Pyhä Henki ja Jeesuksen veri eivät ole vastakkaisia

Teuvo Suni, sinä asettelet aloituksessasi Pyhän Hengen ja Jeesuksen veren omituisesti vastakkaisiksi, aivan kuin ne olisivat vastustajia toisilleen! Eihän toki niin voi olla!

Pelastuksen ydin on se, että Jeesus vuodatti oman kalliin veren Golgatan ristillä, jotta me voisimme uskon kautta Jeesukseen tulla sovitetuiksi pyhän Jumalan kanssa. Jumala hyväksyi tämän Jeesuksen uhrin ja siksi Jeesus heräsi kuolleista ja nousi taivaisiin.

Tämän Jeesuksen uhrikuoleman perusteella olemme saaneet, siis me, jotka uskomme Jeesukseen, luvatun Pyhän Hengen, joka on annettu meille voimaksi matkalle kohti Taivaan kotia.

Ne siis molemmat kuuluvat Jumalan pelastussuunnitelmaan ja ovat Jumalan tarkoittamia Jeesuksen omille.

11

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      R 1933/-38
      1Joh. 5:8 Henki ja vesi ja veri, ja ne kolme pitävät yhtä

      Kysymys ei ole siitä ettei hän tietäisi totuutta, vaan siitä että hän eksyttää tahallaan, siksipä se on rikos.

    • Teuvolle vielä. Teet lisäksi hirvittävän kardinaalivirheen, kun henkilöit itsesi Pyhän Hengen kanssa! Ei ihminen voi identifioida itseään Pyhäksi Hengeksi. Et sinä ole Jumalan Henki!
      Moiseen eivät apostolitkaan sortuneet. He sanoivat vain:”Pyhä Henki ja me olemme...”
      Jeesukseen uskovassa on Pyhä Henki, mutta Jeesukseen uskova ei ole Pyhä Henki. Kai sinä sentään tämän ymmärrät?

      • Anonyymi

        Kyllä näin on.


      • Anonyymi

        Näyttää siltä että ymmärrys on jättänyt hänet. Hän tottelee saatanaa sokeasti kuin robotti, häntä ohjaillaan mustilla seinillä kuin aasia. Anteeksi aasi, en tarkoittanut loukata.


      • Anonyymi

        Jaa, kristillinen käsitys ajastaan jäljessä? Kyllä Hare Krishna kirjoissa kumarretaan bhaktoja samoin kuin pyhää henkeä. Yks Kainuun mies sano muuten mulle: Olen pyhän hengen poika. Ja on myös vaikuttava persoona.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Näyttää siltä että ymmärrys on jättänyt hänet. Hän tottelee saatanaa sokeasti kuin robotti, häntä ohjaillaan mustilla seinillä kuin aasia. Anteeksi aasi, en tarkoittanut loukata.

        Kyllähän siinä järki varmasti kärsii, kun vihasta ja katkeruudessa lähtee sotimaan kaikkea hyvää vastaan. Ymmärtäähän sen myös, että ateistit tykkäävät tällaisesta tyypistä, joka on asettunut heidän puolelleen ja joka vielä kehuu ja imartelee niitä, jotka rienaavat Jeesusta ja hänen sovitustyötään, sovitustyötä, joka on tehty meidän kaikkien puolesta!


    • Anonyymi

      Se on Teuvon tapaista vääristelyä.

    • Anonyymi

      Se on sitä valikoivaa ymmärtämistä!

    • Anonyymi

      Uskon että Teuvo on täynnä oikeaa Pyhää Henkeä ja saa ilmoitustietoa Pyhältä Hengeltä ja paljastaa täällä Jumalan salaisuuksia lopun ajan suuresta eksytyksestä.

      Jossa kaikki hurmahenget mellastavat ja rehentelevät Jeesuksen verellä, vaikka ovat osa Jumalan lähettämää väkevää eksytystä. Ei siis mitään herätystä, kuten he eksytystään kutsuvat. Kaatamiset, eläinäänet, valhekielet, pyramidihuijaukset jne.valeparanemiset.jne.

      • Anonyymi

        Sinä siis pidät erittäin hyvänä asiana, että Teuvo rienaa Jeesuksen sovitustyötä? Niinkö???
        Mainitsemiasi ilmiöitä en itsekään suosi, joten etsiydy paikkaan, jossa niitä harrastetaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sinä siis pidät erittäin hyvänä asiana, että Teuvo rienaa Jeesuksen sovitustyötä? Niinkö???
        Mainitsemiasi ilmiöitä en itsekään suosi, joten etsiydy paikkaan, jossa niitä harrastetaan.

        Teuvo ei rienaa Jeesuksen sovitustyötä. Sehän on valmis.

        Teuvo kertoo totuuden, kuinka lopun ajan suuri eksytys on rakennettu.

        Veri on mukana lunastuksessa ja sovituksessa, mutta myös mukana suuressa lopun ajan eksytyksessä.

        Teuvon kirjoitukset ovat Pyhän Hengen antamia salaisuuksia, syvällisiä totuuksia lopun ajan eksytyksestä.

        Älä anna tunteidesi johtaa itseäsi harhaan.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      235
      2614
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      60
      1404
    3. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1197
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1137
    5. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      100
      1102
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      1098
    7. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1068
    8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1059
    9. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      992
    10. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      985
    Aihe