Eli tämä pankkiiriliike hoitaa verkkokauppaostosten luotottamista, siis hoitaa osamaksusopimuksia.
Tein erään verkkokauppaostoksen suhteen osamaksusopimuksen, jonka luotottajaksi tämä pankkiiriliike tuli. Ensimmäisen laskun yhteydessä antoivat maksusuunnitelman - erän suuruus ja eräpäivät tässä lueteltu.
No, maksoin ensimmäisen laskun niillä tiedoin kuin siinä oli annettu - erä, tilinumero, viitteet.
Toisen laskun maksoin ennen kuin tämä pankkiiriliike oli lähettänyt sähköpostiin seuraavan laskun - oletukseni oli, että erän suuruus on se mikä maksusuunnitelmaan on merkitty, tilinumero ja viitetiedot samat kuin ensimmäisessä laskussa. Eli maksoin tämän toisen erän ennen eräpäivää.
Nyt eräpäivän lähestyessä pankkiiriliike lähettää minulle kakkoslaskun, ja yllätys yllätys, tässä laskussa erän suuruus on muuttunut mutta muut tiedot ovat kuten olin olettanut, eli tili- ja viitenumerotiedot. Erän suuruus on nyt sitten ilmeisesti laskettu sellaiseksi, että saisin tällä summalla koko laskun hoidettua loppuun (mikä ei nyt sitten minulle oikeastaan sovi) - korkopäivien määrän väheneminen siis vaikuttaa erän pienenemiseen.
Mutta tällainen menettely! Asiakas ei siis saa mennä tekemään sitä, että maksaa suunnitelman mukaisen erän ennen kuin tämä pankkiiriliike lähettelee laskuja! Se onkin nyt sitten pankkiiriliike kun päättää millä aikataululla homma hoidetaan. Minua rangaistaan siitä, että hoidin laskun etuajassa! Mitä ihmeen ideaa tässä on, siis tässä rankaisussa! Minulle tietysti on se hyöty, että hyödyn muutaman euron verran korkojen pienenemisestä... Mutta tämä ei ollut tarkoitukseni!
Lisäksi tämä pankkiiriliike olettaa että ihmiset soittelevat heille jos on jotakin kysyttävää! Soita asiakaspalveluun!
No, minäpä pistin sähköpostin, joita ne ilmeisesti saattavat ottaa käsiteltävikseen jos sähköposti on lähetetty sellaisena aikana kun puhelinpalvelu on kiinni . Tähän sähköpostiin tuli vastaus automaattisesti, että hei, meillä on nyt ruuhkaa sähköpostissa, että käsittely voi viivästyä....
Entäs sitten jos tämä nyt muutettaisiin vastaamaan maksusuunnitelmaa, eli laskun eräpäivä menisi sinne missä se alkuperäisen suunnitelman mukaan oli - eli kolmas erä olisi sitten tiedossa vasta maaliskuussa. Niin, mitenkähä menee - peritään hinta eräpäivän muuttamisesta!
Olen joskus seurannut kirjanpitäjän työskentelyä - siis hän tarkistaa saadut suoritukset ja jos joku nyt maksaa ennen eräpäivää niin ok. Mutta tämä ei päde johonkin Collector Bankiin, että nyt sitten mennäänkin ihan eri linjoilla kuin luulis maalaisjärjellä!
Collector Bank AB
8
568
Vastaukset
- Anonyymi
Nytpä en muista näkyykö verkkokauppojen osamaksu-infoissa mitä pankkiiriliikettä käyttävät. Kannattaa nimittäin välttää tätä Collector Bankia!
- Anonyymi
Sinänsä kyllä hauskaa, että jos asiakas haluaa siirtää eräpäivää myöhemmäksi, tästä peritään maksu. Mutta jos asiakas maksaa ennen laskun tietoteknistä muodostumista maksusuunnitelman mukaisen summan, niin pankki itse rupeaa siirtämään eräpäiviä aikaisemmaksi...
Luulisi pankille olevan pääasia, että laskut hoidetaan ajallaan! Maksusuunnitelman sitovuus!
Pitää vaan kiltisti odottaa laskun ilmaantumista sähköpostiin.
- Soitin pankkiin, kaiken lisäksi soitin ensin siihen numeroon, joka annetaan kun klikkaan sähköpostissa olevasta linkistä nettisivuille. No, tämä numero olikin väärä. Ja ohjattiin sitten uuteen numeroon.
Tästä numerosta vastasi haukotteleva nainen - jota rupesi sitten asiakkaan asia mitä ilmeisimmin huvittamaan - ja juttuhan meni just niinko kirjotin - no, mutta kun pitää vaan odottaa sitä laskua!
No, sitte se sano, että hän tekee nyt erikoisjärjestelyn ja siirtää sen laskun siihen maksusuunnitelman mukaiseen kolmannen erän eräpäivään! Sekoili tosin siinä sanoissaan, että odotanpa nyt pari päivää tuleeko uutta laskua sähköpostiin... Luulenpa melkein että kusessa ollaan, jos nyt luotetaan että tämä asia menee niin kuin haukotteleva ja huvittunut rouva meinas!
Ei koskaan enää tällaista pankkia! - Anonyymi
Palautetta tästä pankin asiakaspalvelusta tai asiakaspalvelijoiden huvittuneisuudesta ei voi mihinkään laittaa. Palaute-kohtaa ei ole missään nettisivun osassa!
Asia mikä on varma, ei koskaan enää tätä pankkia mihinkään! - Anonyymi
Siksi toisekseen, tämän luotottajan tietotekniikka pelaa niin, että jos maksaa ennen laskun muodostumista maksusuunnitelman mukaisen erän, joutuu maksamaan enemmän kuin alkuperäiseen suunnitelmaan on merkitty.
Näin näyttää käyvän nytkin. Maksettu alkuperäisen suunnitelman kaksi ensimmäistä erää sen suuruisina kuin ne oli merkitty suunnitelmaan, tulee uusi kakkoserä, jonka suuruus lisättynä maksettuihin eriin ylittää alkuperäisen sovitun loppusumman.
Siis?
Jokin ei nyt toimi niin kuin pitää! Meneepä hankalaksi jos maksaa etukäteen! Menee tietotekniikka aivan sekaisin! - Anonyymi
Velan loppu summaa voi lyhentää ennen laskun saapumista,ja laskun summa pienenee sitä mukaa kun velka lyhenee.
Hyvät kokemukset mulla on tuolta. - Anonyymi
Ai sulla on mennyt hyvin.
Kas kummaa, mikähän tässä meitsin jutussa sitten mättää...
Kuten sanottu, meni maksusuunnitelma ihan sekasin Collectorilla. Loppusummaankin tuli euroja lisää. Meikäläisen matematiikalla ainakin! 2 2=4 ja kun tavoitteena on saada summaksi 5 niin tohon neljään pitäisi vielä lisätä yksi, mutta nyt näyttääkin vitosenkin tilalle tulleen viis ja viiskymmentä! Eli!
Kiva kiva...
Olen josku aiemmin, kun ei ollut näitä luottopankkeja olemassa, maksanut jonkin verkkokaupan itse hoitaman osamaksulaskun niin että olen maksanut eriä etukäteen, erät merkitty ensimmäiseen laskuun joka oli ainoa lasku jonka lähettivät, eikä mitään ongelmia... Ei tullut lisää maksettavaa eikä lasku mennyt sekaisin. Nyt kun tietotekniikka hoitaa kaiken, niin homma menee sekaisin ensimmäisestä poikkeamasta! Tietokone laskee automaattisesti väärin! - Anonyymi
Hohhoijaa. Ei koskaan ole ollut ongelmia Collector Bankin laskujen kanssa.
- Anonyymi
Ja sekö sitten tarkoittaa, että jos muilla olis niin se on sitten oma syy!
Muuten, milläs todistat, että sä yleensäkään olet mitään laskuja sitä kautta maksellut tai muutenkaan.
Mutta kivat sulle!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632152Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51805Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2361298En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71960Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.88950Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21875Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?118786Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin39740- 19716
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93699