Collector Bank AB

Anonyymi

Eli tämä pankkiiriliike hoitaa verkkokauppaostosten luotottamista, siis hoitaa osamaksusopimuksia.

Tein erään verkkokauppaostoksen suhteen osamaksusopimuksen, jonka luotottajaksi tämä pankkiiriliike tuli. Ensimmäisen laskun yhteydessä antoivat maksusuunnitelman - erän suuruus ja eräpäivät tässä lueteltu.

No, maksoin ensimmäisen laskun niillä tiedoin kuin siinä oli annettu - erä, tilinumero, viitteet.
Toisen laskun maksoin ennen kuin tämä pankkiiriliike oli lähettänyt sähköpostiin seuraavan laskun - oletukseni oli, että erän suuruus on se mikä maksusuunnitelmaan on merkitty, tilinumero ja viitetiedot samat kuin ensimmäisessä laskussa. Eli maksoin tämän toisen erän ennen eräpäivää.
Nyt eräpäivän lähestyessä pankkiiriliike lähettää minulle kakkoslaskun, ja yllätys yllätys, tässä laskussa erän suuruus on muuttunut mutta muut tiedot ovat kuten olin olettanut, eli tili- ja viitenumerotiedot. Erän suuruus on nyt sitten ilmeisesti laskettu sellaiseksi, että saisin tällä summalla koko laskun hoidettua loppuun (mikä ei nyt sitten minulle oikeastaan sovi) - korkopäivien määrän väheneminen siis vaikuttaa erän pienenemiseen.

Mutta tällainen menettely! Asiakas ei siis saa mennä tekemään sitä, että maksaa suunnitelman mukaisen erän ennen kuin tämä pankkiiriliike lähettelee laskuja! Se onkin nyt sitten pankkiiriliike kun päättää millä aikataululla homma hoidetaan. Minua rangaistaan siitä, että hoidin laskun etuajassa! Mitä ihmeen ideaa tässä on, siis tässä rankaisussa! Minulle tietysti on se hyöty, että hyödyn muutaman euron verran korkojen pienenemisestä... Mutta tämä ei ollut tarkoitukseni!

Lisäksi tämä pankkiiriliike olettaa että ihmiset soittelevat heille jos on jotakin kysyttävää! Soita asiakaspalveluun!
No, minäpä pistin sähköpostin, joita ne ilmeisesti saattavat ottaa käsiteltävikseen jos sähköposti on lähetetty sellaisena aikana kun puhelinpalvelu on kiinni . Tähän sähköpostiin tuli vastaus automaattisesti, että hei, meillä on nyt ruuhkaa sähköpostissa, että käsittely voi viivästyä....

Entäs sitten jos tämä nyt muutettaisiin vastaamaan maksusuunnitelmaa, eli laskun eräpäivä menisi sinne missä se alkuperäisen suunnitelman mukaan oli - eli kolmas erä olisi sitten tiedossa vasta maaliskuussa. Niin, mitenkähä menee - peritään hinta eräpäivän muuttamisesta!

Olen joskus seurannut kirjanpitäjän työskentelyä - siis hän tarkistaa saadut suoritukset ja jos joku nyt maksaa ennen eräpäivää niin ok. Mutta tämä ei päde johonkin Collector Bankiin, että nyt sitten mennäänkin ihan eri linjoilla kuin luulis maalaisjärjellä!

8

351

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nytpä en muista näkyykö verkkokauppojen osamaksu-infoissa mitä pankkiiriliikettä käyttävät. Kannattaa nimittäin välttää tätä Collector Bankia!

    • Anonyymi

      Sinänsä kyllä hauskaa, että jos asiakas haluaa siirtää eräpäivää myöhemmäksi, tästä peritään maksu. Mutta jos asiakas maksaa ennen laskun tietoteknistä muodostumista maksusuunnitelman mukaisen summan, niin pankki itse rupeaa siirtämään eräpäiviä aikaisemmaksi...

      Luulisi pankille olevan pääasia, että laskut hoidetaan ajallaan! Maksusuunnitelman sitovuus!

      Pitää vaan kiltisti odottaa laskun ilmaantumista sähköpostiin.

      - Soitin pankkiin, kaiken lisäksi soitin ensin siihen numeroon, joka annetaan kun klikkaan sähköpostissa olevasta linkistä nettisivuille. No, tämä numero olikin väärä. Ja ohjattiin sitten uuteen numeroon.
      Tästä numerosta vastasi haukotteleva nainen - jota rupesi sitten asiakkaan asia mitä ilmeisimmin huvittamaan - ja juttuhan meni just niinko kirjotin - no, mutta kun pitää vaan odottaa sitä laskua!
      No, sitte se sano, että hän tekee nyt erikoisjärjestelyn ja siirtää sen laskun siihen maksusuunnitelman mukaiseen kolmannen erän eräpäivään! Sekoili tosin siinä sanoissaan, että odotanpa nyt pari päivää tuleeko uutta laskua sähköpostiin... Luulenpa melkein että kusessa ollaan, jos nyt luotetaan että tämä asia menee niin kuin haukotteleva ja huvittunut rouva meinas!

      Ei koskaan enää tällaista pankkia!

    • Anonyymi

      Palautetta tästä pankin asiakaspalvelusta tai asiakaspalvelijoiden huvittuneisuudesta ei voi mihinkään laittaa. Palaute-kohtaa ei ole missään nettisivun osassa!

      Asia mikä on varma, ei koskaan enää tätä pankkia mihinkään!

    • Anonyymi

      Siksi toisekseen, tämän luotottajan tietotekniikka pelaa niin, että jos maksaa ennen laskun muodostumista maksusuunnitelman mukaisen erän, joutuu maksamaan enemmän kuin alkuperäiseen suunnitelmaan on merkitty.

      Näin näyttää käyvän nytkin. Maksettu alkuperäisen suunnitelman kaksi ensimmäistä erää sen suuruisina kuin ne oli merkitty suunnitelmaan, tulee uusi kakkoserä, jonka suuruus lisättynä maksettuihin eriin ylittää alkuperäisen sovitun loppusumman.

      Siis?

      Jokin ei nyt toimi niin kuin pitää! Meneepä hankalaksi jos maksaa etukäteen! Menee tietotekniikka aivan sekaisin!

    • Anonyymi

      Velan loppu summaa voi lyhentää ennen laskun saapumista,ja laskun summa pienenee sitä mukaa kun velka lyhenee.
      Hyvät kokemukset mulla on tuolta.

    • Anonyymi

      Ai sulla on mennyt hyvin.
      Kas kummaa, mikähän tässä meitsin jutussa sitten mättää...

      Kuten sanottu, meni maksusuunnitelma ihan sekasin Collectorilla. Loppusummaankin tuli euroja lisää. Meikäläisen matematiikalla ainakin! 2 2=4 ja kun tavoitteena on saada summaksi 5 niin tohon neljään pitäisi vielä lisätä yksi, mutta nyt näyttääkin vitosenkin tilalle tulleen viis ja viiskymmentä! Eli!

      Kiva kiva...

      Olen josku aiemmin, kun ei ollut näitä luottopankkeja olemassa, maksanut jonkin verkkokaupan itse hoitaman osamaksulaskun niin että olen maksanut eriä etukäteen, erät merkitty ensimmäiseen laskuun joka oli ainoa lasku jonka lähettivät, eikä mitään ongelmia... Ei tullut lisää maksettavaa eikä lasku mennyt sekaisin. Nyt kun tietotekniikka hoitaa kaiken, niin homma menee sekaisin ensimmäisestä poikkeamasta! Tietokone laskee automaattisesti väärin!

    • Anonyymi

      Hohhoijaa. Ei koskaan ole ollut ongelmia Collector Bankin laskujen kanssa.

    • Anonyymi

      Ja sekö sitten tarkoittaa, että jos muilla olis niin se on sitten oma syy!

      Muuten, milläs todistat, että sä yleensäkään olet mitään laskuja sitä kautta maksellut tai muutenkaan.

      Mutta kivat sulle!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      40
      7003
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      3948
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      46
      3357
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      40
      2949
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2726
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2238
    7. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2196
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      41
      2153
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      47
      2097
    10. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      40
      2058
    Aihe