Ylen HD kanavat katoavat itsestään

Moi. Onko kenelläkään smanlaista ongelmaa, että aika ajoin Ylen HD kanavat loppuvat näkyvistä ja välillä katoavat kanavalistasta kokonaan? Tulee vaan ei signaalia -teksti tv:n ruudulle. Normi Ylen kanavat näkyvät ja voimakkuus on 99-100% ja laatu 80%. Tätä käynyt useamman kerran. Jossakin välissä taas sitten ilmestyvät näkyviin... Ja asutaan siis Akaassa Hämeenlinna ja Tampereen puolivälissä. Antenni on mielestäni suunnattu joskus aikoinaan maksutv:n takia Valkeakosken täytelähettimeen (?).

3

119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On samaa häiriötä tullu ja ainoa tapa nauttia telkusta on valita tavalliset digikanaavat. Lähetin asiasta Digitalle kyselyn mutta vastaus viipyy vielä.l Liperissä kohde.

    • Anonyymi

      Ylen HD kanavat tulevat DNA:n kautta mutta 1.4.2020 Ylen HD kanavien lähetys siirtyy Digitalle DNA:n luopuessa niiden lähetyksestä. Eli toivoa on kevään tullessa paremmasta näkyvyydestä ja silloin käsittääkseni ilmaista. HD Nelonen näkyy Digitan kautta jo nyt ilman ongelmaa !

      • Anonyymi

        Tuo on tuttua kauraa lähetysaseman rajoilla jotka siis ei ole lähelläkään digitan verkon näkyvysaluetta oikeasti


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      152
      10997
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5250
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2463
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2153
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1721
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1584
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1270
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1196
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      902
    Aihe