ei kai tuom. lauseen osasta, edeltävän hyvän perustelun jälkeen sananvapaus keskustelussa, jos ilmentää munaton nillittäjäryhmä sanaa jostain syystä (kun en kokonaisuutta itse tajua)
että ihan rikosilmoitus :)) sitten kun katsoo kuka tekijä, aika erikoista.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000006386443.html
että ihan rikosilmoitus :)) sitten kun katsoo kuka tekijä, aika erikoista.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000006386443.html
Vastaukset 6
Vanhimmat
tuom. touhu jo kokonaisuudessaan munatonta nillittämistä, jotain tviittejä ..
minusta tää twitter jotenkin vammainen sosiaalinen media, tekeekö ne isot pomot nyt tästäkin jonkun trauman sa takia .. mitä ?
eikö sananvapaus ole sama asia kuin
yleinen tekemisen vapaus?
eri asia mitä teet tai sanot, onko järkeä kellä päässä. tai hyväksyy sanan tai teon "hinnan" jos ei ole ns. ilmaista eli laillista sanaa, tekoa.
Kyllähän tuossa uutisessa käy selvästi ilmi, että kansanedusta nimittelee poliisipäällikköä munattomaksi nillittäjäksi. Siis ei pelkästään ryhmää, vaan myös henkilöä itseään.
niinpä ja sitten kun kuulustellussa lajitellaan ketä muut siinä ryhmässä, lisää nimiä, tuomio kovenee .. :)
Sanomisesta joutuu herkemmin käräjätupaan kuin tekemisistä
Niin tuo munaton nillittäjä jatkaa nillitystään. Vaikk äilä olisi ihan oikeita töitä hoidettavana