Mulla 12-purkkia nötköttiä

Anonyymi

Eu ruokajaosta sai täällä kerralla 6purkin lavan ja kaksi kertaa olen käynyt. En ole osannut oikein käyttää nuita. https://yle.fi/uutiset/3-5416250 tässä olisikin ohje. Miten muut käyttäneet nötköttiä. Muut eu ruokakassin tuotteet nopeammin tullut käytettyä. Perunasosejauhetta on kyllä vielä sekä hapankorppuja ja makaronia.

3

68

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yllättävän paljon on uus'avuttomia, jotka ei saa edes säilykepurkkia auki. Me saatiin iso laatikollinen nötköttiä myös jokunen aika sitten, kun ei kelpaa, kun eivät saa niitä purkkeja auki. Nytkin diakonit toi meille monta purkkia nötköttiäkin EU-ruoka-avukassin mukana.

    • Luulisin että hernariin, sekä makaroni/kaali-laatikoihin sopisi hyvin. itse käyttäisin kunnon kiinalaista veistä jolla on painoa ja silppuisin sen pieniin osiin ja sitten laatikoiden sekaan. Tiedättehän sellanen kunnon lihaveitsi jolla katkee luutki?

    • Anonyymi

      Sopan yleensä teen nötkötistä ja on syötävää.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      208
      5441
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      78
      4429
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      80
      3178
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      239
      2600
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      134
      2391
    6. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      97
      1754
    7. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      244
      1387
    8. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      985
    9. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      906
    10. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      27
      904
    Aihe