Pyhä Henki ja Jeesuksen veri eivät ole vastakkaisia

Teuvo Suni, sinä asettelet aloituksessasi Pyhän Hengen ja Jeesuksen veren omituisesti vastakkaisiksi, aivan kuin ne olisivat vastustajia toisilleen! Eihän toki niin voi olla!

Pelastuksen ydin on se, että Jeesus vuodatti oman kalliin veren Golgatan ristillä, jotta me voisimme uskon kautta Jeesukseen tulla sovitetuiksi pyhän Jumalan kanssa. Jumala hyväksyi tämän Jeesuksen uhrin ja siksi Jeesus heräsi kuolleista ja nousi taivaisiin.

Tämän Jeesuksen uhrikuoleman perusteella olemme saaneet, siis me, jotka uskomme Jeesukseen, luvatun Pyhän Hengen, joka on annettu meille voimaksi matkalle kohti Taivaan kotia.

Ne siis molemmat kuuluvat Jumalan pelastussuunnitelmaan ja ovat Jumalan tarkoittamia Jeesuksen omille.

11

180

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      R 1933/-38
      1Joh. 5:8 Henki ja vesi ja veri, ja ne kolme pitävät yhtä

      Kysymys ei ole siitä ettei hän tietäisi totuutta, vaan siitä että hän eksyttää tahallaan, siksipä se on rikos.

    • Teuvolle vielä. Teet lisäksi hirvittävän kardinaalivirheen, kun henkilöit itsesi Pyhän Hengen kanssa! Ei ihminen voi identifioida itseään Pyhäksi Hengeksi. Et sinä ole Jumalan Henki!
      Moiseen eivät apostolitkaan sortuneet. He sanoivat vain:”Pyhä Henki ja me olemme...”
      Jeesukseen uskovassa on Pyhä Henki, mutta Jeesukseen uskova ei ole Pyhä Henki. Kai sinä sentään tämän ymmärrät?

      • Anonyymi

        Kyllä näin on.


      • Anonyymi

        Näyttää siltä että ymmärrys on jättänyt hänet. Hän tottelee saatanaa sokeasti kuin robotti, häntä ohjaillaan mustilla seinillä kuin aasia. Anteeksi aasi, en tarkoittanut loukata.


      • Anonyymi

        Jaa, kristillinen käsitys ajastaan jäljessä? Kyllä Hare Krishna kirjoissa kumarretaan bhaktoja samoin kuin pyhää henkeä. Yks Kainuun mies sano muuten mulle: Olen pyhän hengen poika. Ja on myös vaikuttava persoona.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Näyttää siltä että ymmärrys on jättänyt hänet. Hän tottelee saatanaa sokeasti kuin robotti, häntä ohjaillaan mustilla seinillä kuin aasia. Anteeksi aasi, en tarkoittanut loukata.

        Kyllähän siinä järki varmasti kärsii, kun vihasta ja katkeruudessa lähtee sotimaan kaikkea hyvää vastaan. Ymmärtäähän sen myös, että ateistit tykkäävät tällaisesta tyypistä, joka on asettunut heidän puolelleen ja joka vielä kehuu ja imartelee niitä, jotka rienaavat Jeesusta ja hänen sovitustyötään, sovitustyötä, joka on tehty meidän kaikkien puolesta!


    • Anonyymi

      Se on Teuvon tapaista vääristelyä.

    • Anonyymi

      Se on sitä valikoivaa ymmärtämistä!

    • Anonyymi

      Uskon että Teuvo on täynnä oikeaa Pyhää Henkeä ja saa ilmoitustietoa Pyhältä Hengeltä ja paljastaa täällä Jumalan salaisuuksia lopun ajan suuresta eksytyksestä.

      Jossa kaikki hurmahenget mellastavat ja rehentelevät Jeesuksen verellä, vaikka ovat osa Jumalan lähettämää väkevää eksytystä. Ei siis mitään herätystä, kuten he eksytystään kutsuvat. Kaatamiset, eläinäänet, valhekielet, pyramidihuijaukset jne.valeparanemiset.jne.

      • Anonyymi

        Sinä siis pidät erittäin hyvänä asiana, että Teuvo rienaa Jeesuksen sovitustyötä? Niinkö???
        Mainitsemiasi ilmiöitä en itsekään suosi, joten etsiydy paikkaan, jossa niitä harrastetaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sinä siis pidät erittäin hyvänä asiana, että Teuvo rienaa Jeesuksen sovitustyötä? Niinkö???
        Mainitsemiasi ilmiöitä en itsekään suosi, joten etsiydy paikkaan, jossa niitä harrastetaan.

        Teuvo ei rienaa Jeesuksen sovitustyötä. Sehän on valmis.

        Teuvo kertoo totuuden, kuinka lopun ajan suuri eksytys on rakennettu.

        Veri on mukana lunastuksessa ja sovituksessa, mutta myös mukana suuressa lopun ajan eksytyksessä.

        Teuvon kirjoitukset ovat Pyhän Hengen antamia salaisuuksia, syvällisiä totuuksia lopun ajan eksytyksestä.

        Älä anna tunteidesi johtaa itseäsi harhaan.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      99
      3171
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      50
      2585
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      54
      1410
    4. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      339
      1194
    5. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      43
      1141
    6. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      931
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      11
      911
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      740
    9. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      54
      710
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      38
      695
    Aihe