Pyhä Henki ja Jeesuksen veri eivät ole vastakkaisia

Teuvo Suni, sinä asettelet aloituksessasi Pyhän Hengen ja Jeesuksen veren omituisesti vastakkaisiksi, aivan kuin ne olisivat vastustajia toisilleen! Eihän toki niin voi olla!

Pelastuksen ydin on se, että Jeesus vuodatti oman kalliin veren Golgatan ristillä, jotta me voisimme uskon kautta Jeesukseen tulla sovitetuiksi pyhän Jumalan kanssa. Jumala hyväksyi tämän Jeesuksen uhrin ja siksi Jeesus heräsi kuolleista ja nousi taivaisiin.

Tämän Jeesuksen uhrikuoleman perusteella olemme saaneet, siis me, jotka uskomme Jeesukseen, luvatun Pyhän Hengen, joka on annettu meille voimaksi matkalle kohti Taivaan kotia.

Ne siis molemmat kuuluvat Jumalan pelastussuunnitelmaan ja ovat Jumalan tarkoittamia Jeesuksen omille.

11

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      R 1933/-38
      1Joh. 5:8 Henki ja vesi ja veri, ja ne kolme pitävät yhtä

      Kysymys ei ole siitä ettei hän tietäisi totuutta, vaan siitä että hän eksyttää tahallaan, siksipä se on rikos.

    • Teuvolle vielä. Teet lisäksi hirvittävän kardinaalivirheen, kun henkilöit itsesi Pyhän Hengen kanssa! Ei ihminen voi identifioida itseään Pyhäksi Hengeksi. Et sinä ole Jumalan Henki!
      Moiseen eivät apostolitkaan sortuneet. He sanoivat vain:”Pyhä Henki ja me olemme...”
      Jeesukseen uskovassa on Pyhä Henki, mutta Jeesukseen uskova ei ole Pyhä Henki. Kai sinä sentään tämän ymmärrät?

      • Anonyymi

        Kyllä näin on.


      • Anonyymi

        Näyttää siltä että ymmärrys on jättänyt hänet. Hän tottelee saatanaa sokeasti kuin robotti, häntä ohjaillaan mustilla seinillä kuin aasia. Anteeksi aasi, en tarkoittanut loukata.


      • Anonyymi

        Jaa, kristillinen käsitys ajastaan jäljessä? Kyllä Hare Krishna kirjoissa kumarretaan bhaktoja samoin kuin pyhää henkeä. Yks Kainuun mies sano muuten mulle: Olen pyhän hengen poika. Ja on myös vaikuttava persoona.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Näyttää siltä että ymmärrys on jättänyt hänet. Hän tottelee saatanaa sokeasti kuin robotti, häntä ohjaillaan mustilla seinillä kuin aasia. Anteeksi aasi, en tarkoittanut loukata.

        Kyllähän siinä järki varmasti kärsii, kun vihasta ja katkeruudessa lähtee sotimaan kaikkea hyvää vastaan. Ymmärtäähän sen myös, että ateistit tykkäävät tällaisesta tyypistä, joka on asettunut heidän puolelleen ja joka vielä kehuu ja imartelee niitä, jotka rienaavat Jeesusta ja hänen sovitustyötään, sovitustyötä, joka on tehty meidän kaikkien puolesta!


    • Anonyymi

      Se on Teuvon tapaista vääristelyä.

    • Anonyymi

      Se on sitä valikoivaa ymmärtämistä!

    • Anonyymi

      Uskon että Teuvo on täynnä oikeaa Pyhää Henkeä ja saa ilmoitustietoa Pyhältä Hengeltä ja paljastaa täällä Jumalan salaisuuksia lopun ajan suuresta eksytyksestä.

      Jossa kaikki hurmahenget mellastavat ja rehentelevät Jeesuksen verellä, vaikka ovat osa Jumalan lähettämää väkevää eksytystä. Ei siis mitään herätystä, kuten he eksytystään kutsuvat. Kaatamiset, eläinäänet, valhekielet, pyramidihuijaukset jne.valeparanemiset.jne.

      • Anonyymi

        Sinä siis pidät erittäin hyvänä asiana, että Teuvo rienaa Jeesuksen sovitustyötä? Niinkö???
        Mainitsemiasi ilmiöitä en itsekään suosi, joten etsiydy paikkaan, jossa niitä harrastetaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sinä siis pidät erittäin hyvänä asiana, että Teuvo rienaa Jeesuksen sovitustyötä? Niinkö???
        Mainitsemiasi ilmiöitä en itsekään suosi, joten etsiydy paikkaan, jossa niitä harrastetaan.

        Teuvo ei rienaa Jeesuksen sovitustyötä. Sehän on valmis.

        Teuvo kertoo totuuden, kuinka lopun ajan suuri eksytys on rakennettu.

        Veri on mukana lunastuksessa ja sovituksessa, mutta myös mukana suuressa lopun ajan eksytyksessä.

        Teuvon kirjoitukset ovat Pyhän Hengen antamia salaisuuksia, syvällisiä totuuksia lopun ajan eksytyksestä.

        Älä anna tunteidesi johtaa itseäsi harhaan.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      289
      8284
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      194
      4497
    3. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      30
      2737
    4. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      190
      2563
    5. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      105
      2153
    6. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      51
      1696
    7. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      58
      1658
    8. Maailman laiskin eläin: persu

      Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s
      Maailman menoa
      19
      1541
    9. Minneapolisin tapauksesta hyvä video

      Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh
      Maailman menoa
      343
      1303
    10. Miten usein toivot

      Tai olet toivonut että olisimme lähekkäin vai toivotko ollenkaan?
      Ikävä
      168
      1298
    Aihe