HS: ~ https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000006297363.html -
Whatsapp - WeChat
...
Kommenttitarkentuminen yksittäiseen ja ehkä tietoisesti valittuun artikkelikuvaan. Nyt uutisen ydin oli Whatsapp, siis läntisen maailman - amerikkalaisen yrityksen massa-aplikaatio - kenelle tahansa. Whatsapp mainostaa olevansa "täysin salattu" - ehkä tai sitten todennäköisesti ei. No, eihän tässä mitään ihmeellistä! Mutta kuva, joka oli tekstissä, siinä oli ikonina myös WeChat.
WeChat on kiinalaisten vastine amerikkalaiselle Whatsapp' lle, ollen yhtä nokkela ja näppärä. Sattumalta tuossa kuvassa oli WeChatin kuvakkeen kohdalla punainen ykkönen, ikäänkuin muistuttamassa, että on jotain lukematonta, mitä nuo pallukkanumerot punaisina yleisesti ilmaisevat.
Aiemmin läntinen media löysi ikävää uutisointia kiinalaisten TikTokista [~ https://www.iltalehti.fi/iltvuutiset/a/48e838cd-cc30-4724-9f93-5158b5b27aba -] - lähinnä lapsille tarkoitettu ja heidän käyttämä lyhytvideopalvelu, jossa voi hullutella, yli miljardi käyttäjää, mutta kiinalainen, kuten WeChat.
Olen niin Whatsappin ja WeChatin käyttäjä, voi valita tapauskohtaisesti "turvallista tiedonkulkua ulkoisten vakoilijoiden" häiritsemättä. Näin pitää toimia, kun lähettelee postia erilaisiin vastaanottotileihin.
Oliko nyt tuo tekstin kuva sattuma, tehty manipulaatio vai tietoinen hienostunut vihje - sellaiseen suuntaan, joka sopisi läntiselle yhteiskuntamallille paremmin - entä tiedä, artikkelin kirjoittaja saattaisi tietää?
Se on kuitenkin varmaa, että niin Whatsappilla kuin WeChatilla on jo pari miljardia käyttäjää. Näin nuo ovat molemmat himoittuja lähteitä löytää "vaikka mitä" - niin amerikkalaisena kuin kiinalaisena ohjelmointina.
Emme tiedä kummankaan valmistajamaan viranomaisten pinnan alla olevia vaatimuksia Whatsappille kuin We Chatille, mutta se on varmaa, että niin amerikkalaiset kuin kiinalaiset ovat kiinnostuneita "perkaamaan" noiden käyttäjäpalveluiden tietosisältöä metsästäessään "jotain sellaista, mikä on uhka kummallekin yhteiskuntamallille"!
Katsotko kuvan keskimmäistä ikonia? [HS - toinen kuva]
...
8772
Manipuloiko media meitä kuvillansa - kätkettyinä viesteinä?
6
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Kiusallinen teksti medialle, miten vastaavat?
- Anonyymi
EI niiden sulle tarvitse mitään vastata vaikka kuinka nostelet kommenteillasi omia avauksiasi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
EI niiden sulle tarvitse mitään vastata vaikka kuinka nostelet kommenteillasi omia avauksiasi.
Copy paste toisesta aloittajan kirjoituksesta:
Anonyymi
Tänään 15:00
UUSI
Mielenkiintoista, että suunnilleen samaan aikaan noin puoli kahdeksalta aamulla kaikkia avaajan kirjoituksia on "joku" käynyt kehumassa - kukahan hän voisi olla? Buahahaa... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
EI niiden sulle tarvitse mitään vastata vaikka kuinka nostelet kommenteillasi omia avauksiasi.
Tähän odottaisi vastausta, ehkä medialle hankala rasti?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Copy paste toisesta aloittajan kirjoituksesta:
Anonyymi
Tänään 15:00
UUSI
Mielenkiintoista, että suunnilleen samaan aikaan noin puoli kahdeksalta aamulla kaikkia avaajan kirjoituksia on "joku" käynyt kehumassa - kukahan hän voisi olla? Buahahaa...Uskolliset lukijat?
- Anonyymi
Melkoinen veto!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 273827
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5422782Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial542313Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2172292Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131839Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191560Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip561541- 971419
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631294Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951224
