Mikä on KD:n kanta vaaralliseen sähkötupakkaan?

Anonyymi

Sähkötupakka saattaa olla vielä vaarallisempaa kuin tavallinen tupakka. Sähkötupakan vaaroista on kirjoitettu viime aikoina yhä enemmän. Suomen Syöpäyhdistyksen terveysosaston johtaja ja lääkäri Juha Heino totesi viime syyskuussa, että ilmiö on huolestuttava, sillä tapauksiin on liittynyt myös kuolintapauksia. Yhdysvalloissa on jo 530 sairaustapausta. Lisäksi sähkötupakoitsija altistaa muut passiiviselle tupakoinnille. Onko vaarana silloin se, ettei oma hajuaisti ja nenä reagoi sähkötupakkaan samalla tavoin, kun se ei haise niin voimakkaasti?

9

257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oliko niin ettei raamatussa kielletty myymästä kuolettavaa myrkyllistä sähkötupakkaa nuorille?

    • Anonyymi

      Lääkäri-Päivillä ei ole kommentoitavaa. Ei kostu pikkuhousut tämän asian tiimoilta.

    • Anonyymi

      Päivi suosittelee Niikon firman syöpätupakoita.

    • Anonyymi

      Sähkötupakointi ei ole kuulkaa yhdenkään ASIAAN PEREHTYNEEN lääkärin mukaan sen vaarallisempaa, kuin päivittäisen kahvikupposen juominen.

      Syöpää se ei aiheuta, sillä sähkötupakka nesteissä ei ole syöpäriskiä nostavia kemikaaleja (kiitos mulkku terveysintoilijoiden, sähkötupakkanesteet valmistetaan samasta paskasta, kuin leivonnaiset, karkit, proteiinirahkat, dietti ruuat ja kaikki muutkin elintarvikkeet, onnea vain yritykselle vältellä näitä "vaarallisia" aineita :D)

      Sähkötupakoinnissa on kyllä terveyshaittoja, mutta ne on enimmäkseen rinnastettavissa pieniin vaivoihin, kuten väsymykseen, hengitysteiden tulehduksiin ja normaalia lievästi korkeampaan verenpaineeseen.

      Suurin osa lääkäreistä jotka sössöttävät sähkötupakan "vaaroista", ovat tupakka yhtiöiden palkkaamia "asiantuntijoita", joilla on kova hinku saada mainetta.

      VALVIRA tulee pelottelemaan sähkötupakoinnista kunnes sähkötupakkateollisuus joutuu tupakka veron ja lupa maksu velvollisiksi.

    • Anonyymi

      Tekopyhää moralismia tuollainen. Monet lestanuoretkin käyttävät kannabista ja muitakin huumeita.

    • Anonyymi

      Allekirjoita kansalaisaloite Tupakointikielto kerrostaloihin , joka aukesi 7.7.2021.
      Mukana myös sähkötupakka.

    • Mä pääsin tuolla ja nikotiini purkalla röökistä eroon. Suosittelen lämpimästi. Pikku hiljaa vähensin e röökin määrää ja lopulta kokonaan eroon. Kannatta kokeilla, ei paljoa maksa.

    • Anonyymi

      Kommunismi on todellisuudessa paha luokkajärjestelmä, jossa ei Demokratiaa tunneta. Itäsaksan kutsuminen Demokrattiseksi liittotasavallaksi on vitsi.

      Kommunismissa on eliitti eli yläluokka, joka kahmii kaiken työväneluokan tuottaman ja työläinen saa tyytyä siihen, että hänen työnsä hedelmät syödään ja hänellä itsellään on lähinnä makuupaikka, ei muuta ruoan lisäksi. Mikäli tämä ei työläiselle sovi syödään hänet itsensä

      Kopio Facebookista löydetystä.
      Punahuijaus, mikä se on? No kommunismi vaikuttaa vahvasti sellaiselta, kun miettii aatteen taustoja, luojia ja nostajia 1800-luvulta ja 1900-luvun alusta. Marx oli koulutettua luokkaa jolle Engels hankki rahoitusta varastamalla isänsä tehtaasta muunmuassa kirjan kirjoittamista varten. Siis yläluokkaa oli myös Engels. Lenin puolestaan oli tekniikan tohtori, eikä sellaista koulutusta kyennyt hankkimaan tsaarinajan Venäjällä kukaan työväenluokkaa kuuluva. Jo pelkkä luokkaraja ajattelu tuli siinä vastaan. No 1800-luvun teollistumisnuutiksess tietysti työtätekevä luokka joutui kärsimään pahiten rakennemuutoksen huonoista sivuilmiöistä. Agraariyhteiskunta takasi ennen sitä edes ruoan yleensä yhteiskunnan alimmalla portaalla puurtavalle Rengille tai piialle. Teollistuva yhteiskunta ei siihen kyennyt. Tässä tilanteessa olisi loogista olettaa aateliston huolestuvan vallankumouksen vaarasta ja päättävän alkaa johtaa sitä itse. No he keksivät kommunismin jossa valtio on tuotantolaitosten ja heidän kartanojensa ym. varjo omistaja. Aatelisto itse on todellinen omistaja tuon varjo omistuksen takana. Minusta järkeenkäyvä ajatus, kun huomioi millainen on ollut Neuvostoliiton yhteiskuntarakenne. Siellä on ollut hallitseva eliitti, jolla on ollut omat jopa omat kauppaava joissa ei tarvinnut tyhjiä hyllyjä katsella ja kaikki yltäkylläisyys oli käden ulottuvilla. Tavallinen työkansa taas painoi tehtaissaan ja ruokapalkalla päälle vain pullon vodkaa kerran viikossa ja olikohan Vodka terästetty jollain rauhoittavalla aineella jotta ei työläisparalle olisi tullut mieleen kysellä parempien olojen perään, kyllähän esim seitsenhenkisen perheen piti mahtua pikkuyksiössä elämään. No mistäs äkkiä tulivat ne uusrikkaat Neuvostoliiton kaatuessa, no mahtoivatko olla ne kulissiomistaja aateliset jotka koplasivat omaisuutensa taas virallisesti omiin nimiinsä tilaisuuden koittaessa. Tuota teoriaa vasten on helppo ymmärtää miksi Kommunistivaltiot oikeastaan kaikkialla maapallolla ovat olleet totalitaristista valvontajärjestelmiä joissa työmies vikisee ja eliitti vie. Harvapa tämän ymmärsi aikanaan Suomalaisessakaan työväenluokassa ja moni ”työläistoveri” on ollut valmis muka vapautensa ja työväen etujen nimiin jauhamaan vähän toisenlaisia näkemyksiä omaavan työkaverinsa murusiksi. Meinaan kokemusta on itsellänikin niissä jauhinkivissä pyörimisestä.
      https://www.verkkouutiset.fi/diabolisen-pahuuden-psykoterroria-nain-stasi-riisti-sielun/#cfd38608

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      30
      3888
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1869
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1324
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1256
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      67
      1135
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      981
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      901
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      356
      868
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      851
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      841
    Aihe