A- katsastuksen YT- neuvottelut

Anonyymi

Joko ne ovat loppuneet? Paljonko väkeä laitettiin kilometritehtaalle? Paljonko johtoryhmän palkat nousi?

3

203

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lähti miehiä ja monelle asemalle pönkkä ovelle.

    • Anonyymi

      A-Katsastuksen yhteistoimintaneuvottelut päättyivät osapuolten yhteisellä sopimuksella 18.12.2019. Tehostamis-toimenpiteiden ja uudelleenjärjestelyjen johdosta korkeintaan 68 henkilön työsuhde päättyy. Yhtenä toimenpiteenä harkitaan myös lomautuksia seuraavien vuosien, tarvittaessa myös kuukausien ja päivien aikana. Lisäksi tehdään muutoksia yhtiöiden asemaverkostossa.

      Pääkonttorin palkankorotus vaatimuksista käydään parhaillaan neuvotteluja. Korotusvaatimukset ovat 51% - 52%;n haarukassa. A-Katsastus Groupin johto, eli pomojen pomot, ovat tyrmänneet kohtuuttomat vaatimukset ja ovat hyväksyneet valtakunnansovittelijan ehdottaman 50%;n palkankorotuksen.
      Pääkonttori on tyrmistynyt sopimusehdotuksesta ja aikoo ottaa käyttöön järeämpiä keinoja. Jos sopua ei synny, pääkonttori aloittaa työtaistelut helmikuun
      puolivälissä, ja toivovat katsastusmiesten, tutkinnonvastaanottajien ja toimistovirkailijoiden solidaarisuutta vaatimuksilleen, osallistumalla tukilakkoihin.

      • Anonyymi

        Kysymys oli: "Paljonko johtoryhmän palkat nousi?" Kirjoitit pääkonttorista, ei pääkonttorin palkankorotuksista kukaan kysele tai ole kiinnostunut. Lue otsikko, ennen kuin annat lausuntoja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      168
      1016
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      58
      802
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      86
      800
    4. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      727
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      653
    6. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      62
      589
    7. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      75
      585
    8. 28
      565
    9. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      565
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      46
      559
    Aihe