Kun ns. sukupuolineutraaliavioliittolaki tuli voimaan muutama vuosi sitten, siihen tarvittiin eduskunnan päätös.
Eduskunta koostuu ihmisistä ja yhtäkään ihmistä ei voi olla olemassa ilman kahta eri sukupuolta olevia vanhempia, jotka ovat mies ja nainen.
Siten yksikään uuden avioliittolain puolesta äänestänyt kansanedustaja ei ole syntynyt samaa sukupuolta olevista vanhemmista. Kuitenkin heillä oli röyhkeyttä vaatia sellaista avioliittolakia, mikä mahdollistaa liitot, joista ei synny jälkeläisiä, vaikka osapuolet kuinka rakastaisivat toisiaan.
Syntisen naisen tapauksessa, Jeesus sanoi fariseuksille: "Joka teistä on synnitön, se heittäköön häntä ensimmäisenä kivellä" (Joh.8:7).
Vähän samaan tapaan, kun nyt vaaditaan Kirkkoa vihkimään samaa sukupuolta olevia pareja, eikö olisi kohtuullista vaatia, että vihkiminen aloitetaan niistä pareista, jotka itse ovat syntyneet samaa sukupuolta olevista vanhemmista? Nähtäisiin sitten, onko samaa sukupuolta olevien parien vihkimiselle perusteita.
"Ja Jumala siunasi heidät, ja Jumala sanoi heille: Olkaa hedelmälliset ja lisääntykää ja täyttäkää maa ja tehkää se itsellenne alamaiseksi......." (1.Moos.1:28)
Samaa sukupuolta olevien vihkiminen
Anonyymi
1
158
Vastaukset 1
- Anonyymi
Avioliitto ei ole mikään siitosliitto ja sen voi solmia vaikka ei kykene tai ole mitään aikomusta hankkia lapsia. Suomen eduskunta päättää lainsäädännöstä, mikä avioliitto on ja kuka sen voi solmia.
Eri uskonnolliset yhdyskunnat voivat sitten erikseen satujensa ja mielikuvitusjumaliensa tahdon mukaan määritellä mikä heistä on avioliitto ja ketä he vihkivät. Tämä heille suotakoon :) Ei voisi vähempää kiinnostaa :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html5791390Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän42743Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl470680- 34519
Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll5519Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37480Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin28474- 39467
Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE149434- 22412