pesun johtopäätös on, että yhtälön muuttujat ovat Krimin haltuunoton jälkeisen ”myllerryksen” jälkeen asettuneet jännittyneeseen tasapainoon. Alueellisten jännitteiden lähteet ovat muualla kuin Itämerellä – ne liittyvät Venäjän ja lännen suhteiden laajempiin kuvioihin.
”Nykyinen kovan turvallisuuden dynamiikka pysyy niin kauan kuin länsi ja Venäjä ovat napit vastakkain”, Pesu kirjoittaa.
KIVEEN HAKATTU tämä nykyinen tasapaino ei kuitenkaan ole. Dramaattisen muutoksen Itämeren asetelmaan toisi Naton halvaantuminen tai Yhdysvaltain vetäytyminen Euroopan puolustuksesta. Äkillistä riskipotentiaaliakin on: välikohtaukset ja onnettomuudet Venäjän ja länsimaiden asevoimien välillä ovat mahdollisia. Näitä riskejä voi vähentää muun muassa lisäämällä sotilaallisen toiminnan läpinäkyvyyttä ja parantamalla osapuolten välistä viestintää.
Mitä Venäjä on sitten tehnyt Itämerellä sen jälkeen kun se loukkasi Ukrainan valtiollista koskemattomuutta ja liitti Krimin niemimaan itseensä kevättalvella 2014? Toimet ovat olleet sekä hyökkäyksellisiä että puolustuksellisia, Pesu luetteloi.
”Sotilaallisiin toimiin ovat kuuluneet simuloidut hyökkäykset, uhkailu ydinasein, kehittyneiden kaksikäyttöisten ohjusjärjestelmien sijoittaminen alueelle, ilmatilan loukkaukset ja muut alueellisen koskemattomuuden loukkaukset sekä suuret, Zapad-17:n tapaisten sotaharjoitukset”, artikkelissa listataan.
Kaksikäyttöiset aseet tarkoittavat ohjuksia, jotka kykenevät kuljettamaan maaliin tavanomaisen tai ydinräjähteen. Tällaisia järjestelmiä Venäjän arsenaalissa ovat esimerkiksi ballistiset Iskander-ohjukset ja Kalibr-risteilyohjukset.
Sotilaallisten toimien lisäksi Venäjä on muun muassa käyttänyt aseena pakolaisvirtoja sekä tehnyt tiedustelu- ja disinformaatio-operaatioita Itämeren alueen valtioita vastaan.
”Erityisesti Baltian maat ovat haavoittuvia tämän tyyppiselle hybridivaikuttamiselle. Tosiasia on, että Venäjä on selkeästi osoittanut valmiutensa röyhkeään ja hyökkäykselliseen toimintaan”, Pesu arvioi.
Nato on vastannut näihin toimiin tehostamalla Baltian ja Puolan puolustusta ja sijoittamalla näihin maihin ilmavoimien päivystysosastoja ja kiertäviä joukkoja. Pysyviin joukkojen sijoituksiin Nato ei ole halunnut mennä, sillä ne rikkoisivat Naton ja Venäjän sopimusta vuodelta 1997.
”
Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyys aiheuttaisi varmasti reaktion Moskovasta, ja se johtaisi uuteen myllerrykseen alueella. Avainkysymys on se, lisäisikö myllerrys vakautta, sillä Suomen ja Ruotsin jäsenyys saattaisi vähentää epävarmuutta ja siten lisätä lännen pelotteen tehoa alueella.
Jatkuu
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006379181.html
Venäjän uhmakas toiminta Itämerellä on osa laajempaa valtapeliä
2
86
Vastaukset
- Anonyymi
Natoon välittömästi loppuu se r...än uhoaminen
- Anonyymi
mitä se r...än mielinen itkee täällä. Se että kerrotaan r...än aggressiosta saa jo itä vinkujat valtavaan paniikkiin. Suomen ja Ruotsin puolustusyhteistyö Naton/EU kanssa ja kahdenväliset sopimukset useiden Länsimaiden kanssa on erinomainen juttu mikä vahvistaa meidän puolustusta r...än aggressiota vastaan
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834463Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu243228Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt392884Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1172687Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172539- 162480
Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka432467Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132275MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142065Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281727