Miksi maailmanloppu tulee

Anonyymi

koska ihminen vihaa Jumalaa joka on uhrannut oman Poikansakin pelastaakseen ihmisen. Kun on kaikkensa tehnyt jonkun pelastamiseksi ja se silti vihaa kiitokseksi niin sille ei löydy muuta paikkaa enää kuin tuho.
Se on äärimmäisen surullista eikä Jumala tahdo tuhota ihmistä mutta ihminen joka ontäynnä vihaa omaa Luojaansa kohtaan tuhoa itse itsensä ja hänelle täytyy järjestää jokin paikka jossa asua ikuisesti.
Koska ihmisen sielu eli minuus on ikuinen eikä hän halua taivaaseen niin hänelle täytyy järjestää jokin muu paikka. Ja ainoaksi vaihtoehdoksi jää ikuinen helvetti jossa hän sitten asuu riivaajien ja saatanan kanssa ikuisesti.

Tämä estämiseksi uskovat yrittävät epätoivoisesti täälläkin kertoa pelastuksesta mutta vihaa rakastava ihminen ei halua sitä kuulla. Vaan pilkkaaminen menee yhä suuremmaksi hirveydeksi.

1

129

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jehova luoja luo viimeisenä luomuksenaan Brahman. Krishna muodostaa 1600 vuodessa mantelipuuna kirjoitusten täyteyden ; absoluuttisen totuuden. Mutta Allah on ensimmäinen joka tekee tyhjästä sanan avulla luomuksia, joista eka on ehkä luultavasti Karitsa. Ainoa arvollinen. Eivät aineesta luojat voi ainetta muuttaa arvolliseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      374
      1220
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      768
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      716
    4. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      50
      622
    5. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      44
      615
    6. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      21
      554
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      346
      546
    8. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      533
    9. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      84
      498
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      469
    Aihe