olen aivan loppu ja loppu, en jaksa tehdä enää mitään,en syödä enkä liikkua, nukun vaan sängyssä ja itken..
oma hoitaja pitäisi olla tulossa käymään mutta nyt pitäisi keksiä hyvä syy etten voi ottaa vieraita, enjaksa enää niitä typeriä käyntejä..mieluummin olen vain yksin!!!! en ansaitsemi mitää hyvää,olen ansaitnut kaiken pahan mitä minulle tapahtuu..auttakaa..
masentunut nainen
7
63
Vastaukset
- Anonyymi
Mistä on kysymys ?
Eikö se hoitaja voi tai osaa sinua auttaa ?
Älä uhriudu. Miten niin olet ansainnut kaiken ?
Älä uhriudu !
Tsemppiä ! - Anonyymi
Olen ollut samanlaisessa tilanteessa. Tunsin olevani niiiin sairas. En jaksanut yhtään mitään. Noh, velloin tuskissani kunnes tajusin että minä itse päätän mitä haluan. Tein asioita joista itse pidän. Luin netistä siitä, millä nostaa mielihyvä hormoonia. Mm eläinten silittely on minulla se, joka nostaa vireystasoa. Pidän kissoista.
Toinen mitä tein , saattaa kuulostaa hassulle. Menin vilkkaaseen kahvilaan. Ostin kahvin ja leivoksen. Istuin alas ja herkuttelin, samalla seurasin ympärillä olevia ihmisiä. Yritin keksiä näistä ihmisistä positiivisia asioita. Tajusin sen että olemalla jatkuvasti negatiivinen kasaa vain itselle mustia pilviä ympärille.
Paras neuvo on ollu ota elämä haltuun . Olet juuri niin masentunut kun annat itsesi olla.- Anonyymi
Vaikeaa ottaa kantaa näillä tiedoilla,eväillä!Sanonpa vaan,että Meillä on vain tämä yksi elämä elettävänä,aika lyhytkin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vaikeaa ottaa kantaa näillä tiedoilla,eväillä!Sanonpa vaan,että Meillä on vain tämä yksi elämä elettävänä,aika lyhytkin.
Just näin. Elämästä pitäis osata nauttia. Helpommin sanottu ku tehty ...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Just näin. Elämästä pitäis osata nauttia. Helpommin sanottu ku tehty ...
No ei ole kyllä mitään järkeä tulla tänne palstalle valittaan, jos ei ole edes halua ottaa apua vastaan.
Hei,
Hyvä, että kirjoitit tilanteestasi tänne! Joskus pelkkä kirjoittaminen helpottaa ja selkeyttää ajatuksia. Toisaalta myös ulkopuolinen tuki voisi olla hyvä voimavara. Asioista keskusteleminen voi auttaa jäsentämään omia ajatuksia ja helpottaa jaksamista. Kannustan sinua hakemaan apua tilanteeseesi, vaikka se tuntuukin hankalata. Edelliseltä kirjoittajalta saitkin jo hyvän vinkin hakeutua A-klinikalle.
Tässä lisäksi tiedoksesi muutama paikka, joihin voit halutessasi olle yhteydessä, jos haluat jutella tilanteestasi. Näihin voit olla yhtyedessä matalalla kynnyksellä ja anonyymisti:
- Tukinet -tukipisteesi netissä, https://tukinet.net/
Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä.
- Valtakunnallinen kriisipuhelin
Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää numerossa 09 252 5010 arkisin klo 9-07 ja viikonloppuisin sekä juhlapyhinä klo 15-07.
- Kriisikeskukset
Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Niiden yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/fi/tukea-ja-apua/kasvokkain/kriisikeskusverkosto
Ystävällisin terveisin
SOS-kriisikeskus/Kata- Anonyymi
Eikö ole mitään 24/7 chat palvelua aikuisille (yli 29v.)? Itsellä ei mahdollisuutta soittsa kriisipuhelimeen, mutta chatti onnistuisi. Nyt itse yritän jaksaa huomiseen jolloin ehkä pääsen hoitoon....
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1825067Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813636SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt502661SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun162378SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412296Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1012222Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?292097Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan732084Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja912045Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet211566