Ongelmia riittää. https://www.iltalehti.fi/talous/a/d6711536-7618-475e-a2c5-5d7835b1d4f2
Esterin Perperi
Anonyymi
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Valvojina toimivat kukkahattutädit on täysin hampaattomia. Sivistysvaltiossa olisi jo aikaa ollut toimintakiellossa. Hävetkää!!!!!!!
Ongelma on rakenteellinen ja on hyvin kyseenalaista voiko sitä korjata. Virhe on siinä, että kunta on ulkoistanut vanhustenhoidon saadakseen säästöjä ja Esperi saadakseen voittoa.
Jos kyse on kokonaisen yksikön (käytännössä "vanhustentalon") ulkoistuksesta, niin miten voidaan yhtä aikaa myydä palvelu kunnan omakustannushintaa halvemmalla ja tuottaa voittoa? Rakennus ja sen lämmitys yms huoltokulut on mitä on. Niihin ei Esperi voi vaikuttaa. Ruoka on aika marginaalinen menoerä. Samoin suurin osa muusta juoksevasta ylläpidosta.
Ainoa merkittävä säästökohde palvelutoimittajalla on henkilökunnan määrä ja laatu. Vähemmän henkilökuntaa ja huonommin koulutettua (=halvempaa). Jos Esperi käyttää yhtä paljon hoitajia kuin kunta käytti ennen kilpailutusta, niin mistä tulee voitto?
Jos taas hintaa rukataan niin paljon ylös että Esperi saa voittoa ja hoitajia on vähintään yhtä paljon kuin kunnalla oli ennen ulkoistusta, niin palvelu on kunnalle kalliimpaa kuin sen järjestäminen itse eikä ole järkeä ostaa palvelua, vaan tuottaa se itse.
IL 23.1.2020: Raportti: "Esperi Caressa johdettiin pelolla, voitot vanhusten selkänahasta – ”Ahneus parhaasta iskee taas”
Esperi Care kertoo lisänneensä henkilökuntaa, mutta laajojen epäkohtien korjaaminen vie aikaa."
Odottavat kokoomuksen ja porvaripersujen johtamaa hallitusta, niin voivat jatkaa korjaamatta, siksi viivytys.
Olennainen kysymys on voiko ongelmia edes korjata? Yksityinen yritys ei voi korjata toimintaansa, jos se tarkoittaa, että toiminta muuttuu tappiolliseksi.
On aika ristiriitaista että vanhusten hoitaminen ensin yksityistetään ja sitten kauhistellaan että yksityinen firma tavoittelee mahdollisimman suurta voittoa. Totta kai tavoittelee, koska se on yksityisen yrityksen tarkoitus.